4. augusta 2018

Rozhodli ste sa práve šetriť a vytvoriť si rozpočet? Zistenie toho, ako spravovať každý mesiac vlastné peniaze, vás môže naozaj prekvapiť. Nejde len o organizovanie finančných záležitostí, ale aj o náročné rozhodovanie sa, ako minúť vlastné peniaze. A skúsenosti iných vám veľmi nepomôžu, keďže príjmy a výdavky sú u každého človeka iné.

No máme pre vás dobrú správu. Nepotrebujete komplikované tabuľky a ani nemusíte byť finančným odborníkom na to, aby ste pochopili, koľko peňazí vlastne môžete utratiť. Stačí, ak sa budete riadiť pravidlom 50 – 20 – 30.

Čo je to pravidlo 50 – 20 – 30?

Toto pravidlo vám môže pomôcť vytvoriť si rozpočet pomocou troch výdavkových kategórií:

  • 50 % vášho príjmu by malo ísť na životné náklady a základné náležitosti. V tom je zahrnuté nájomné, náklady na energie, a tiež veci ako potraviny alebo doprava.
  • 20 % vášho príjmu by malo ísť na finančné zámery, čo znamená úspory, investície a platby na zníženie dlhu (ako napríklad v prípade dlhov na kreditnej karte).
  • 30 % vášho príjmu by ste mali použiť na flexibilné výdavky. To zahŕňa všetko, čo si kúpite, pretože to chcete, no nevyhnutne to nepotrebujete (ako peniaze utratené na filmy a cestovanie).

Ako si vytvoriť rozpočet podľa pravidla 50 – 20 – 30?

Zistite, čo sa aktuálne deje s vašimi financiami. Najskôr sa pozrite na svoje výplatné pásky, aby ste presne vedeli určiť, koľko peňazí mesačne zarobíte a prinesiete do domácnosti. To je váš príjem, ktorý si rozdelíte podľa pravidla 50 – 20 – 30.

Pozor, varovanie. Týchto 5 signálov vám prezradí, že pracovná ponuka nie je pre vás

Následne sledujte svoje výdavky. Áno, to znamená vedieť o každom jednom cente, od veľkých vecí ako je nájomné po kávu, ktorú si kúpite cestou do práce. Potom rozdeľte svoje výdavky do troch kategórií: základy, finančné zámery a flexibilné výdavky. Uistite sa, že všetko spadá do parametrov pravidla 50 – 20 – 30. Ak prekročíte svoj limit na vec, ktorú nepotrebujete, no chcete, tak je správny čas na to, aby ste znížili náklady a viac šetrili.

Prečo pravidlo 50 – 20 – 30 funguje?

Pretože zjednodušuje vaše osobné financie. Takže môžete platiť svoje účty, navyšovať úspory a slobodne minúť nejaké tie peniaze i na zábavu. Je to tiež dobrý východiskový bod pre nováčikov v oblasti šetrenia a práce s rozpočtom. Neexistuje žiadna neistota, vaše kroky sú jasné a dokonca zabezpečujú úspory, investície a iné finančné ciele. Tým je oveľa pravdepodobnejšie, že aj časom zotrváte v tejto zabehnutej „cestičke“. A to vám nakoniec môže pomôcť dosiahnuť vytúženú finančnú stabilitu.

Tridsiatnička odišla do predčasného dôchodku. Tu je jej 15 tipov, ako sa k tomu priblížiť

Pravidlo 50 – 20 – 30 vám ponúka i určitú flexibilitu. Môžete si ho prispôsobiť malou zmenu v percentách, ak by to vo vašom prípade fungovalo lepšie. „Nejde o presné percentuálne rozdelenie, pretože všetky rozpočty sa budú mierne líšiť,“ dodáva na záver finančný plánovač Eric Roberge, ktorý sa špecializuje na pomoc profesionálom a podnikateľom v spoločnosti Beyond Your Hammock.

Hlavná foto: Pexels

Článok vyšiel na stránke Forbes.com ako súčasť prispievateľského účtu Trulia.