14. mája 2020

Súčasná pandémia má určite vplyv na plánovanie kariéry. Nezamestnanosť rastie a ľudia, ktorí si hľadajú zamestnanie, súťažia s viacerými konkurentmi ako donedávna. Určité segmenty, ako napríklad cestovný ruch, sú pod veľkým tlakom a ľudia z týchto oblastí čelia ťažkej skúške. A ak aj prácu majú, keďže robia v odvetví, ktoré je teraz ťažko skúšané, mali by zmeniť kariérne zameranie a pozrieť sa na iné oblasti?

Ako v prípade väčšiny otázok ohľadom kariéry, jednotná odpoveď neexistuje. Pripravila som však pár zovšeobecnení o dopade pandémie na plánovanie pracovnej budúcnosti. Optimálny krok smerom k vašej ideálnej kariére závisí nielen od situácie na trhu, ale pravdaže aj od vás. Pozrite si nasledujúce argumenty za a proti zmene kariéry v súvislosti s prebiehajúcou pandémiou a vyberte si to najlepšie pre seba:

Vzťah či kariéra? 5 tipov, vďaka ktorým sa
partnerstvo dvoch kariéristov nemusí skončiť zle

Áno, zmeňte kariéru, pretože oblasť, v ktorej pracujete, sa bude z krízy spamätávať zrejme dlhšie, ako ste ochotní alebo schopní čakať.

Pracovala som s klientkou, ktorá milovala svoju prácu v cestovnom ruchu, no prišla o ňu spoločne s zhruba 90 percentami svojich kolegov. Predpokladaný čas vysporiadania sa so súčasnou krízou pre oblasť cestovného ruchu? Môže to byť  čoskoro, na budúci rok, ale môže to byť aj niekoľko rokov. Iste, pracovné miesta ani v tejto oblasti načisto nevymiznú. Ak však potrebujete prácu rýchlo, asi bude pre vás najlepšie zmeniť kariérne zameranie na trh či oblasť, ktorá má vyhliadky rýchleho rastu.

Nie, nemeňte kariéru, pretože máte radi oblasť, v ktorej pôsobíte a chcete v nej zostať aj naďalej.

Ak máte skutočnú vášeň pre oblasť, v ktorej pracujete, asi bude pre vás dobré v nej zostať. Aj na slabom pracovnom trhu sa predsa dajú nájsť pracovné príležitosti a iné spôsoby, ako získať prácu. Môžete napríklad skúsiť kontaktovať svojich starších zamestnávateľov alebo sa zamerať na projektovú prácu namiesto trvalého pracovného pomeru na plný úväzok.

Áno, zmeňte kariéru, pretože ste dostali odstupné, ktoré vám umožní istý čas nepracovať a hľadať si intenzívne novú prácu. 

Tu sa natíska otázka – máte svoju prácu radi? Oblasť, v ktorej pôsobíte, alebo pozícia, na ktorej ste začali, nie sú niečím, čo by malo zostať naveky nemenné. Existujú ľudia, ktorých každodenná práca tak pohltí, že sa zabúdajú pozerať na svoju kariéru z dlhodobého a proaktívnejšieho pohľadu. Ak je to aj váš prípad, táto pandémia vás možno nakopne k tomu, aby ste sa nad sebou zamysleli. Ak vás prepustili, odstupné by ste mohli investovať do seba a zmeny kariéry.

Úspešná kariéra neznamená byť jednotkou vo svojej oblasti.
Ani Bruce Springsteen ňou nebol

Nie, nemeňte kariéru, pretože by to trvalo dlhšie ako získanie podobnej práce.

Meniť kariéru v čase, keď je na trhu práce menej príležitostí, je ako plávať proti prúdu. Už teraz je pracovných ponúk málo a okrem toho sú tu aj zamestnávatelia, ktorí viac ako inokedy pociťujú tlak na náklady. Okrem toho, ako nováčik v danom odbore by ste boli pre zamestnávateľa riskantnejším kandidátom. Ste pripravený na takýto náročný proces hľadania práce? Máte potrebný čas a financie na to, aby ste to zvládli?

