17. septembra 2020

Česko-slovenské herné štúdio Beat Games, ktoré koncom minulého roka odkúpila VR odnož Facebooku Oculus, si môže mädliť ruky. Nielenže predstavilo zaujímavé novinky, ktoré mu zrejme vynesú ďalších fanúšikov po celom svete, ale aj Facebook všetkým dokázal, že svoje investície do virtuálnej reality myslí vážne. Predstavil totiž nové zariadenie Quest 2, ktoré môže celý VR segment posunúť vpred.

Najznámejšiu hru vo virtuálnej realite, v ktorej hráč uhýba prilietavajúcim kockám a rozsekáva ich pomocou laserových mečov, azda netreba predstavovať.

Pražským vývojárom ide karta

Beat Saber, ktorý sa stal vôbec prvou VR hrou, ktorá predala viac ako milión kópií, nadchol Facebook natoľko, že sa rozhodol odkúpiť rovno celé česko-slovenské herné štúdio, ktoré za ňou stojí.

Beat Games so sídlom v Prahe pripojil rovno do svojej odnože Oculus, ktorá sa venuje virtuálnej realite (VR). Cena za tento obchod nebola nikdy zverejnená, no odhady sa pohybujú okolo 50 – 100 miliónov amerických dolárov.


Trojica zakladateľov herného hitu Beat Saber bola na obálke slovenského Forbesu vo februári tohto roka. Na fotke zľava: Jaroslav Beck, Ján Ilavský a Vladimír Hrinčár.

Trojica zakladateľov herného štúdia, český hudobný skladateľ Jaroslav Beck a popradskí vývojári Ján Ilavský a Vladimír Hrinčár, majú na konte hneď niekoľko noviniek, ktoré Facebook predstavil počas včerajšej (16. 9.) online konferencie, ktorú hostil Mark Zuckerberg.

Reklama

Jednou z najväčších a dlho pripravovaných noviniek je multi-player verzia hry. Namiesto jedného hráča, ktorý sa snaží včas rozseknúť kocky prilietavajúce v rytme hudby, si už čoskoro hru môžu zahrať aj viacerí hráči.

Hráči si túto verziu hry zahrajú už 13. októbra tohto roka. V novom traileri, ktorý štúdio Beat Games zverejnilo, figurujú aj nové avatary, ktoré si budú môcť hráči vybrať.

Tanečné kroky s mečom v ruke

Mimochodom, hudba je pre túto hru veľmi dôležitá. Na to prišli jej strojcovia už na samom počiatku, keďže aj svoj biznis model postavili na vydávaní nových hudobných rozšírení, takzvaných music packov. Doposiaľ mali hráči možnosť stiahnuť si napríklad rozšírenie s hudbou od kapiel Imagine Dragons či Green Day a iba na konci leta zverejnilo štúdio novú spoluprácu s kapelou Linkin Park.

Všade samé kocky a v rukách dva meče!
Ako sa programuje svetový herný hit Beat Saber?

No a teraz prichádza ďalšia novinka. Beat Saber už čoskoro príde aj s hudobným rozšírením od chlapčenskej K-popovej skupiny BTS.

Podľa herného štúdia tento music pack umožní hráčom naučiť sa tanečné kroky jednej z najpopulárnejších kapiel súčasnosti a popritom si zahrať svoju obľúbenú VR hru. Toto hudobné rozšírenie majú hráči očakávať v priebehu novembra.

BTS je vôbec prvou juhokórejskou kapelou, ktorej pesničky sa dostali na prvé miesto v amerických hudobných rebríčkoch. Foto: SITA/AP
Herné štúdio zrejme výberom juhokórejskej kapely trafilo klinec po hlavičke. BTS sa v súčasnosti tešia obrovskej popularite a ich pieseň Dynamite, ktorá bola ich vôbec prvou pesničkou naspievanou v angličtine, sa stala v USA najsťahovanejšou skladbou tohto roka.

Iba počas prvých troch týždňov od jej zverejnenia si ju stiahlo viac ako 583-tisíc Američanov. Je to zároveň prvá skladba tohto roka, ktorá dosiahla viac ako pol milióna stiahnutí.

Medzi 100 najlepšie zarábajúcimi umelcami sveta za rok 2020 podľa amerického Forbesu sú BTS na 47. mieste so zárobkom 50 miliónov dolárov. V roku 2019 zinkasovali za svoju koncertnú šnúru 170 miliónov, čím prevýšili akúkoľvek inú americkú skupinu s výnimkou Metallicy.

To, že je hudba pre úspech tohto herného megahitu kľúčová, priznávajú aj jej tvorcovia. „Vývojári skúšali rôzne veci (ako uspieť vo VR). Potom prišiel Beat Saber a zistilo sa, že aj hra, ktorá je relatívne jednoduchá, ak sa pridá mixovaná realita a hudba, môže vďaka zdieľaniu na sociálnych sieťach predať milión kópií,“ povedal vo februárovom rozhovore pre Forbes jeden zo spoluzakladateľov herného štúdia Beat Games Vladimír Hrinčár.

Nové herné zariadenie

Ďalší dôvod na spokojnosť dal česko-slovenskej trojici samotný Facebook, ktorý počas včerajšej online konferencie oznámil, že vypustí na trh nové herné zariadenie, headset Quest 2.

Facebook tvrdí, že novinka umožní lepší herný zážitok. Bude mať vyššie rozlíšenie, ľahšiu kostru a ešte aj dlhšiu životnosť batérie.

Technologický gigant prekvapil aj s cenovkou, ktorú na toto zariadenie nalepí. Nový Quest 2 bude stáť iba 299 amerických dolárov (vo verzii s 64-gigabajtovým úložiskom), čo je o stovku menej, ako stála prvá verzia, s ktorou prišiel na trh iba pred 16 mesiacmi.

Facebook vďaka tomuto kroku opäť zníži cenu herných zariadení na VR, čo môže prilákať ďalších záujemcov. A všetci dobre vieme, ktorá hra je aktuálne najväčším lákadlom v segmente VR. Práve česko-slovenský Beat Saber.

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?