15. septembra 2020

Smejúca sa farebná ryba, líška vyjednávajúca s myšou či fotobomba v podaní žirafy. To je len niekoľko situácií zo 44 záberov finalistov Comedy Wildlife Photography Awards – podľa slov jej organizátorov „pravdepodobne najvtipnejšej fotosúťaže na svete.“ Prinášame vám výber zo súťažných príspevkov.  

Absolútnych víťazov súťaže spoznáme až 22. októbra, pričom hlavný víťaz sa môže tešiť na cenu v podobe týždňového safari v Keni, konkrétne v národnom parku Masai Mara. Rovnako dostane aj ručne vyrobenú cenu od galérie Art Garage v Dar es Salaam v Tanzánii.

Nevideli ste kométu? Miesto nej si pozrite
zábery nočnej oblohy z astronomickej foto súťaže

Túto zábavnú súťaž vymysleli v roku 2015 profesionálni fotografi a ochrancovia prírody Paul Joynson-Hicks a Tom Sullam. Prihlásiť sa môže bezplatne každý – profesionáli aj amatéri. Fotografia musí zobrazovať komický moment zo života voľne žijúcich zvierat. 

„Tento rok mali príspevky naozaj vysokú úroveň a prišlo ich neúrekom, tvrdia organizátori, podľa ktorých je možné, že vyhlásenie výsledkov súťaže bude pre prebiehajúcu pandémiu len v online priestore.

Reklama

Mimochodom, do hlasovania môžete zasiahnuť aj vy. Okrem kategórií, kde najlepší záber vyberajú porotcovia, má súťaž aj kategóriu People’s Choice Award, v ktorej o víťazovi rozhoduje verejnosť. Nájdete tam aj kompletný výber všetkých 44 fotografií finalistov. My sme pre vás do galérie vybrali 20:

Okrem zábavného rozmeru organizátori robia aj osvetu o význame ochrany prírody. Spolupracujú napríklad s nadáciou Born Free. Tento rok sa rozhodli pripraviť päť rád na tému, ako chrániť prírodu z domu:

Kto nás ladí na ekovlnu? Toto sú známe tváre
sociálnych sietí, ktoré ukazujú, ako žiť udržateľne

1. Nakupujte lokálne a zodpovedne. Pandémia nás prinútila nakupovať bližšie k našim domovom. Prečo v tomto trende nepokračovať? Budeme podporovať malé miestne obchody a znižovať svoju uhlíkovú stopu.   

2. Vyhýbajte sa nákupu produktov, ktoré sa nedajú recyklovať, a tiež jednorázovým umelohmotným baleniam. 

3. Pestujte rastliny a kvety a nechajte k nim priletieť včely. Všetci sme už počuli o význame včiel a aj takéto malé gesto je veľkým krokom správnym smerom. 

4. Lietajte na dlhé vzdialenosti, len keď je to skutočne nevyhnutné. 

5. Staňte sa influencerom divočiny. Nemusíte byť veľkým aktivistom, stačí, že sa skutočne zaujímate o životné prostredie a snažíte sa nájsť spôsoby ako pomôcť. 

Autorkou článku je prispievateľka Cecilia Rodriguez, ktorá pre americký Forbes píše o umení. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?