12. júna 2019

Príjmy 100 najlepšie zarábajúcich športovcov stúpli oproti minulému roku o 5 %. Na vrchole zoznamu nahradil futbalista Lionel Messi boxera Floyda Mayweathera. Najvyššie herné kontrakty v roku 2019 dosiahli bejzbalisti, ktorí sú však pre sponzorov zaujímaví menej.

Svetoví športovci zarobili za minulý rok viac peňazí ako kedykoľvek predtým, čoho dôvodom sú najmä zvyšujúce sa platy plynúce z televíznych kontraktov. Priemerný zárobok 100 najlepšie platených športovcov roka 2019 je na úrovni 25 miliónov dolárov, pričom ešte pred piatimi rokmi to bolo 17,3 milióna USD.

Magazín Forbes sleduje príjmy športovcov už tri desaťročia a len sedem atlétov sa za ten čas umiestnilo na vrchole rebríčka (rekord drží Tiger Woods, ktorý bol na prvom mieste celkovo 12-krát). Svetová futbalová hviezda Lionel Messi sa tam ocitol tento rok po ôsmykrát, pričom po Cristianovi Ronaldovi je len druhým futbalistom, ktorý kedy tomuto zoznamu kraľoval.

Majster sveta F1 a tech investor Nico Rosberg: Málo športovcov, ktorí investujú, rozumejú tomu, čo robia

Rebríček top 100 športovcov zahŕňa atlétov z 10 rôznych oblastí a 25 krajín. Najdominantnejší sú Američania so 66 hráčmi a zo športov kraľuje basketbal (35 hráčov). Práve Major League Baseball (najvyššia profesionálna bejzbalová liga) zažila závratný rok, keď v rámci štvortýždňového obdobia kvarteto jej najväčších hviezd – Nolan Arenado, Bryce Harper, Manny Machado a Mike Trout – podpísali dlhodobé zmluvy, ktoré sú pri hodnote 1,3 miliardy dolárov trhákmi. V histórii športu patria medzi štyri najväčšie herné kontrakty vôbec.

Tie síce dokážu zabezpečiť ich rodiny na niekoľko generácií, no iba Trout sa nachádza v top 20 rebríčka športovcov 2019. Dôvodom sú ich nízke príjmy z reklám. Len pre porovnanie, štyri bejzbalové hviezdy zarobili na komerčných spoluprácach sotva 10 miliónov, zatiaľ čo najlepšie zarábajúci futbalisti, basketbalisti, tenisti či golfisti získali osobitne aspoň 30 miliónov dolárov.

Najväčšie športové kontrakty. Federer za nosenie trička dostane 300 miliónov dolárov

Väčšina športovcov v top 10 však nasleduje rovnaký model: Dosiahnutie najvyšších úrovní svetového športu, na základe čoho sa marketéri len tak hemžia ponukami na komerčné spolupráce, aby dostali svoje výrobky do celého sveta. Futbalová legenda Barcelony Lionel Messi je lídrom so 127 miliónmi dolárov, z ktorých vyše štvrtinu tvoria peniaze mimo ihriska. Spolupracuje totiž s Adidas, MasterCard, PepsiCo a ďalšími spoločnosťami.

Messi je nástupcom Mayweathera, ktorý je tentoraz štvrtý pre to, že za posledných 12 mesiacov nenastúpil do ringu ani raz. V minulom roku si však polepšil o rekordných 285 miliónov dolárov, ktoré vzišli najmä zo zápasu proti hviezde UFC Conorovi McGregorovi v roku 2017.

Celkovo štyri miliardy dolárov, ktoré zarobilo 100 športovcov, je kombináciou ich výnosov z výhier, platov či komerčných spoluprác v období medzi júnom 2018 a júnom 2019.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk