7. augusta 2020

Spoluzakladateľ a šéf značky ponožiek (a medzičasom aj iných produktov) Fusakle Ján Anguš má s biznisom nemalý, priam revolučný cieľ: vrátiť česko-slovenskému textilnému priemyslu niekdajšiu slávu a naučiť rodákov, že za dobrú remeselnú kvalitu od lokálnych výrobcov sa oplatí priplatiť si.

Nápad na výrobu ponožiek (v regiónoch, ako je Banská Štiavnica, kde Anguš vyrastal, nazývaných staronemecky fusakle) prišiel tak trochu z frustrácie premenenej na inšpiráciu. Bolo to v roku pred predposlednými parlamentnými voľbami (2016), viaceré strany strašili voličov utečencami prichádzajúcimi do Európy, do parlamentu sa tlačili fašisti a vládla neistota, spomína na to obdobie Anguš.

Hovoril som si, či sa mi tu v takejto krajine, kde ľudia nevedia ukázať empatiu voči iným, chce ostať žiť. Ale povedal som si, že zostanem, skúsim ukázať, že sa dajú veci robiť inak a rozširovať ľuďom obzory.“ Navyše mal Anguš spolu s biznis partnerom Martinom Šestákom za sebou intenzívnych päť rokov budovania bistra a donášky Moshi Moshi.

Sladký život na medovej farme? Nie vždy

Ako do toho zapadajú práve ponožky? Anguš hovorí, že zvykol veľa cestovať a vždy si priniesť nejaký praktický suvenír – často to boli práve ponožky. Niečo funkčné, čo však môže byť aj dobre nadizajnované. Cez nekonvenčné ponožky chcel ľudí zároveň uvoľňovať, rozveseľovať a robiť ich otvorenejšími.

Reklama

Lokálne, dizajnovo, aktivisticky

Anguš ponožky nevidí ako cieľ podnikania, ale ako prostriedok, nosič, cez ktorý ľuďom môžu odovzdávať posolstvá: Jedno je to, že ide o lokálny produkt zo Slovenska, druhé, že spolupracujeme s tretím sektorom a pomáhame rôznym organizáciám cez naše dizajny, tretím upozorňujeme na rôzne dôležité udalosti, napríklad na 100. výročie založenia Československa či na 30 rokov od nežnej revolúcie. To by sa ťažko komunikovalo, keby sme boli len na internete. Chceme ľuďom osobne vysvetľovať, že veci sa dajú robiť aj na Slovensku, že sa dajú robiť inak a dobre. Takto vieme upozorňovať na dôležité veci.“ Šéf firmy tak zdôvodňuje, prečo si ako primárny predajný kanál zvolili klasické predajne a online je pre nich len doplnkový.

Augustový Forbes: humor podľa Kubovčíkovcov,
slovenskí influenceri i príbehy a tipy z celej krajiny

Fusakle tiež chcú vrátiť do hry niekdajší výstavný priemysel bývalého Československa. Pred desaťročiami sa v oboch častiach vtedy spoločnej krajiny textilný a odevný priemysel silno rozvíjal. No socializmus a pád železnej opony spojený s príchodom lacnej ázijskej konkurencie ho zdecimovali. Anguš však hovorí, že šancou na rozvoj je kvalita, ktorú tu vieme produkovať – hoci i za vyššiu cenu.

Upozorňuje, že podporiť treba aj atraktivitu školských odborov tohto typu. Spolu s ďalšími textilnými, odevnými či obuvníckymi firmami rozbehol iniciatívu Obleč sa doma, ktorá má upozorňovať na lokálnu produkciu.

Viac o tom, ako sa banskoštiavnická firma stojaca za značkou Fusakle vyrovnala s koronakrízou a zavretými predajňami i o ďalších plánoch Jána Anguša si prečítajte v augustovom vydaní magazínu Forbes. Kúpiť si ho môžete TU. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?