17. septembra 2018

Pokiaľ si chcete kúpiť trojizbový byt o veľkosti 80 štvorcových metrov, najrýchlejšie si naň našetríte v Trenčíne. Na jeho kúpu budete ale stále potrebovať takmer 112 svojich čistých trenčianskych mesačných platov. Čo predstavuje kumulovaný príjem asi počas deväť a štvrť roka. Nie práve málo.

Naopak, najmenej dostupné je bývanie v hlavnom meste (priemerná cena za “bratislavský” štvorcový meter dosahuje takmer dvojnásobok toho “trenčianskeho”). Pre porovnanie: kým za trojizbový byt (80 štvorcových metrov) v Trenčíne zaplatíte o niečo viac ako 90-tisíc eur, v Bratislave to bude viac ako 174-tisíc eur.

September je zameraný na reality
a úspešné biznisy so zlým štartom

Celkom tak na kúpu trojizbáku budete v našej metropole potrebovať takmer 165 svojich čistých bratislavských platov. Podčiarknuté a spočítané: museli by ste naň odložiť celú svoju čistú mzdu počas 13 rokov a pár mesiacov.

Čo sa týka spomínaných platov, tak po spriemerovaní medzi nimi nie je rozdiel extrémny. Medzi čistou základnou mzdou (čiže bez zarátania prémií, odmien a 13. či 14. platov) obyvateľa Trenčína a Bratislavy je rozdiel “iba” 250 eur.

Reklama

Kde sa oplatí kúpiť chatu či chalupu? V Prešovskom kraji sú ceny najnižšie

Ako sú na tom s dostupnosťou bytov ďalšie krajské mestá? Kde sa najviac roztvárajú nožnice medzi platmi a cenami?

Forbes pripravil prepočet dostupnosti trojizbových bytov v ôsmich krajských mestách, pričom do úvahy sme brali priemernú mzdu v krajskom meste za posledný rok a priemernú cenu za meter štvorcový trojizbového bytu k druhému kvartálu 2018.

Pri cenách na štvorcový meter v hlavnom meste sme brali do úvahy priemer okresov Bratislava I – Bratislava V. Podobne, pri metropole východu sme počítali s priemernou cenou na štvorcový meter v okresoch Košice I – Košice IV.

Septembrové číslo magazínu Forbes je venované realitám. Viac článkov na túto tému nájdete v časopise, kúpiť si ho môžete tu

Zdroj: NARKS, Profesia