1. septembra 2018

Septembrový Forbes bude venovaný biznisu s nehnuteľnosťami. A keďže realitná a poradenská spoločnosť JLL si posvietila na tie najväčšie investície v tejto oblasti za prvý polrok roku 2018, prinášame vám ich prehľad. 

Galéria Mlyny Nitra

121,8 milióna €

Najdrahší obchod na slovenskom realitnom trhu za prvý polrok 2018 má na svedomí spoločnosť NEPI Rockcastle, ktorá od skupiny domácich investorov odkúpila nitrianske nákupné centrum Galéria Mlyny za takmer 122 miliónov eur. Mlyny boli otvorené v roku 2009 a čistý prevádzkový zisk je v súčasnosti na úrovni 8,4 milióna eur ročne.

nákupné centrum galéria mlyny nitra
Prenajímateľná plocha nákupného centra je 33 200 štvorcových metrov a je obsadená na 98 percent. Foto: NEPI Rockcastle

NEPI Rockcastle je jedným z najvýznamnejších hráčov v oblasti maloobchodných nehnuteľností v strednej a východnej Európe, pričom hodnota jeho portfólia je na úrovni 4,8 miliardy eur.

* 500 miliónov
hodnota investícií na slovenskom realitnom trhu za prvý polrok 2018
 * 17 transakcií
zaznamenala investičná a poradenská spoločnosť JLL

Na Slovensku vlastní okrem Galérie Mlyny aj nákupné centrá Aupark v Košiciach, Žiline a Piešťanoch, Korzo v Prievidzi a Aupark Košice Tower. NEPI Rockcastle vzniklo pred rokom spojením firiem New Europe Property Investments a Rockcastle Global Real Estate Company Limited a vlastní 56 pozemkov v 9 krajinách Európy.

City Aréna Trnava

85 miliónov €

Trnavský veľkopodnikateľ Vladimír Poór predal nákupné centrum City Aréna investorovi a milionárovi Petrovi Korbačkovi, ktorý je predsedom predstavenstva developerskej spoločnosti J&T Real Estate.

FOTO: HB Reavis urobil najväčší obchod v Poľsku. Predával za 200 miliónov

Cena obchodu bola v júni, keď sa obchod uskutočnil, predmetom obchodného tajomstva, realitná a poradenská spoločnosť JLL však vo svojej správe uvádza sumu 85 miliónov.

City Aréna Trnava nehnuteľnosti centrum
Celý projekt City Arény stál približne 80 miliónov eur. Foto: City Aréna Trnava

Korbačkovi patrí aj bratislavská Eurovea, ktorú kúpil v roku 2014 za rekordných 360 miliónov. City Aréna vznikla rozšírením priestorov v okolí Štadióna Antona Malatinského a otvorená bola koncom augusta v roku 2015.

Dubnica Park

38,9 milióna €

Najväčší industriálny obchod v prvom polroku 2018 má na svedomí ČS nemovitostní fond, ktorý manažuje Reico investičná spoločnosť Českej sporiteľne a developer Invest4SEE Investment Holding GmbH. Ten predal priemyselný park v Dubnici nad Váhom českému fondu za 38,9 milióna eur.

dubnica nad váhom continental park
Continental, svetový výrobca pneumatík a dodávateľ technologických riešení pre automobilový priemysel, obsadil ¾ prenajímateľnej plochy parku. Foto: ČS nemovitostní

Park bol dokončený v roku 2016 a nachádzajú sa v ňom haly spoločností Continental, Heineken či Lidl. ČŠ nemovitostní fond je najstarším fondom nehnuteľností v Českej republike, vznikol v roku 2007 a do jeho portfólia patrí 14 objektov na Slovensku a v Česku.

FOTO: Takto vyzerá zrekonštruovaný podchod pod Trnavským mýtom

Lakeside Park Bratislava a Aupark Tower Bratislava

utajená suma

Akvizícia Aupark Tower a Lakeside Park realitným fondom investičnej skupiny Wood & Company sa udiala v júni 2018, pričom cena nebola zverejnená. Okrem dvoch budov na Slovensku odkúpila firma aj kancelársku budovu Hadovka Office Park v Prahe.

Budova Aupark Toweru v Bratislav
Budova Aupark Tower v Bratislave. Foto: Aupark Tower

Tieto obchody zdvojnásobili trhovú hodnotu portfólia komerčných nehnuteľností  Wood & Co. na 360 miliónov eur, čím sa tak zaradila medzi slovenských top 5 hráčov v oblasti investícií do kancelárskych budov.

Hlavná foto: Aupark Tower