14. septembra 2018

Vôňa okolitého lesa, lúk a nekončiaca pohoda. Presne tak vyzerá život na chate alebo chalupe. Prečo by ste sa teda po skončení piatkového pracovného času nevydali preč z rušného mesta za relaxom? Ak máte záujem o kúpu rekreačnej nehnuteľnosti, tak ste na správnej adrese.

O tejto téme sme sa rozprávali s Jánom Palenčárom, prezidentom Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS), a Martinom Lazíkom, analytikom portálu Nehnuteľnosti.sk.

Zvažujete kúpu prvej nehnuteľnosti v živote?
Tieto osoby budete potrebovať

A práve podľa tohto slovenského portálu záujem Slovákov o rekreačné nehnuteľnosti narástol „Medziročne v 1. štvrťroku 2018 oproti rovnakému obdobiu za rok 2017 o 20 percent,“ hovorí Lazík pre Forbes.sk.

nehnuteľnosti chaty chalupy martin lazík ján palenčár narks
O rekreačných nehnuteľnostiach viac prezradili Martin Lazík (vľavo) a Ján Palenčár (vpravo). Foto: archív NARKS

To, že trend obľúbenosti rekreačných nehnuteľností stúpa, potvrdil i Palenčár. Podľa jeho slov sa za posledných päť rokov dopyt zhruba strojnásobil. Ak ste si ešte chatu ani chalupu nekúpili, no takúto kúpu zvažujete, tak sa s nami poďte pozrieť na to, čo vás čaká a neminie:

Reklama

Pri investícii až takú veľkú návratnosť nečakajte

Pokiaľ sa rozhodujete pre kúpu rekreačnej nehnuteľnosti, akou je chata alebo chalupa, tak by ste mali dobre zvážiť svoj zámer. „Najprv si musíte položiť otázku, či túto kúpu vnímate ako investíciu. To znamená, či chcete, aby sa vám finančné prostriedky v reálnom čase vrátili, alebo ju kupujete pre vlastné potreby,“ hovorí prezident NARKS.

V prípade, že by ste chceli rekreačnú nehnuteľnosť prenajímať cez rôzne služby, akou je napríklad Airbnb, tak by ste sa podľa Palenčára mali rozhliadať po zaujímavých lokalitách s dobrou dopravnou dostupnosťou. Pokiaľ si chcete chatu alebo chalupu kúpiť pre vlastnú potrebu, tak sa rozhodujte len podľa vlastných preferencií.

Rovnako sa k téme vyjadril i analytik portálu Nehnuteľnosti.sk: „Záleží od toho, čo od investície očakávate. Návratnosť nie je zrovna najatraktívnejšia. Ani správa a starostlivosť o investičnú nehnuteľnosť nie je jednoduchá. I keď už aj v tejto oblasti sú dostupné služby profesionálnych správcov, najmä v prípade apartmánových bytov alebo domov v rezortoch.“

Je teda len na vás, ako budete chcieť takúto rekreačnú nehnuteľnosť využiť, no svoj výber musíte prispôsobiť tomuto zámeru.

Pozor na to, čo kupujete

Rovnako ako pri kúpe bytu alebo rodinného domu, i v prípade záujmu o pozemok, chatu či chalupu by ste si mali dať pozor na niekoľko dôležitých vecí. Podľa prezidenta NARKS ide hlavne o právny a technický stav nehnuteľnosti, ale tiež o budúcu možnú výstavbu v jej okolí.

5 najvýznamnejších realitných investícií.
Vedie Galéria Mlyny v Nitre

„Dávajte pozor, či na nehnuteľnosti neviaznu rôzne ťarchy, vecné bremená či iné práva, ako sú nájomné zmluvy, prípadne ťarchy súvisiace s vedením inžinierskych sietí a podobne. Ďalším dôležitým faktorom je technický stav nehnuteľnosti. Hovorím o tom, aby informácie o technickom stave nehnuteľnosti, ktorú kupujete, zodpovedali reálnemu stavu,“ vyjadril sa Ján Palenčár pre Forbes.sk.

„Treba si tiež preveriť to, či nehnuteľnosť nemá technické chyby, o ktorých ste neboli informovaní, napríklad konštrukčné chyby, statika, vlhnutie a podobne,“ upresňuje. Nehnuteľnosť si nekupujete každý deň, a nie je to investícia za pár eur. Výber preto nepodceňujte, a na obhliadku si pokojne pozvite i odborníka.

Záujem o nehnuteľnosti na samote je, no menší

Na Slovensku je najväčší záujem o rekreačné nehnuteľnosti v oblastiach, ktoré majú ľuďom čo ponúknuť. Podľa slov Martina Lazíka ide o chaty a chalupy v lokalitách, v ktorých sú dostupné vhodné rekreačné možnosti, akými sú lyžiarske strediská, kúpaliská, jazerá a ďalšie.

Zároveň ľudia v okolí týchto objektov vyhľadávajú i rôzne ďalšie služby, akými sú napríklad aktivity na trávenie voľného času.

čičmany nehnuteľnosť chata chalupa narks
V Čičmanoch sa ešte pár takýchto chalúp na predaj nájde, ich cena je okolo 80-tisíc €. Foto: Pixabay

Aj podľa prezidenta NARKS lákajú atraktívne lokality ľudí, ktorí majú záujem o kúpu rekreačných nehnuteľností. „Tradične môžeme hovoriť o Tatrách, Liptove a Orave. Čo sa týka chalúp a chát, ktoré sa nachádzajú na samotách, tak o tieto je záujem tiež, no menší. V prípade lokalít lazov je záujem o také nehnuteľnosti, ktoré sú ľahko dostupné z veľkých miest,“ upresňuje pre Forbes.sk.

Podľa slov dvojice odborníkov je ideálna časová vzdialenosť takejto rekreačnej nehnuteľnosti od miesta bydliska hodina a pol, maximálne dve hodiny cesty.

Rekreačné nehnuteľnosti kúpite aj za pár desiatok tisíc

Určite vás zaujíma i to, koľko eur vám kúpa takejto nehnuteľnosti „vytiahne“ z peňaženky. „V prípade chalúp, ktoré sa naozaj nachádzajú na lazoch, a ešte nemajú pripojenie na kanalizáciu, dokonca je tam problém s verejným vodovodom, tak tie sa často dajú kúpiť za desiatky tisíc eur. Bežne je najväčší záujem o chaty a chalupy v cene zhuba do 50-tisíc eur,“ konštatuje Ján Palenčár.

Ak podľa jeho slov ide o rekreačné nehnuteľnosti a apartmány v atraktívnych lokalitách, ktoré sú napojené na inžinierske siete a majú dobrý technický stav, tak tu už hovoríme o cene, ktorá sa vyšplhá na 100-tisíc eur a vyššie.

Podľa Martina Lazíka niečo ako priemerná cena rekreačných nehnuteľností neexistuje, pretože ich ceny sa porovnávajú len veľmi ťažko. „Môžeme vidieť akurát absolútnu cenu, ktorú ovplyvňuje, tak ako vždy lokalita, následne štandard a vybavenie,“ hovorí pre Forbes.sk.

V tlačovej správe z 27. júna tohto roku informoval slovenský portál Nehnuteľnosti.sk o cene rekreačných nehnuteľností s podlahovou plochou 80 – 150 štvorcových metrov a s pozemkom do 500 štvorcových metrov vo všetkých slovenských krajoch. Tu sú: Bratislavský (57-tisíc eur), Trnavský (47-tisíc eur), Žilinský (45-tisíc eur), Trenčiansky (43-tisíc eur), Banskobystrický (37-tisíc eur),  Košický (35-tisíc eur), Nitriansky (32-tisíc eur) a Prešovský (32-tisíc eur).

Hlavná foto: Pexels

 

Reklama