2. novembra 2019

Ako párová terapeutka v San Franciscu som videla a stretla mnoho dvojích, v ktorých mali obaja partneri úspešnú kariéru. Vedúci v technologických oblastiach, finanční odborníci, právnici a ďalší vysokopostavení zamestnanci si ku mne prichádzajú po pomoc a rady. Mnohí z týchto klientov sa často sťažujú, že nedokážu v hektických životoch rozvíjať vzťahy. „Obaja máme náročné kariéry. Pracujeme 10 alebo 12 hodín denne a nemáme na seba dosť času.“

K tejto neistej situácii sa ešte pridružuje ďalší faktor. Finančná nezávislosť. Keď má každý z partnerov dobrý plat, tak by pokojne dokázali viesť domácnosť i samostatne, ak by spolu neboli. Pokiaľ nemajú žiadne finančné obmedzenia, tak to, že chcú byť spolu, je voľba a nie nutnosť. No a mojou úlohou je pomôcť im, aby si každý deň vybrali jeden druhého.

Až kým ich smrť a peniaze nerozdelia. Toto je 5 finančných tipov pre novomanželov

Dosiahnuť rovnováhu v zamestnaní, osobnom živote, digitálnom živote (teda dennom nápore správ, emailov či príspevkov) a vzťahu môže byť vyčerpávajúce.  Neexistuje tajná prísada na dosiahnutie dokonalého partnerstva. No páry, kde majú obaja úspešné kariéry, môžu vďaka mimoriadnemu úsiliu dosiahnuť rovnováhu medzi prácou a vzťahom. Tu je 5 tipov, ako na to:

Zmiernite každodenné rušivé elementy

Zmierniť rušivé elementy v živote nie je jednoduchá úloha. Presne ako pri jarnom upratovaní, zbaviť sa niektorých vecí môže byť ťažké. No inak by ste mali plné skrine starých svetrov, ktoré vám viac nesedia. Bojíte sa týchto vecí zbaviť a stále sa pýtate: „Čo ak to ešte budem potrebovať?“

Veľmi drahé zbohom. Od Bezosa po Disneyho, takto prebiehajú rozvody miliardárov

A najmä v prípade dvojíc s úspešnými kariérami sú tieto rušivé elementy podobné kope starých svetrov. V náročnom postavení sa stáva, že je človek k dispozícii pre prípad, že by došlo k nepredvídateľným udalostiam. Pre niektorých z vás je ťažké priznať, že strácate čas, energiu alebo dokonca priestor v skrini na veci typu „čo ak.“ Tieto zdroje by ste mali presmerovať radšej do vášho vzťahu.

Zdravý vzťah si vyžaduje zmiernenie rušivých elementov a množstva mikro požiadaviek, ktoré s nimi súvisia. Nech už ide o spomalenie rýchlosti, akou reagujete na správy, obmedzenie času na profesionálnych blogoch alebo vypínanie telefónu po deviatej večer. Nakoniec budete mať viac času a pozornosti, ktoré môžete investovať do vzťahu.

Dajte prednosť svojej polovičke

Určite každý, kto je v nejakom zväzku, počul túto neúnavnú frázu: „Na vzťahu treba pracovať!“ A je pravda, že na autopilota nevydrží žiadny zdravý vzťah. Nedá sa to obísť. Ak si chcete svojho partnera udržať, tak ho skrátka musíte uprednostniť.

To okrem iného znamená, že v nádrži auta vždy necháte pár litrov paliva pre partnera/partnerku. I keď ste po návrate z práce unavení ako pes, tak venujete pár minút tomu, aby ste svoju polovičku skontrolovali. Uprednostniť vzťah znamená, že to urobíte, i keby ste mali prísť o dôležitý deal, čelíte náročnému termínu alebo máte problém u šéfa.

Dohodnite si záväzky a dodržiavajte ich

Ak máte intenzívny pracovný rozvrh, je dôležité, aby ste sa úmyselne a vedome starali o vzťah. Musíte si nájsť čas a a za každú cenu si ho chrániť. Zaviažte sa, že si raz týždenne pozriete nejaký film, raz mesačne sa vyberiete na rande alebo raz za štvrťrok pôjdete na víkend niekam preč. Nech si vyberiete akúkoľvek metódu, tak je to čas len pre vás dvoch. Vďaka tomu budete mať príležitosť oddýchnuť si, opätovne sa spojiť a oceniť vzájomnú prítomnosť.

Tieto záväzky však musíte zachovávať a dodržiavať. Je v poriadku pokiaľ príležitostne presuniete svoje rande, aby to vyhovovalo vášmu naplánovanému životu. V žiadnom prípade ale nie je v poriadku, ak na tieto spoločne strávené chvíle zabudnete.

Inovujte prejavy náklonnosti

Áno, ste zaneprázdnení. Veľmi zaneprázdnení. Chápeme to. No partner/partnerka je súčasťou vášho srdca a mysle aj vtedy, keď sa práve sústreďujete na report, ktorú prednášate. Veľký vplyv na vzťah môže mať aj to, ak napríklad po prezentácii svojej polovičke pripomeniete. ako vám na nej záleží. I napriek tomu, že digitálny vek prináša určité výzvy, vyjadrenie náklonnosti a lásky o čosi uľahčuje.

Objednajte partnerovi/partnerke obed ako prekvapenie cez obľúbenú aplikáciu. Pošlite jej/mu emailom článok s výstavou, na ktorú by ste spoločne chceli zájsť. Pošlite jej/mu selfie s popisom, že vám chýba. Tieto gestá nemusia byť veľkolepé a v skutočnosti by ani nemali byť. Ide o to, aby ste svoju náklonnosť prejavili malými vecami aj vtedy, keď spolu nie ste.

Oceňte to, čo je tu a teraz

Ak ste ako väčšina úspešných dvojíc, je pre vás ľahké stratiť sa v čase. Zdá sa, že august končí a prechádza hneď do októbra. A skôr, než sa stihnete opäť pozrieť, je za rohom Silvester. Rovnako dôležité ako vaša práca, je nenechať si čas prekĺznuť pomedzi prsty.

Prítomnosť je kľúčom k budovaniu krásnej budúcnosti a nie naopak. Každý deň si jednoducho položte túto otázku: „Čo som dnes urobil pre svojho partnera alebo partnerku?“ Ak to nebolo dostatočné, tak budete musieť vynaložiť viac úsilia. Začnite ihneď. Rozprávajte sa so svojou polovičkou a buďte zvedaví. Počúvanie toho dokáže veľa a objatie nikdy neuškodí.

Vaša kariéra je dôležitá, o tom sa nedá pochybovať. Okrem finančného zabezpečenia vám pracovné miesta ponúkajú i profesionálnu spokojnosť a možnosť dosahovať ciele. Práca však nikdy nie je dôvodom na zanedbávanie vzťahu. A to ani v prípade, že ste obaja úspešní a pod tlakom. Nájsť rovnováhu môže byť zložité, no už úsilie je podstatné.

Prispievateľka Erika Boissiere píše pre Forbes.com o stratégiách v leadershipe. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk