14. mája 2020

Za posledných päť týždňov postupne rastie počet nových pracovných ponúk na Slovensku. Pracovný portál Profesia.sk eviduje, že 19. týždeň tohto roka priniesol najvyšší počet ponúk počas jedného týždňa od vypuknutia mimoriadnej situácie, a to konkrétne 2264.

„Zdá sa, že na počty nových pracovných ponúk má priamy vplyv uvoľňovanie opatrení vlády,“ uvádza portál. Slovensko zažilo prvú fázu uvoľňovania 22. apríla, teda v 17. kalendárnom týždni. V tomto období stúpol počet nových pracovných ponúk po troch týždňoch opäť nad 2000.

Chcete v súčasnosti zmeniť kariérne zameranie?
Najskôr sa poriadne zamyslite nad svojimi motívmi

Uvoľnenie druhej a tretej fázy opatrení prišlo v stredu 6. mája. Práve tento týždeň priniesol v počte inzerátov nový „pandemický rekord“. „Pozitívne je, že nárast pracovných ponúk je vidieť aj v odvetviach, ktoré pandémia zasiahla najviac,“ konštatuje Profesia.sk.

Sektor, pri ktorom bol najvýraznejší medziročný pokles, je cestovný ruch, gastro a hotelierstvo. Posledné dni však prinášajú zvýšený počet pracovných inzerátov aj pri pozíciách v tomto odvetví. V 19. kalendárnom týždni bolo v rámci týchto sektorov uverejnených 64 nových pracovných ponúk. „Treba podotknúť, že ak toto číslo porovnáme s rovnakým obdobím spred roka, ide stále o výrazný pokles. Vtedy bolo v tomto odvetví uverejnených 249 inzerátov. Pozitívne však je, že cestovný ruch rastie ďalej aj v aktuálnom 20. týždni,“ priblížil portál. Už počas pondelka (11. 5.) a utorka (12. 5.) pribudlo na Profesia.sk ďalších 40 nových ponúk v tomto sektore.

Twitter umožní pracovať len z domu. Aj navždy.
Prečo to znie ako rozsudok (domáceho) väzenia?

Mimoriadna situácia na Slovensku zasiahla všetky odvetvia. Počet pracovných ponúk medziročne klesol všade. Po cestovnom ruchu klesli počty ponúk najvýraznejšie pri pozíciách v pomocných prácach, výrobe, doprave, špedícii a logistike a v strojárstve.

V súčasnosti je na pracovnom portáli najvyšší počet pracovných príležitostí v obchode, informačných technológiách či ekonomike, financiách a účtovníctve. Uchádzači o zamestnanie majú najväčšie šance zamestnať sa na pozíciách ako administratívny pracovník, účtovník, programátor, obchodný zástupca, predavač alebo operátor výroby.

Naopak, najmenej šancí zamestnať sa majú uchádzači, ktorí sa zaujímajú o odvetvia ako baníctvo a hutníctvo, umenie a kultúra alebo vodohospodárstvo, lesníctvo a životné prostredie. Päticu sektorov s najnižším počtom pracovných ponúk dopĺňajú textilný, kožiarsky a odevný priemysel a lízing.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?
Odoberajte Forbes Espresso