12. októbra 2020

Ján Lučan, člen predstavenstva ČSOB zodpovedný za finančné riadenie, hovorí, v čom má svoje vlastné investície, ako si ich vyberá a ako sa vyrovnáva s rizikom. V rozhovore prezrádza aj svoje najcennejšie skúsenosti s investovaním.

Rozhovor je súčasťou špeciálu Sprievodca investovaním.
Pozrieť si ho môžete tu.

Ako by ste sa opísali ako investor? Ste viac konzervatívny alebo radšej zariskujete?

Možno aj vzhľadom na svoju profesiu som dosť štruktúrovaný investor, takže mám časť konzervatívnu a časť, ktorá je viac riziková. Dôležité je uvedomiť si, aké prostriedky do týchto dvoch častí dávate a kedy ich budete potrebovať. Ja osobne som mierne konzervatívny, prevládajú u mňa nehnuteľnosti a diverzifikované podielové listy. Časť investícií mám aj vo viac rizikových aktívach, vnímam ale, že sa mi nemusia vrátiť. Čo nerobím, je nejaké dennodenné obchodovanie a sledovanie každého percenta posunu akcií. Jednak na to nemám čas a tiež preferujem dlhodobejšie investície. Nehovoriac o tom, že vzhľadom na pracovnú pozíciu, časť akciových titulov je pre mňa vylúčená z dôvodu konfliktu záujmov.

Reklama

Peter Zálešák z Nay stojí za investičným fondom Zaka ventures.
Mnohí startupisti sú optimisti, hovorí

Investujete aj do niečoho menej obvyklého? Sú ľudia, ktorí investujú do archívneho vína, veteránov či do umenia. Je vám niečo z toho blízke?

Obávam sa, že archívne víno by u mňa úplne ako investícia nefungovalo. Ale áno, aj z určitých osobných či emotívnych pohnútok som vydražil nejaké umelecké diela. Je v tom hodnota a zároveň to človeka priebežne aj teší, keď sa na ne môže doma zadívať. Nemenej obvyklou sa môže zdať aj investícia do nehnuteľnosti mimo európsky kontinent, aj keď z môjho pohľadu ide stále len o geopolitickú diverzifikáciu portfólia.

V oblasti financií vás môžeme považovať za profesionála. Má aj finančník ako vy obavy o svoje investície? Čo vtedy robíte?

Základom je mať správne štruktúrovanú investíciu. Diverzifikácia portfólia by mala zodpovedať vašim sklonom k obavám a panike. Potom sú tu čisto racionálne dôvody, keď vidím, že vývoj nejakej investície nie je taký, ako som čakal, respektíve má negatívny výhľad. Vtedy si položím otázku, či môžem tento pokles z krátkodobého pohľadu ignorovať. Ak mám silné pochybnosti o dlhodobej perspektíve, v takom prípade to predám a investujem radšej do niečoho, z čoho mám lepší pocit.

Investovanie podľa Jennifer Lopez.
Popová diva si zaradila do portfólia finančné technológie aj e-šport

Čo považujete za svoju najcennejšiu skúsenosť v súvislosti s investovaním?

Uviedol by som dve. Jedna je priznať si, že nemusíte rozumieť všetkému a snažiť sa preto overovať si svoje nápady aj iným pohľadom. Druhou je to, že investície, ktoré vyzerajú veľmi atraktívne a majú zaujímavú výkonnosť v minulých rokoch, nemusia vôbec obstáť v budúcnosti. Správne investovanie teda nie je len o schopnosti manuálne vyhodnotiť finančnú výkonnosť, ale zamyslieť sa nad tým, čo sa v danom odvetví môže stať v budúcnosti, či je daný typ investície (akcie, firmy, projektu) vôbec relevantný pre to, aby prežil zmeny. So zrýchľovaním technologických a spoločenských zmien je toto stále dôležitejšie.

Je nejaká investícia, ktorú by ste označili za najlepšiu investíciu svojho života? Ak áno, čo by to bolo?

Myslím, že najlepšou investíciou bola investícia do mňa samotného, do vzdelania, skúseností, rozvoja, nadhľadu. Toto sú investície, ktoré sa človeku obvykle vyplatia najviac.

Stalo sa, že vám niečo naozaj nevyšlo?

Určite, ako som povedal, veľmi malú časť investujem aj do vecí, kde je pravdepodobnosť úspechu malá, ale kompenzovaná teoretickým vyšším výnosom. Dôležité je nemať v takých nástrojoch významné percento majetku.

Spoliehate sa pri investovaní sám na seba alebo sa zvyknete s niekým poradiť?

Vzhľadom na dlhodobú prax v oblasti financií sa, samozrejme, dokážem vo veľkom množstve investícií rozhodovať sám. Rád však vyhľadávam názory iných odborníkov z odvetvia a prípadne názory expertov z oblastí, kde ja sám až tak doma nie som, či už ide o nehnuteľnosti, alebo niektoré iné nefinančné investície, ako napríklad umenie. Vždy je dobré si uvedomiť, že ak je niekto expertom v nejakej oblasti, neznamená to, že rozumie úplne všetkému.

Ako vidíte budúcnosť v oblasti investovania – úplný presun do digitálnej automatizovanej podoby alebo sa podľa vás v tejto oblasti zachová určitá miera osobného kontaktu?

Myslím, že to bude závisieť od miery štandardnosti a sofistikovanosti investora. Viac štandardné typizované investičné nástroje budú realizované podľa mňa takmer výhradne digitálne, vrátane prípadného základného poradenstva. Menej typické nástroje, prípadne určitá forma komplexného poradenstva pre investora, zostanú do určitej miery stále v rovine osobného kontaktu.

JÁN LUČAN

Reklama

Od roku 2018 je členom predstavenstva ČSOB zodpovedným za finančné riadenie, právne a centrálne služby. V bankovníctve pôsobí viac ako dve dekády a pred príchodom na Slovensko pôsobil v českej ČSOB, kde sa venoval aj korporátnemu bankovníctvu a oblasti kapitálových trhov. Medzi jeho záľuby patrí cestovanie spojené aj s gastronómiou a zaujíma sa o modernú techniku, futurológiu, ale aj dejiny.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?