23. októbra 2020

Módnu značku Jeej Design vyhľadávajú zákazníci kvôli spojeniu príjemných materiálov a minimalistického dizajnu. Práve kvalitné materiály sú základom kolekcie, za ktorou stojí Katarína Plachetková. Príbeh produktov sa začína už pri výbere samotnej priadze, pričom štruktúra látok, zloženie aj farba sú vyrobené na mieru značky. 

Pátranie po merino výrobkoch pre dcéru priviedlo Katku Plachetkovú k nápadu vytvoriť si vlastnú značku oblečenia. Na prvé miesto postavila kvalitné materiály, ktorým venovala pozornosť už od mladosti. „Stále bol základom materiál, ktorý si sama rada oblečiem. Aj preto tak obľubujem jednoduché, komfortné kúsky,“ vraví.

Merino oblečenie spod Tatier. Jeho majiteľ hovorí,
že ľudia sú presýtení tovarom veľkých značiek

Svoje produkty tvorí doslova od nitky. Vyberá priadzu, určuje pomer jednotlivých prímesí v látkach aj ich štruktúru. Ako jedna z mála výrobcov si dáva látky vyrábať na mieru a až po upletení spoznáva ich vlastnosti. „Každý materiál sa svojím zložením, gramážou či štruktúrou môže správať rozdielne a k tomu je dôležité vytvoriť správny strih a následný výrobok,” vysvetľuje podnikateľka. 

Podnikanie ako cesta k slobode

Katka začínala podnikať ako mama na rodičovskej dovolenke. Vyštudovala sociálnu práca a pôvodne sa chcela venovať akademickej činnosti, no materstvo zmenilo jej pohľad na život a vedela, že potrebuje vo svojej práci viac slobody. „Neustále vzdelávanie je náročné a chcela som sa naplno venovať aj dcére, tak som sa rozhodla pre podnikanie, aby som bola sama sebe pánom,“ približuje.

Katka Plachetková, Jeej Design
Katka Plachetková založila značku Jeej Design len pred dvomi rokmi. Rýchlo si však získala fanúšikov. Foto: Jeej Design

Prvými produktmi Jeej Design boli hand made merino nohavice a čiapka. „Bola som si vedomá, že to nestačí na celoročný predaj. Preto som do základnej ponuky pridala pančuchy, podkolienky a veľmi obľúbené ponožky. Až neskôr som ponuku obohatila o oblečenie z bio bavlny s certifikátom Gots a funkčné merino oblečenie.“ 

Rodinná firma z Bánoviec nad Bebravou
zaznamenala rekordné predaje. Pomohli jej aj inovácie

Do svojho biznisu vložila pár tisíc eur a jej prvým zadaním do výroby bolo 500 párov ponožiek jednej veľkosti a farby. S úsmevom spomína na začiatok, keď publikovala prvé tri príspevky na sociálnych sieťach a bála sa reakcie ľudí. „Nebola som si istá, ako sledovatelia zareagujú. Ale mala som v sebe odvahu, aby som do toho išla. Mám to v povahe, keď v niečo verím, tak za tým idem. Určite som nemala predstavu, koľko času dokáže taká príprava kolekcie zabrať. A naozaj, jednotlivé kolekcie sa pripravujú aj rok.“

Jeej Design, detské oblečenie, Merino
Jeej Design je o jednoduchosti, ktorá má svoje čaro. Príznačným materiálom pre značku je merino. Foto: Jeej Design

Po ženách a deťoch sa zameria aj na pánov

Za dva roky vybudovala značku, ktorá si získala stabilnú základňu zákazníkov, a hoci väčšinu produkcie predáva cez vlastný e-shop, jej produkty je možné nájsť asi v tridsiatke dizajnových kamenných predajní po celom Slovensku.

Produkty vyrába v stovkách kusov od vzoru a farby a postupne sa jej vypredávajú, pričom je pre ňu dôležité, že počet predaných produktov sa navyšuje. „Rozvíjanie kategórii pomáha, ale mám v pláne to v istom bode už ďalej nerozširovať. Sú tu však ešte iné produkty, ktoré by som časom rada pridala do ponuky,“ načrtáva podnikateľka s tým, že sa plánuje zamerať aj na mužskú kolekciu. Jedným dychom však upozorňuje, že to pravdepodobne ešte nejaký čas potrvá.

ponožky. Jeej Design
Ponožky či pančuchy sú vyrobené z kvalitnej certifikovanej bavlny dlhých vláken. Foto: Jeej Design

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?