12. decembra 2019

Náborové plány slovenských zamestnávateľov sa obmedzili. Najnervóznejší z nasledujúceho obdobia je automobilový priemysel, v ktorom pracuje osem percent zamestnaných. 

Optimizmus na pracovnom trhu skončil. Aj keď to už naznačovali čísla za posledný štvrťrok 2019, ten ďalší bude podľa prieskumu ManpowerGroup ešte pesimistickejší. Z ich zistení vyplýva, že firmy sa chystajú prepúšťať rovnaký počet zamestnancov, ako budú naberať. To znamená, že čistý index práce sa rovná nule, čo je najmenej za posledných šesť rokov.

Foto: ManpowerGroup

Index v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom klesol o tri percentuálne body. Avšak, ako sme spomínali, aj táto hodnota bola v porovnaní s predchádzajúcim obdobím nízka. V medziročnom porovnaní totiž jeho hodnota klesla o osem percentuálnych bodov. 

Dlhodobo nezamestnaný človek na pohovore? Netreba klamať, no dať zmysel kariérnej pauze

“Nezamestnanosť na Slovensku zostáva pod šiestimi percentami, ale všetko nasvedčuje tomu, že sa jej pokles zastavuje. Podľa nášho prieskumu budú na začiatku roka zamestnávatelia na Slovensku zachovávať počet zamestnancov na aktuálnej úrovni,” vyhlásila počas tlačovej konferencie generálna manažérka ManpowerGroup Slovensko Zuzana Rumiz. 

Z dvojciferného čísla na nulu

Ako zhodnotila Jaroslava Rezlerová, generálna riaditeľka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika, tieto čísla nie sú dobrou správou pre slovenský trh. V minulosti sa tento index dokázal vyšplhať aj na dvojciferné čísla, čo Slovensko vystrelilo na popredné miesta v rebríčku. Dnes mu kraľuje Grécko s Japonskom, ktoré získali zhodne po 25 percent. To znamená, že až štvrtina zamestnávateľov sa v ich krajine chystá na začiatku budúceho roka zamestnať ďalších ľudí. 

V súčasnosti je kvôli spomaľovaniu ekonomiky a možnej kríze najnervóznejší automobilový priemysel. Ako pripomína Rumiz, keďže až 35 percent slovenského exportu tvoria autá a automotive zamestnáva osem percent ľudí, stačí, že bude tento segment stagnovať a hneď sa to odrazí na číslach. 

V digitálnych zručnostiach sme na chvoste EÚ. V hre je zase povinná maturita z matematiky

Podľa odvetví je to poľnohospodárstvo, ktoré má najhoršie náborové plány. Za ním nasleduje spracovateľský priemysel, do ktorého patrí aj spomínaný automotive. Ten sa oproti minulému štvrťroku prepadol o 14 percentuálnych bodov, medziročne až o 23 percentuálnych bodov. Zhoršenie hlási podľa prieskumu sedem z desiatich odvetví. 

Foto: ManpowerGroup

Na druhej strane však počujeme správy o chýbajúcich zamestnancoch. Svoje rady sa dlhodobo snaží doplniť Bratislavský dopravný podnik, no napríklad aj štátni železničiari. To potvrdzujú aj čísla personálnej agentúry. Zamestnávať sa najviac chystajú dopravcovia, ale pozitívne vyhliadky majú aj v odvetví financií či maloobchode.

Roboty prácu neprevezmú

Z regiónov si najsilnejšie náborové postavenie stále drží Bratislava, no najhoršie to v ďalšom štvrťroku bude paradoxne na západnom Slovensku. 

V posledných rokoch sa Slovensku často dáva prívlastok montážna dielňa Európy. Pribúdajúce automobilky a ďalšie spracovateľské firmy síce ľudom prinášali nové pracovné miesta, ale začali sa aj objavovať obavy z robotizácie, a teda následnej straty vytvorených miest.

Koľko percent zamestnávateľov v jednotlivých odvetviach plánuje nábor, respektíve prepúšťať: 

Foto: ManpowerGroup

Prieskum ManpowerGroup z tohtoročnej jari však ukazuje, že väčšina zamestnávateľov bude s automatizáciou ľudí paradoxne naberať alebo ponechá rovnaký počet zamestnancov. Vytvárať nové pracovné miesta kvôli automatizácií firmy plánujú najmä kvôli tomu, že si vyžadujú kombináciu mäkkých a tvrdých zručností. 

Amazon dá na tréning zamestnancov ďalších 700 miliónov. Slovensko zatiaľ nezapoja

To, čo aktuálne zamestnávateľom chýba, sú špecifické technické zručnosti a takzvané soft skills (komunikácia, spolupráca, riešenie problémov, učenlivosť). “Potrebujeme teda nové metódy a štandardy, ako definovať, identifikovať a rozvíjať u ľudí zručnosti, ktoré firmy potrebujú,” vysvetlila Rumiz.

Napriek tomu prieskum Digital workforce succession and manufacturing predpokladá, že až polovica súčasných pracovných pozícii vo výrobe sa v nasledujúcich rokoch bude v dôsledku digitalizácie bude musieť zmeniť, čo si bude vyžadovať preškolenie zamestnancov. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk