3. augusta 2019

Po rozkliknutí instagramového profilu @beautifulbratislava, nájdete fotografie zaujímavých zákutí hlavného mesta prepojené s ich históriou. Založil ho právnik Štefan Cipár, ktorý vo voľnom čase objavuje Bratislavu, a pútavé informácie o nej si vyhľadáva v knihách, na internete či dokonca v archívoch. Forbes sa ho pýtal na päť najzaujímavejších lokalít hlavného mesta.

Keď ste vonku alebo sa niekde presúvate, nebuďte na sociálnych sieťach a nikdy nechodievajte rovnakými cestami. Takéto odporúčanie dáva Štefan všetkým, ktorí sa ho pýtajú na objavovanie nových miest. Ako rodený Bratislavčan, ktorého babka bola sprievodkyňou, plynule hovoriacou všetkými jazykmi starej Bratislavy, mal k mestu vždy blízko. Väčšinu školských prechádzok zvykol komentovať on, a po tom, čo ho reprezentácia v šerme odviala na niekoľko rokov do zahraničia, to tu začal mať ešte radšej.

Štefan Cipár sa profesionálne venoval aj šermu a dnes pôsobí ako tréner v bratislavskom klube moderného šermu. Foto: Štefan Cipár (archív)

„Videl a zažil som toho na všetkých kontinentoch naozaj veľa, a aj tak som sa vždy najviac tešil domov a dovolenky som najradšej trávil v Bratislave. Bola mi vzácna,“ vysvetľuje dôvody, pre ktoré začal s verejnosťou zdieľať svoje tipy na zaujímavé miesta. V roku 2015 založil účet na Instagrame aby ukázal, že mesto má, čo ponúknuť. „Bolo mi ľúto, že prevláda negatívna nálada a veril som, že si táto forma nájde svojich fanúšikov a zdá sa, že našla,“ smeje sa Štefan, ktorého „bratislavský Instagram“ dnes sleduje 13-tisíc ľudí.

Podiel vo firme získal výmenou za bicykel. Švihaj Šuhaj chce zmeniť centrum Bratislavy

Na tvorbe obsahu sa podieľa sám, realizuje všetko od fotografovania, cez úpravu fotografií až po vyhľadávanie informácií. Ak však ide o náročnejšie hľadanie v archívoch, niekto mu s tým občas pomôže. „Rád publikujem ucelené a podložené informácie a to niekedy zaberie veľa času,“ vraví. Aktuálne sa Štefan pripravuje na predaj limitovaných sérii signovaných fotografií, no iné plány na rozšírenie svojho projektu nemá.

Prioritou je ukázať ľuďom nové miesta a ukázať tie „staré“ z inej perspektívy. Pomocníkov mu robia knihy, internet, no často aj ľudia naokolo. „Veľa sa pýtam. Často totiž dostávam otázku, ako sa dostávam na konkrétne miesta, mnohokrát verejnosti neprístupné. Jednoducho – opýtal som sa a pustili ma tam (smiech). Niekedy zbytočne hľadáme prekážky tam, kde nie sú,“ vraví Štefan.

Retro podnik v Bratislave. Priestoru ich kaviarne kraľuje žltá Škoda 100 v novom laku 

A aké je jeho najobľúbenejšie miesto? „To je ťažká otázka, ja mám rád Bratislavu celú. So všetkým, čo k nej parí. Asi najviac počas veľkých sviatkov alebo prázdnin, kedy sú ulice bez áut a bez ľudí. Tento pohľad na mesto je vzácny,“ hovorí a dodáva, že je mu blízke najmä okolie Horského parku a Palisád. „Je tu všetko, čo mám rád. Kvalitná architektúra, milé podniky a prevádzky, veľa zelene, málo hluku a vždy tu stretnem veľa známych, ktorých city k tomuto mestu sú rovnaké ako moje.“

Na týchto päť miest odporúča zobrať ľudí, ktorí navštívia hlavné mesto a chcú ho spoznať inak ako len cez Bratislavský hrad či Slavín.

Botanická záhrada

Foto: @beautifulbratislava

Myslím si, že naša Botanická záhrada je často opomínaná a podceňovaná. Je to perfektné miesto na oddych a strávenie príjemného dopoludnia. Nachádza sa v možno nie veľmi exkluzívnej lokalite, no to, čo ponúka, z nej robí nečakanú oázu medzi betónovým Lafranconi a Družbou Józsefa Fintu. A tie krásne skleníky! Určite neoľutujete, je to poklad.

Karloveské rameno

Foto: @beautifulbratislava

Keď už sme v lokalite Botanickej záhrady, bola by škoda nezájsť na kofolu alebo malé pivo do Marka Twaina. Ide o maličký výčap v srdci Karloveskej zátoky, ktorý je iba pár minút cesty. Následne si z malej lode, kotviacej pri brehu, môžete vychutnať pokoj miesta a sledovať vodákov, ako sa im na darí na Dunaji.

Malý tip 1: Cestou od Botanickej záhrady sa vám po pravej ruke ukáže rarita – krásny betónový slnolam od Jozefa Jankoviča.

Slnolam. Foto: @beautifulbratislava

Malý tip 2: V tesnej blízkosti Botanickej záhrady a Karloveskej zátoky je Vysokoškolský internát Družba od maďarského architekta Józsefa Fintu. Je to naozajstný architektonický skvost vo veľmi zachovalom stave.

Internát Družba. Foto: @beautifulbratislava

Artforum a okolie

Kníhkupectvo Artforum na Kozej ulici patrí bezpochyby medzi kultové miesta Bratislavy. V priestoroch bývalého mäsiarstva funguje táto legenda od roku 1992 a je vysoko pravdepodobné, že tam počas návštevy natrafíte na nejednu zaujímavú osobnosť našej kultúrnej scény. Artforum vás naplní tou správnou energiou, ktorú v Bratislave nemá žiadne iné kníhkupectvo.

Foto: @beautifulbratislava

Odporúčam kúpiť si tam niektorý z bedekrov venujúci sa bratislavským vilám, dať si kávu a domáci koláč v útulnej kaviarni a vybrať sa spoznávať okolie. Cez Palisády sa môžete vybrať uličkami plnými nádherných víl až na Starú vinársku a tam sa rozhodnúť, či sa vydáte doľava a dáte si dobrý obed v Albrechte alebo budete pokračovať okolo Slavína a naberiete sily pri pive v legendárnom Funuse.

Krematórium

Foto: @beautifulbratislava

Možno pre niekoho morbídny tip, no bratislavské krematórium je crème de la crème slovenskej architektúry. Majstrovské dielo nedávno zosnulého architekta Ferdinanda Milučkého si spolu s urnovým hájom a celým areálom zaslúži našu pozornosť. Každému milovníkovi kvalitnej architektúry absolútne odporúčam návštevu tohto miesta. Stretáva sa tu výnimočná architektúra s úžasným pokojom a nádychom nekonečna.

Poštový palác na Námestí SNP

Foto: @beautifulbratislava

Myslím, že ani v dnešnej dobe by sa nemalo pri návšteve miest zabúdať na posielanie pozdravov a pohľadníc. V Bratislave tak môžete urobiť v barokovom sídle pošty, ktoré slúži svojmu účelu nepretržite od roku 1912. Poštový palác navrhol budapeštiansky architekt Gyula Pártos a patrí medzi skvosty architektúry v centre mesta. Najpôsobivejšou časťou paláca je listová hala, ktorú lemujú drevené poštové priehradky a zastrešuje ju nádherná sklenená kupola s farebnou vitrážou.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk