9. októbra 2018

Chcete dosiahnuť svoje ciele? V prípade tých finančných by ste sa mali pripraviť na to, že si budú vyžadovať množstvo psychickej sily a predovšetkým húževnatosť.

Prinášame vám preto šesť finančných zvykov psychicky silných ľudí, na základe ktorých sa môžete lepšie rozhodovať o svojich peniazoch.

1. Udržiavajte si pozitívny prehľad o svojich financiách

„Môj postoj bol vždy takýto: i keď sa potknete, tak sa aspoň hýbete vpred. Jediné, čo musíte potom urobiť, je postaviť sa na nohy a skúsiť to znova.“ – Richard Branson

Psychicky silní ľudia sa nájdu v Bransonovom pozitívnom postoji a potvrdia, že im umožní mať kontrolu nad situáciou – bez ohľadu na okolnosti. Tento princíp aplikujú i na svoje financie. Dokonca, aj výskumy ukazujú, že pozitívny prístup je charakteristickým znakom takmer všetkých finančne úspešných jedincov.

Chcete si vhodne rozvrhnúť financie? Skúste pravidlo 50 – 20 – 30

I vy môžete ísť v ich stopách. Začnite tým, že si nahlas pomenujete svoje finančné ciele. Musíte byť však konkrétni a nemalo byť vám chýbať sebavedomie (napríklad: podarí sa mi usporiť aspoň 10 % z príjmov). Ak učiníte takéto vyhlásenie, tak budete plní pozitívnej energie, ktorá sa vám postupne zakorení v hlave a ovplyvní tak nielen vaše myslenie, ale aj dodržiavanie plánov. Nezabudnite si ciele zapísať, aby ste mohli sledovať svoj pokrok.

2. Obklopujte sa ľuďmi, ktorí zdieľajú vašu víziu finančného úspechu

„Obklopte sa len takými ľuďmi, ktorí vás dvihnú vyššie.“ – Oprah Winfrey

Ako sa hovorí: „Vrana k vrane sadá, rovný rovného si hľadá.“ To platí najmä v prípade psychicky silných jedincov. Ľudia, ktorí sa stretávajú s podobne motivovanými osobami, ako sú oni sami a zdieľajú s nimi svoju víziu finančného úspechu, tak prirodzene rozvíjajú silu ich ducha. Prečo? Pretože rozširujú svoje finančné horizonty spoluprácou s ľuďmi, ktorí zmýšľajú podobne. A to im nakoniec dodá v otázke peňazí sebavedomie.

Zostaňte produktívni a plní energie. Zbavte sa týchto 13 rozptýlení

Stále o tom nie ste presvedčení? Prečítajte si knihu od Thomasa Corleyho s názvom Rich Habits: The Daily Success Habits of Wealthy Individuals. Možno vás prekvapí, že viac ako 85 % boháčov, s ktorými táto štúdia pracovala, sa zvyklo obklopovať inými cieľavedomými ľuďmi, ktorí prahli po úspechu.

3. Zameriavajte sa na celoživotné finančné vzdelávanie

„Keď som bol malý, tak som mal veľa snov. Myslím, že za to môže skutočnosť, že som veľa čítal.“ – Bill Gates

Psychicky silní ľudia doslova hltajú vzdelanie. Chcú tak totiž utíšiť svoj hlad po vedomostiach a po neustálom zlepšovaní sa. Aktívne sa snažia o to, aby boli dnes lepšími ľuďmi ako včera, čo sa prejvauje zvýšením ich sebavedomia a posilnením ich ducha. Takisto sa zlepšujú i v otázke financií. Snažia sa hľadať spôsoby, vďaka ktorým budú peniaze slúžiť v ich prospech, a nie naopak. Podľa Corleyho výskumu sa až 88 % bohatých ľudí venuje najmenej 30 minút denne vzdelávaniu a osobnostnému rastu. Môžete sa k nim pripojiť aj vy. Pripravte sa na to, že potrápite svoje „závity a hor sa do učenia!

4. Oddeľujte emócie od finančných rozhodnutí

„Ak nedokážete kontrolovať emócie, tak nedokážete kontrolovať peniaze.“ – Warren Buffett

Všetci sme ľuďmi. Je teda prirodzené, že naše rozhodovanie ovplyvňujú emócie . Hoci je úplne nemožné oddeliť ich od rozhodnutí, ktoré robíme, tak psychicky silní ľudia si berú ponaučenie z Buffettovej rady. Jedným zo spôsobov, ako v tejto veci uspieť je, že si zvolajú dôveryhodných finančných a investičných expertov, s ktorými si vytvorili pevné vzťahy. Chápu, že takéto osoby môžu obmedziť riziko a pomôcť im rýchlejšie realizovať ich finančné ciele. A tiež zabránia tomu, aby sa emócie plietli do cesty ich dôležitým finančným rozhodnutiam.

5. Utrácajte menej peňazí, než zarobíte

„Utrácať menej než zarobia – to bolo vždy stratégiou psychicky silných ľudí. Vedia, že majú peniaze na rozhadzovanie, no v každodennom živote nie sú márnotratní. Chcú, aby ich peniaze mali hodnotu.“ – Marsha Collier

Silní ľudia majú akúsi finančnú disciplínu. Nekupujú si vždy tie najnovšie luxusné autá a ani nechodia do obchodov len tak z popudu. To znamená, že nad svojimi finančnými prostriedkami dlhodobo premýšľajú. Keďže utrácajú menej, než zarobia, tak presne vedia, čo majú. To im vo výsledku umožní predstaviť si vlastnú finančnú budúcnosť, na ktorej denne pracujú.

6. Nech ste na prvom mieste

„Na to, aby ste boli bohatí, musíte mať sebadisciplínu a vyplatiť si peniaze ako prví. Chcem tým povedať, aby ste svoj príjem investovali do aktív, ktoré sa zhodnotia. Až potom zaplaťte účty alebo investujte do zábavy. Vytvoríte si tak viac zdrojov príjmu, ktoré môžete použiť na opätovné investovanie. Robte to a budete mať toľko peňazí, že nebudete vedieť, čo s nimi.“ – Robert Kiyosaki

Investovanie je jedným z najdôležitejších pilierov osobných financií. Psychicky silní ľudia to dobre vedia a túto zásadu dodržiavajú. Pred tým, ako nakúpia potraviny, zaplatia faktúry za energie, alebo urobia ďalšie výdavky, si vyčlenia peniaze na svoju budúcnosť. Robia to, pretože dobre vedia, že investícia sama o sebe je vstupnou bránou do bezpečnej finančnej budúcnosti. Silní ľudia sú si taktiež vedomí toho, že nákupy, ktoré im prinesú krátkodobý pôžitok, im z dlhodobého hľadiska nepomôžu. Zaplatiť samým sebe môžu napríklad financovaním svojho penzijného účtu. Okrem šetrenia tiež môžu investovať do dobre preskúmaného portfólia, ktoré naďalej rastie.

Hlavné foto: Podnikateľ Bill Gates. Foto: SITA/AP

Prispievateľka Winnie Sun píše pre Forbes.com o finančnom poradenstve.