11. januára 2018

Jana Lehocká, zakladateľka značky Froggywear, patrí k tým, ktorí vybudovali firmu z malého bočného projektu. Jej biznisplán bol jednoduchý – šiť kvalitné funkčné termoprádlo a oblečenie z merino bavlny. Spočiatku sa mu venovala popri práci, po večeroch aj po nociach. Časom sa ale takýto životný štýl stal neudržateľným a musela sa rozhodnúť. Dala výpoveď zo zamestnania a išla za svojím snom.

Dnes sa firme venuje ako čerstvá mamička malého synčeka z vlastného domu, zamestnáva jednu profesionálnu krajčírku. Tržby Froggywear dosahujú desaťtisíce eur a napriek tomu, že je to stále relatívne malá firma, značka postupne rastie a tento rok predpokladá prijať ďalších zamestnancov. Vrátane novej krajčírky aj manžela Tomáša.

Manažérske posty v korporáte vymenili za biznis s knihami. Tak vznikol Absynt

Froggywear v obývačke rodiny Lehockých: Zľava Tomáš Lehocký, Jana Lehocká a krajčírka Gabika. Tento rok by sa mal tím Froggywear ďalej rozširovať. Foto: Miro Nôta

A ako to celé vzniklo? „Firmu som rozbiehala postupne. Na začiatku to nebolo ani o peniazoch, ako o investovanom čase a vlastných znalostiach. Mala som technicko-ekonomický prehľad zo školy, čo mi pomohlo pri počiatočnom riešení e-shopu, zorientovaní sa v účtovníctve, v zákonoch, nastavení cien,“ hovorí Lehocká, ktorá pôvodne vyštudovala informačné technológie na Ekonomickej univerzite a v tejto oblasti aj pár rokov pracovala.

Arašidy, kešu, či mandle? Slováci rozbehli biznis s orieškovým maslom

„Ak viete niečo vyrobiť, nepotrebujete veľký sklad hotových produktov. Materiál dokupujete priebežne podľa dopytu. Z tržieb postupne vylepšujete aj vybavenie dielne, technické riešenie e-shopu, s rastúcim dopytom kupujete stále viac a viac materiálu,“ dodáva.

Pre ľudí, ktorí sú na tom podobne ako ona pred pár rokmi, Jana Lehocká spísala aj niekoľko rád, ako sa pustiť do vlastného podnikania, ako sa nenechať odradiť a na čo sa sústrediť. Prajeme vám príjemné a inšpiratívne čítanie.

Spýtajte sa sami seba, v akej oblasti ste doma, čomu rozumiete viac ako priemer okolo vás a v akej oblasti viete ponúknuť niečo navyše.

Ideálne je začať robiť niečo, čo by bol človek ochotný robiť aj zadarmo a aj o polnoci. Ak nejde všetko podľa plánu, človek nie je deprimovaný, keď úspech nepríde za mesiac ani za rok.

Urobte to. Ľudia hľadajú nápady, v čom by mohli podnikať, ale nápad ako taký je bezcenný. Všetko závisí od dobrej realizácie.

Zbavte sa televízora a vecí, ktoré oberajú o pozornosť. U mňa najlepšie funguje ako zdroj motivácie a inšpirácie vlastné nadšenie. A potom už len makať. Po večeroch, cez víkend. Keď sa vaši kamoši zabávajú, rozmýšľajú čo s načatým večerom, vy makajte.

Ak prídu prvé väčšie tržby, reinvestujte ich naspäť, alebo odložte na horšie časy. Nikdy neviete, kedy sa vám budú hodiť. Dôležité je všetko si vedieť spočítať. Matematika nepustí.

Prezentácia produktu je dôležitá. Na začiatku som nevnímala dôležitosť dobrej fotky. Všetko som si fotila sama na najhorších figurínach. Fotky boli dosť zlé, čudujem sa, že si niekto niečo objednal. Prejsť zo štádia “spravím si to sám v pochybnej kvalite” do štádia “nájdem profíka a zaplatím za to” trvalo dosť dlho. V začiatkoch je veľmi ťažké určiť si priority, do čoho človek investuje zarobené peniaze.

Pýtajte sa autorít. Všetko treba podriadiť tomu, aby ste uspeli a veriť v to. Nepýtať sa na názor známych a rodiny, ale nezainteresovaných ľudí, ideálne autorít v danom odbore.

Viac o Froggywear a príbehu tejto mladej značky si prečítate v januárovom vydaní magazínu Forbes.