23. septembra 2018

Nie je ťažké určiť, ktoré veci nám uberajú najviac energie. No je takmer nemožné identifikovať maličkosti, ktoré nás úplne vyčerpávajú.

Harvard Business Review v 12-ročnej štúdii o každodenných rutinách generálnych riaditeľov uviedla, že tí najefektívnejší dokázali rozhodovať o tom, na čom skutočne záleží. Nechodili na stretnutia a nevybavovali telefonáty, ktoré neboli potrebné. Automatizovali všetko, čo mohli.

Keď o pol 6 nestačí. Ľudia skúšajú extrémne skoré ranné vstávanie

Deň začínate plní energie. Každá jedna vec, ktorá si počas dňa vyžaduje vašu pozornosť, vám z celkovej energie čosi uberie. A tak sa počíta skutočne všetko. Tu sú niektoré z tých malých rozptýlení, ktoré vás pravdepodobne počas dňa len zdržujú.

1. Zbytočné upozornenia

Vždy, keď sa ozve váš telefón, aby vás upozornil na nevyžiadanú poštu, ďalšiu správu v skupinovej konverzácii alebo na nový príspevok na Instagrame, presmerujete svoju pozornosť od toho, čo práve robíte.

Reklama

Zaneprázdnení verzus produktívni. Do ktorej kategórie patríte?

Zdá sa to byť neškodné, keďže vám to zaberie len sekundu. No ak sa to deje opakovane, tak to má obrovský vplyv na vašu koncentráciu. Nehovoriac o tom, akú lavínu spustíte, ak na niektorú zo správ odpoviete. Lepšie bude, ak si emailovú schránku skontrolujete raz za hodinu alebo dvakrát denne.

2. Chaotický šatník

To, čo robíte hneď ráno počas prvých minút, vás naladí na celý zvyšok dňa. Pokiaľ sa váš deň začína stresom a neistotou, pretože sa v šatníku prehrabávate chaotickou kopou oblečenia, tak do dňa vstúpite nesprávnou nohou. Usporiadajte si preto priestory, s ktorými sa musíte pravidelne zaoberať, a oblečenie si vyberte ešte noc predtým, než sa niekam vyberiete.

3. Neplánované jedlá

Viete, čo sa stane, ak si vopred nenaplánujete alebo nenavaríte jedlo? Budete reagovať na vlčí hlad a nakoniec zjete naozaj čokoľvek (a nebude toho málo). Zbytočne tak míňate financie i energiu. Riešením je, že si jedlo navaríte vopred.

4. Kontrola sociálnych sietí ako prestávka

Len tak si posedávať a kontrolovať novinky na sociálnych sieťach je rozptýlenie, ktoré väčšina ľudí používa na akési odpojenie sa. Zdravšou a udržateľnejšou cestou je čítať tlač, rozprávať sa s priateľmi alebo len pár minút meditovať.

5. Nejasné hranice

Počas prvých hodín pracovného dňa si musíte nastaviť precedens so všetkými ľuďmi, s ktorými budete komunikovať. Musia predsa vedieť, čo od vás môžu čakať. Vytvorte si tak rozvrh a dajte ostatným jasne najavo, čo a kedy od vás v prípade potreby môžu alebo nemôžu počas dňa očakávať.

6. Multitasking

Áno, je jednoduché počas raňajok kontrolovať emaily. Práve multitasking je však obrovským plytvaním energie. Radšej sa uistite, že svoje úlohy a povinnosti oddelíte a každej z nich budete venovať toľko času, koľko si vyžaduje.

7. Nepodstatná práca

Vaša pozornosť je v ranných hodinách najlepšia a počas ďalších hodín sa zhoršuje. Ak teda začnete deň rutinnými úlohami a prácou, ktorá vás zamestná, no v skutočnosti nie je taká podstatná, tak míňate drahocenný zdroj. Namiesto toho radšej začnite každý deň vecou, do ktorej potrebujete investovať svoju energiu.

8. Zbytočné stretnutia

Pokiaľ môžete niečo vyriešiť prostredníctvom emailu, tak to urobte. Stretnutia sú obrovským plytvaním energie, pretože často na nich ľudia namiesto riešenia problému len diskutujú. Šetrite si teda schôdzky len na také prípady, ktoré si nevyhnutne vyžadujú osobné stretnutie, na ktorom bude každý člen tímu.

9. Bezvýznamný rozhovor

Hovoriť s niekým o počasí alebo vašich deťoch je vyčerpávajúce. Počas týchto rozhovorov sa totiž pokúšate pôsobiť prívetivo a predstierate, že vás to zaujíma, a to i v prípade, keď ste poriadne vyčerpaní. Môžete zostať zdvorilí i keď konkrétnu osobu požiadate, aby ste sa porozprávali neskôr.

10. Nadmerne aktívna myseľ

Hovorí sa, že ľudia, ktorí sú najmenej ochotní vyskúšať meditáciu, sú často práve tí, ktorí ju najviac potrebujú. A zvyčajne je to pravda. Neexistuje nič, čo by vás „vyšťavilo“ viac ako plná hlava myšlienok, vystupňované emócie a reakcie na strach. Je teda dôležité nájsť si čas na vyčistenie mysle.

11. Únava

Vyčerpanie neznižuje vašu produktivitu, pretože v skutočnosti zabraňuje tomu, aby vôbec nastúpila na scénu. Ak ste totálne unavení, tak nie ste schopní správne fungovať. V prípade, že ide o únavu alebo nedostatok spánku, dramaticky sa to odrazí na vašej pozornosti. Pokiaľ ste vždy tak trochu unavení, zvyknete si na to, že nefungujete na 100 %, a budete to považovať za normálne.

12. Absencia zoznamu úloh

Niektorí ľudia vravia, že večer nedokážu zaspať, kým si nezapíšu všetko, čo si potrebujú pamätať na ďalší deň. Vo všeobecnosti je pravda, že všetky malé detaily zo života (zavolať mechanikovi, vyzdvihnúť liek od veterinára atď.) zaberajú tonu duševného priestoru. Prekonať sa to dá zoznamom úloh, ktoré vás v blízkom čase čakajú.

13. Názory iných

Kedykoľvek ste nahnevaní, nepríjemní alebo nešťastní, opýtajte sa sami seba: „Trápi to mňa, alebo ma naopak trápi, čo si o tom budú myslieť ostatní ľudia? To, že sa budete snažiť predpovedať, čo si iní myslia, a postavíte si okolo toho celý život, vás bude vyčerpávať. A nikdy to nebude fungovať vo váš prospech. Okrem iného vás takýto strach okráda o energiu, ktorú by ste mohli využiť na vybudovanie svojho života, pre ktorý nepotrebujete žiadne povolenie.

Prispievateľka Brianna Wiest píše pre Forbes.com o emocionálnej inteligencii.