Áno, zmeňte kariéru, pretože aj tak o zmene premýšľate. 

Na veľké životné rozhodnutia, akými je aj zmena kariéry, nikdy nebude ten ideálny čas. Ak ste už aj pred pandémiou premýšľali o tom, že by ste radi zmenili kariéru, nemusíte sa teraz zľaknúť a svoje plány zrušiť. Mala som viacero klientov, ktorí podstúpili kariérnu zmenu dokonca v čase vrcholu svojej aktuálnej práce. Len preto, že sa zdá, že teraz na to nie je ten správny čas, nemusíte sa svojho plánu automaticky vzdávať.

Nie, nemeňte kariéru len preto, že získavať nové skúsenosti na oslabenom trhu je dobrá pracovná skúsenosť.

Ak sa vo svojej súčasnej práci už len tak „veziete“ a hľadáte novú výzvu, získavanie skúseností na oslabenom trhu môže byť presne tou výzvou, ktorú hľadáte. Ak ste nikdy vo svojom profesionálnom živote nezažili krízu v oblasti, v ktorej pôsobíte, toto je dobrá príležitosť takú skúsenosť získať, zvlášť vtedy, ak sa perspektívne snažíte dostať na výkonné pozície. Ako HR odborníčka som zažila, že veľa zamestnávateľov na obsadzované pozície uprednostnili kandidátov, ktorí zažili v danej oblasti dobré, ale aj zlé časy.

Áno, zmeňte kariéru, pretože máte nápad alebo inšpiráciu a súčasný trh to ešte viac urýchlil. 

Ak zmeníte kariéru len preto, aby ste odišli zo svojej predošlej práce, je to podobné, ako nesprávny prístup k randeniu. Mali by ste mať prirodzený pocit, že vás nová kariéra priťahuje. Ak pandémia a všetko, čo so sebou priniesla, vo vás prebudila nový záujem o nejakú oblasť, napríklad ste zistili, že vás bavia virtuálne rozhovory a chcete sa zamerať na vyučovanie na diaľku, je to skvelé znamenie, že by ste tento cieľ mali nasledovať. Najlepšie na tom je, že svoju aktuálnu prácu nemusíte zanechať okamžite.

Nie, nemeňte kariéru, pretože máte v živote aj iné záležitosti, ktoré si vyžadujú váš čas. 

Keď hovoríme o zmene života, táto pandémia mala vplyv na viacero vecí, nielen na tie týkajúce sa kariéry. Ak obaja v manželstve či partnerstve pracujete, máte deti, ak sa musíte starať o svojich rodičov, či máte nejakú inú prácu alebo vášeň, ktorej sa naozaj chcete venovať, možno zmena kariéry nie je pre vás prioritou. Správny krok k zmene kariéry musí zohľadňovať aj všetko ostatné, čo sa vo vašom živote deje.

Vnútorná pripravenosť vždy tromfne trhové podmienky. 

Ako vidíte, neexistuje jednoznačná odpoveď na to, prečo by ste mali alebo nemali meniť kariérne zameranie či už v súvislosti s pandémiou, alebo bez nej. Namiesto toho by som celú otázku jednoducho rozdelila na dve časti: 1. Mal/a by som zmeniť kariéru, 2. pre pandémiu?

Potom by som sa zamerala na prvú časť otázky – či by ste mali, alebo nemali zmeniť kariéru. Tá druhá časť otázky je len o tom, do akej miery vás ovplyvňuje aktuálna situácia na trhu. Vaša vnútorná pripravenosť urobiť zmeny – vaša ochota usilovne pracovať a odhodlanosť ísť si za svojím cieľom – je dôležitejšia ako aktuálne podmienky na trhu. Ak totiž naozaj chcete zmenu, cestu si nájdete.

Autorkou textu je prispievateľka Forbesu Caroline Ceniza-Levine, ktorá píše o témach súvisiacich s rozvojom kariéry.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?