7. októbra 2020

Americká farmaceutická spoločnosť Moderna, ktorá zaujíma jednu z popredných pozícií v ostro sledovanom závode o vakcínu proti ochoreniu Covid-19, prišla so správou, ktorá asi nikoho nepoteší.

Podľa jej CEO Stéphana Bancela nestihne vakcína od Moderny prejsť všetkými potrebnými krokmi k celoplošnej distribúcii skôr ako na jar budúceho roka.

Týmto vyjadrením pre Financial Times tak Bancel potvrdil odhady odborníkov, ktorí podobný harmonogram predpovedajú aj ostatným vakcínam od konkurencie.

Kto je v hre

Moderna začiatkom tohto mesiaca oznámila, že pribrzdí vývoj vakcíny, pretože sa musí ubezpečiť, že testovanie zahŕňa aj menšiny, ktoré môžu byť pandémiou zasiahnuté vo väčšej miere. Neskôr však dodala, že dostatok dát na to, aby vedela, či jej vakcína účinkuje, by mohla nazbierať už v novembri.

„Predpokladám, že 25. novembra budeme mať dostatok dát na to, aby sme Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) požiadali o povolenie na pohotovostné užitie vakcíny,“ opisuje súčasnú situáciu Bancel. Dodáva, že schválenie vakcíny firma neočakáva skôr ako koncom marca budúceho roka.

Reklama

K normálnym pomerom sa nevrátime,
kým nepríde účinná vakcína, hovorí Bill Gates

Moderna však nie je jediným hráčom v pretekoch o to, kto ako prvý uvedie na trh vakcínu na Covid-19. Ďalšími sú Johnson & Johnson a Pfizer.

A hoci CEO Pfizeru Albert Bourla tvrdil, že už do konca októbra budú vedieť, ako účinná je ich vakcína, hovorkyňa firmy pre The New York Times priznala, že vývoj vakcíny nestíhajú do tohto termínu dokončiť.

V súčasnosti prechádza treťou fázou testovania až 11 vakcín od rôznych farmaceutických spoločností. Jedinou krajinou, ktorej sa testovanie podarilo dotiahnuť do konečnej fázy a aj začala vakcínu šíriť medzi obyvateľstvo, je Rusko.

To očkuje proti Covid-19 už od začiatku septembra a očkovanie údajne podstúpila aj dcéra tamojšieho autoritárskeho prezidenta Vladimíra Putina.

Trumpoty s vakcínou

Do diskusie sa zapojil aj americký prezident. Donald Trump v minulosti vyhlásil, že vakcína bude pre obyvateľov Spojených štátov amerických, čiže krajinu, ktorú koronavírus zasiahol najviac spomedzi všetkých štátov sveta, dostupná ešte pred novembrovými prezidentskými voľbami.

Toto tvrdenie zopakoval aj v minulotýždňovej diskusii s demokratom Joeom Bidenom, pričom poznamenal, že od toho, aby USA získalo vakcínu na Covid-19, delia krajinu už iba týždne.

Medicína pre prezidenta.
Alebo ako Trump neberie žiadne z liekov na Covid-19, ktoré mesiace odporúčal

Donald Trump, ktorý mal medzičasom sám pozitívny test na koronavírus a lieči sa v nemocnici, je známy svojimi veľkými vyhláseniami, ktoré sa však málokedy zakladajú na realite.

Zdravotnícki experti zároveň varujú pred rizikami, ktoré by so sebou prinieslo unáhlené dokončenie vývoja vakcíny.

Na to, aby sa podarilo zastaviť šírenie pandémie, je podľa odborníkov potrebné zaočkovať aspoň 60 – 70 percent svetovej populácie. Podľa Soumyi Swaminathan, hlavnej odborníčky Svetovej zdravotníckej organizácie, by sme takéto čísla mohli dosiahnuť v roku 2022. Podobne sa vyjadril aj miliardár a filantrop Bill Gates.

Pritom už teraz prebieha vývoj vakcíny bezprecedentným tempom. Zvyčajne trvá aj desaťročie, kým sa vyvinie, otestuje, schváli a rozdistribuuje akákoľvek vakcína.

Podľa dát Univerzity Johnsa Hopkinsa (k 6. 10.) sa ochorením Covid-19 už nakazilo 35,6 milióna ľudí, najviac v Spojených štátoch amerických (7,5 milióna), Indii (6,7 milióna) a v Brazílii (4,9 milióna).

Dokopy je zaznamenaných 1,05 milióna úmrtí, pričom aj v tejto nelichotivej štatistike vedú Spojené štáty, ktoré evidujú takmer pätinu zo všetkých celosvetových úmrtí.

Autorom článku je redaktor amerického Forbesu Matt Perez, ktorý píše o inováciách.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?