3. septembra 2020

Nový šéf Škody Thomas Schäfer má za sebou prvú veľkú skúšku. V utorok 1. septembra predstavil svetu auto, ktoré mladoboleslavskú značku definitívne posiela na cestu elektromobility.

„Je to začiatok novej éry pre Škodu Auto,“ povedal Schäfer, keď vedľa neho zaparkovali tri modely novej Škody Enyaq iV. Automobilka síce minulý rok v novembri začala predávať maličké Citigo-e iV ako svoje prvé elektrické auto, ale nebol to samostatný model, ktorý by vznikal s tým, že sa bude dobíjať len zo zásuvky. Tým je až teraz práve Enyaq iV – a je prakticky jasné, že so zásobou batérií v podlahe namiesto nádrže na benzín či naftu nezostane jediným modelom.

Lowcostová Škoda? Len blázon by sa dnes rozhodol
zahodiť do koša súčasnú reputáciu automobilky

Európa vsádza na elektromobilitu takmer všetky karty a materský Volkswagen sa za cenu obrovských investícií musí prispôsobiť. Už len aby sa zbavil tieňa aféry Dieselgate, ktorá odštartovala v roku 2015 a ktorá stála koncern viac ako 28,5 miliardy eur na pokutách, zvolávacích akciách a vyrovnaniach v civilných sporoch.

Nový elektromobil Enyaq iV. Foto: Škoda Auto

Teraz prišla na rad investícia do zeleného auta v Česku: len výrobná linka, z ktorej bude v Mladej Boleslavy schádzať až 350 elektromobilov Enyaq iV denne, automobilku stála takmer 32,4 milióna eur.

Zatiaľ najmä pre bohatých

Jednou z hlavných informácií svetovej premiéry je cena nového modelu. Najlacnejšia verzia sľubujúca dojazd 390 kilometrov stojí u susedov 1 059 000 českých korún (40 400 €), teda o niečo viac, ako sa čakalo. „Potvrdzuje sa to, že elektromobilita bude v počiatočnej fáze naozaj pre bohatých. Bez dotácií ako v Nemecku, v Taliansku, vo Francúzsku alebo v Nórsku sa proste nerozbehne,“ hovorí motoristický novinár František Dvořák, ktorý súhlasí s tým, že Enyaq je síce prelomové auto pre Škodu, ale pravdepodobne nebude prelomové pre českých vodičov.

Ceny na Slovensku zatiaľ nie sú známe.

Zvíťazili vďaka stávke na elektromobilitu.
Najlepším slovenským startupom je Biotron Labs

Podľa Dvořáka budú elektromobily kupovať bohatí, ktoré si auto v tejto sume môžu dovoliť. „Ten, kto si ide kúpiť auto za 15-tisíc eur, ten na podobné kratochvíle nemá ani pomyslenie, ani peniaze,“ hovorí.

Navyše, Škodovka už zrejme čoskoro ukáže ešte jednu karosársku variantu modelu Enyaq, ktorá bude mať športovejšiu siluetu kupé. Ta pravdepodobne prinesie do rozpočtu automobilky ešte viac peňazí. „Príplatok za štýlovú siluetu môže byť v tomto prípade pokojne takmer sto tisíc korún (skoro 4000 eur, pozn.red) a zákazníci to v tejto cenovej hladine budú akceptovať,“ uvažuje novinár serveru iDnes.cz, ktorý ako jeden z mála ľudí už Enyaq iV šoféroval na bežnej ceste a jazdu popisuje ako typickú pre elektromobil.

„Ohromí tichom na palube, mocným zrýchlením a bezprostrednými reakciami na plyn. Enyaq ťaží z toho, že má pohon zadných kolies, takže aj keď má viac ako štyri a pol metra, je obratný,“ hovorí Dvořák.

Rýchlosť najsilnejšej verzie s výkonom 225 kW sľubuje „maximálku“ na 180 kilometroch za hodinu. Foto: Škoda Auto

Pohon zadných kolies je technické riešenie, ktoré sa do škodovky vracia po dlhých 30 rokoch – 4. januára 1990 z výrobného pásu zišla posledná Škoda 125. Enyaq si bude zároveň možné zaobstarať v dvoch verziách z celkových štyroch aj ako štvorkolku. Vyberať bude možné podľa dojazdu začínajúc už zmienenými 390 kilometrami cez batériu sľubujúcu energiu na 460 kilometrov a končiac modelom, ktorý by mal na jedno nabitie zvládnuť až 510 kilometrov.

Rýchlosť najsilnejšej verzie s výkonom 225 kW sľubuje „maximálku“ na 180 kilometroch za hodinu, tri slabšie varianty sa potom rozpohybujú na maximálne 160. Dobíjanie na najrýchlejších dobíjacích staniciach z 5 na 80 % kapacity by nemalo trvať viac ako 35 minút, dobíjanie doma pomocou takzvaného wallboxu si pýta šesť až osem hodín.

Najviac predaných

Čo sa týka dizajnu nového modelu, Škoda evidentne zabodovala v porovnaní so sesterskou konkurenciou Volkswagenu, ktorého elektrické modely ID.3 a priamy konkurent ID.4 budú vedľa Škody Enyaq pôsobiť tak trochu ako chudobnejší súrodenci.

Rozruch v tomto smere vzbudila už štúdia Vision iV predstavená minulý rok na autosalóne v Ženeve, z ktorej Enyaq iV vzišiel – už vtedy ho nemeckí novinári prirovnávali k super SUV Lamborghini Urus, ktorý je niečím, čo v sídle Volkswagenu vo Wolfsburgu údajne vzbudilo silnú nevôľu. Dojem väčšej prémiovosti je totiž presne to, čo centrála Škode dlhodobo vyčíta.

Stačia pritom drobné inovatívne detaily, ktoré by si Volkswagen radšej nechal pre seba. Aktuálne to platí napríklad pre efektné osvietenie masky chladiča pomenovanej Crystal Face a tvorenej 130 LED diódami, ktoré majú odkazovať na českú sklársku tradíciu. Ľuďom z továrne sa tlakom centrály zatiaľ darilo odolávať, ale podľa informácií českého Forbesu od ľudí z automobilky je to stále zložitejšie. Enyaq tak môže byť jedným z posledných modelov škodovky, ktorý prianiam na väčšiu ľudovosť áut z Česka odolal.

Nový elektromobil „made in Czech Republic“ v rámci obmedzených možností daných cenou určite rozčerí stojaté vody českého elektromobilového rybníka. Už teraz je Škoda Auto z pohľadu predaných elektroáut doma jednotkou, k čomu stačilo predať cez 600 kusov Citigo-e iV, a svoj náskok tak bude jednoznačne zvyšovať.

„V rebríčku je druhá Tesla, ktorá má približne 300 oficiálne v Česku predaných aut, ale reálne ich bude viac, pretože sa ich pomerne dosť dovážalo ešte pred začatím oficiálneho predaja Tesly u nás,“ hovorí Luboš Srb, šéfredaktor webu Elektrickevozy.cz. Do čísel predaja výrazne prehovorí ešte Volkswagen, ktorého zákazníci si už zarezervovali 300 kusov modelu ID.3.

Zvyšovanie dojazdu

Automobilky pri predstavovaní nových elektromobilov prakticky vôbec nezmieňujú otázku životnosti hlavného a najdrahšieho komponentu elektroauta – batérie. Podľa Jana Horčíka z magazínu Hybrid.cz ich životnosť v priemere klesá o jedno percento za rok.

„Pokiaľ si teda dnes kúpite auto s dojazdom 400 kilometrov, za desať rokov mu klesne dojazd na 360 kilometrov. Všetci výrobcovia dávajú záruky, že kapacita neklesne do určitej doby pod určitú hranicu, obvykle je to pod 75 percent za 8 rokov alebo 150 000 prejazdených kilometrov,“ upozorňuje Horčík. Veľa záleží na tom, ako sa majiteľ auta k batérii správa. Pre jej životnosť je lepšie, keď sa nevybíja do úplnej nuly a naopak nenabíja do sto percent.

U čoho je v porovnaní so životnosťou batérie komunikačná situácia úplne odlišná, je dojazd. Automobilkami uvádzané údaje je však potrebné brať s rezervou. Reálne býva maximálna dojazdová vzdialenosť nižšia o päť až desať percent.

„Za posledných desať rokov sme za približne rovnakú cenu dostali z reálneho dojazdu 150 kilometrov na 300 kilometrov. Zanedlho budeme na reálnych 500 kilometroch, čo už bude plne porovnateľné s dnešnými bežnými vozmi, a určite budú za pár rokov existovať aj luxusné modely, ktoré dokážu – s trochou vodičovej snahy – ujsť až 1000 km na jeden záťah. Veď už dnes sa tejto méte začína približovať Tesla,“ vypočítava Horčík.

Aktuálnym rekordmanom medzi čistými elektromobilmi je práve Tesla Model S Long Range Plus s dojazdom 647 kilometrov.

Článok vyšiel v českom vydaní Forbesu a jeho autorom je Ondřej Kinkor.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?