16. apríla 2019

Od roku 2015 funguje na Slovensku malá lokálna značka športového oblečenia Black hill outdoor. Stojí za ňou Peter Muránsky z Brezna so svojím tímom blízkych spolupracovníkov a športových nadšencov, ktorí ich produkty testujú.

Cieľová skupina ich športového oblečenia zo 100 % merino vlny sú aktívni ľudia, ktorí milujú prírodu a pohyb v nej. Aj keď je ich biznis stále relatívne malý, je už slušne rozbehnutý, predaj funguje v kamennom obchode aj na e-shope. A značka sa začína rozhliadať po investoroch, aby sa mohla posunúť ďalej.

Medzi ich zákazníkov patria skialpinisti, lyžiari, turisti aj všetci tí, ktorí radi cestujú a trávia čas pohybom. Z pohľadu národnosti sú to zatiaľ hlavne Slováci, no ich oblečenie sa pomaly, ale isto dostáva aj do povedomia Čechov, Rakúšanov a Nemcov.

Peter Muránsky s partnerkou Adrianou, ktorá mu v budovaní značky Black hill outdoor pomáha.
Peter Muránsky s partnerkou Adrianou, ktorá mu v budovaní značky pomáha. Foto: archív Petra Muránskeho

„Myšlienky na vlastnú značku sa so mnou ťahali pár rokov,“ začína rozprávanie Peter Muránsky, ktorý už pred rokmi vlastnil v Brezne obchod so športovým oblečením a doplnkami a často sa stretával s tým, že ľudia boli presýtení tovarom veľkých globálnych značiek.

„Trh je presýtený tovarom zo zahraničia a ľudom sa žiada vlastniť niečo kvalitné a originálne, vyrobené u nás, na Slovensku.“

Reklama

Vzniku značky Black hill outdoor predchádzalo dlhé obdobie prípravy nového produktu s najvyššími nárokmi na kvalitu. Ako hovorí Muránsky, k vytvoreniu značky ho viedol predovšetkým pozitívny vzťah ku kvalitným prírodným materiálom a tiež k prírode. Ako prvé v ich kolekcii vznikli pánske vlnené nohavice, ktoré on sám testoval. S testovaním im však pomáhala aj skupinka ľudí, ktorá sa pohybovala v oblasti športu.

Muž oblečený vo veciach značky black holl outdoor stojac na lúke pozoruje stádo kôz.
Výrobky zo 100-percentnej merino vlny majú byť nielen funkčné, ale svojím dizajnom aj nadčasové. Foto: Black hill outdoor

„Boli to outdooroví nadšenci. Dodnes máme s nimi kamarátske vzťahy a nezištne nám pomáhajú,“ hovorí Muránsky. Nohavice testovaním prešli, dokonca mali veľký úspech, a záujem o podobné produkty začal mladú značku poháňať dopredu. „Aby mal náš inovatívny produkt status ‘najlepší na trhu’, musel prejsť mnohými úpravami a skúškami, aby obstál na jednotku. Vždy je čo zlepšovať,“ hovorí Muránsky.

Dizajn slovenskej právničky si našiel cestu aj do sveta.
Obliekla aj olympionikov

Aktuálne už má Black hill outdoor podľa Muránskeho najnáročnejšie časy za sebou a značku čaká obdobie realizácie nových produktov, nápadov a inovatívnych riešení. Muránsky verí, že značka bude rásť a získa čo najlepšiu pozíciu na trhu.

Aké ťažké je preraziť na trhu nasýtenom množstvom športových značiek s novým a neznámym produktom? Podľa majiteľa je obtiažne hlavne to, že každá nová značka je v začiatkoch „neznáma“. „Bez marketingu a šikovných zanietených ľudí to ide veľmi ťažko. Našou výhodou je, že ponúkame produkty, ktoré na Slovensku nájdete len u nás. Trh je presýtený tovarom zo zahraničia a ľudom sa žiada vlastniť niečo kvalitné a originálne, vyrobené u nás, na Slovensku.“

Žena stojaca pred stenou drevenice oblečená v svetlom oblečení značky Black hill outdoor.
Značka je dnes pripravená posunúť sa ďalej. Foto: Black hill outdoor

Muránskeho cesta k vlastnej značke športového oblečenia bola dlhá, no každá skúsenosť na tejto ceste podľa neho stála za to. Niekoľko rokov žil v Anglicku a Španielsku, kde prešiel mnohými pracovnými pozíciami. V zahraničí sa naučil, že „keď sa chceš mať lepšie, budovať si vlastnú finančnú nezávislosť, optimalizovať vzťah medzi prácou a rodinou a zároveň si vychutnávať krásy našej prírody, musíš pre to aj niečo urobiť.“

Zbavte sa televízora a ďalšie rady, ako podnikať od zakladateľky Froggywear

A tak sa začala jeho cesta k vybudovaniu novej športovej značky, ku ktorej ho inšpirovali aj poznatky a skúsenosti získané počas pobytu v zahraničí. Aktuálne ponúka nohavice, bundy, vesty, svetre a kabáty zo 100-percentnej merino vlny. Celý proces od spracovania vlny, výroby a farbenia tkanín, navrhovanie a šitie sa realizuje na Slovensku. Black hill outdoor pri spracovaní a farbení vlny spolupracuje s lokálnou textilnou fabrikou a pri šití s dvoma slovenskými odevnými firmami.

„V tejto fáze sme pripravení osloviť investora a hľadať riešenia na realizáciu investície do produktov, ktoré majú potenciál uspieť aj na globálnom trhu.“

V najbližšom období chystajú aj niekoľko produktových noviniek, medzi nimi nové oblečenie z úpletu, ako tričká, spodky, mikiny a ponožky. Pri navrhovaní a dizajne sa riadili pravidlom, že v ich produktoch musí byť „niečo slovenské a zároveň to musí byť moderné aj nadčasové“.

„Mať vlastný nápad a kreatívne myslenie je to, čo každá značka potrebuje. Ja som to našiel v tíme zanietených ľudí a v partnerke Adriane, s ktorou sa snažíme navrhovať a vylepšovať modely tak, aby nielen dobre vyzerali, ale boli aj pohodlné, funkčné a všestranne využiteľné,“ hovorí Peter Muránsky.

Muž vešia nohavice značky Black hill outdoor.
Pracovné týždne trávili v kamennej predajni a víkendy na rôznych podujatiach. Cieľ: dostať značku do povedomia ľudí. Foto: Black hill outdoor

Spočiatku boli ich produkty dostupné len v kamennej predajni v Brezne, malom stredoslovenskom meste na úpätí Nízkych Tatier. Keďže ale chceli osloviť širšiu verejnosť, navštevovali so stánkom rôzne kultúrne a športové podujatia a eventy, kde mali potenciálni zákazníci možnosť ich oblečenie nielen vidieť, ale si ho aj vyskúšať.

„V tých časom mal náš pracovný týždeň sedem dní. Pracovné dni sme trávili v kamennej predajni a víkendy v rôznych mestách na Slovensku. S odstupom času môžem povedať, že to malo veľký zmysel a význam a pomohlo to k zviditeľneniu značky,“ hovorí Muránsky. Neskôr založili aj vlastný e-shop a aktuálne je ich ďalším cieľom veľkoobchodný predaj a rozšírenie portfólia.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk