10. augusta 2018

Developerská firma miliardára Ivana Chrenka, ktorá má okrem Slovenska v súčasnosti zastúpenie v piatich európskych krajinách, urobila významný obchod. Dve budovy vo Varšave predala firme Savills Managment za vyše 200 miliónov eur. Má ísť o najväčší obchod v Poľsku za tento rok.

Budovy Gdanski Business Centrum C a D sa nachádzajú na okraji mesta a boli dokončené v roku 2016. Kupca obchod zastrešoval v mene globálneho penzijného fondu. Podľa spoločnosti ide o najlepší kancelársky priestor v meste s prístupom k verejnej doprave a strešnými podlažiami vrátane fitnescentra, reštaurácií či škôlky.

Najväčšia kancelárska transakcia v Česku. HB Reavis predáva za desiatky miliónov

Celý areál, v ktorom je biznis centrum, má kapacitu 10 000 zamestnancov, pričom tam už sídlia firmy ako Aviva Group, KPMG, Nielsen, Euronet či BGP BNP Paribas. Prvé dve zo štyroch kancelárskych budov v celkovej výmere 48 000 metrov štvorcových boli predané v decembri 2016 za 186 miliónov eur, taktiež v prospech spoločnosti Savills IM v mene toho istého klienta. Budovy C a D majú výmeru 53 000 metrov štvorcových.

Gdanski Business Centrum

„Sme potešení, že sme v mene nášho klienta dokončili ďalšiu úspešnú transakciu a získali kontrolu nad celým komplexom v biznis centre Gdanski,“ povedal vedúci strategického partnerstva Savills Management Jon Crosfield a dodal, že za posledné dva roky uskutočnili v Poľsku investície v celkovom objeme takmer jednej miliardy eur.

HB Reavis začína rekonštrukciu Mlynských nív. Trolejbusy odklonia

Toto však nie je jediný významný predaj developerskej firmy za tento rok. Pred približne mesiacom predal HB Reavis kancelárske priestory v Londýne s výmerou viac ako 7000 metrov štvorcových, výšku transakcie vtedy neuviedli. Išlo však o druhý dokončený projekt v Londýne, ktorý bol predaný alebo prenajatý jednému investorovi ako celok.

V susednej Českej republike uskutočnil HB Reavis najväčšiu kancelársku transakciu tohto roka. Za 89,4 miliónov predal budovu Metronom Business Center v Prahe. Kupujúcim bol ČS nemovitostní fond, ktorý obhospodaruje REICO investičná spoločnosť Českej sporiteľne.

Vizualizácia budovy Metronóm Business Center. Vizualizácia: HB Reavis

Na Slovensku developer v súčasnosti rekonštruuje ulicu Mlynské nivy, pričom ide o najväčší dopravný projekt v Bratislave za posledných 30 rokov. HB Reavis doň investuje 24 miliónov eur a sľubuje podzemný kruhový objazd, nové prechody pre chodcov, moderné zastávky MHD, cyklotrasy či chodníky so zeleňou.

Stanica Nivy po rekonštrukcii. Vizualizácia: HB Reavis

Súčasťou širšieho projektu je aj projekt novej autobusovej stanice. Na území bývalej stanice sa preto pokračuje s búracími a stavebnými prácami a vznikla tam najväčšia stavebná jama v strednej Európe s veľkosťou 4,4 hektára. Stanica má stáť do konca roka 2020.

Hlavná foto: HB Reavis