12. júla 2019

Začínal ako jeden z cyklokuriérov, dnes je prevádzkovým riaditeľom a spolumajiteľom najznámejšej cyklokuriérskej spoločnosti na Slovensku – Švihaj Šuhaj. Šimon Krošlák sníva o ekologickejšej preprave zásielok v Bratislave, najmä v jej širšom centre.

“Začínal som ešte popri škole, bol som klasický kuriér v aute, robil som závozníka a podobne, postupne som sa však dostal do fázy, kedy ma začala doprava v meste vyslovene vytáčať. A to až do takej miery, že som neustále naštvaný jazdil, naštvaný som chodil domov, prejavovalo sa to aj na tom, ako som sa správal k ľuďom okolo seba. Fakt to bolo zlé,” spomína Šimon na ťažšie obdobie, ktoré sa rozhodol prekonať práve bicyklom.

“Mal som k dispozícii ako kuriér auto, ktoré som mohol využívať aj na súkromné účely, no napriek tomu som to nerobil, začal som miesto toho jazdiť do práce na bicykli. Zistil som, že v doprave je to s tým bicyklom naozaj jednoduchšie,” hovorí. V tej dobe objavil pracovnú ponuku spoločnosti GO4 na cyklokuriéra, čo bol, ako sám vraví, v jeho očiach doslova dream job.

Podiel za bicykel

Švihaj Šuhaj bola v tej dobe pre GO4 konkurenčná firma, ktorú na Slovensku založili v roku 2009 Ferenc Viola a Gábor Bindics v spolupráci s budapeštianskou cyklokuriérskou službou Hajtás Pajtás. Služba si prešla vtedy úspešnými aj menej úspešnými obdobiami. “V tej dobe bol trh presýtený, fungovalo tu veľmi veľa lokálnych kuriérskych služieb a cyklokuriéri vedeli ponúknuť len malú pridanú hodnotu, pritom okruh služieb, ktorý boli schopní pokryť, bol relatívne malý. Navyše, Bratislava je veľké mesto, čo sa týka rozlohy. Cyklokuriéri boli aj vtedy v širšom centre veľmi efektívni a bola tam tá pridaná hodnota ekologickosti, no nedokázali pokryť efektívne celé mesto,” vysvetľuje Šimon.

Súčiastky z Číny nahradili vlastnou výrobou. Ako vyrába bicykle slovenský Kenzel

Reklama

Značka Švihaj Šuhaj postupne upadala, až kým sa do nej nerozhodla v roku 2012 vstúpiť práve firma GO4, kde vtedy Šimon pracoval. Ten sa, v tej dobe ako cyklokuriér, začal o niektoré procesy aktívne zaujímať, postupne začal aj riadiť tím cyklokuriérov a začal presadzovať, aby bolo čo najviac zásielok doručovaných práve cyklokuriérmi.

“Ten pomer zásielok doručovaných cyklokuriérmi začal rýchlo rásť, navyše v tej dobe začal byť celkom problém zohnať vhodných adeptov na klasických kuriérov a podobne, k tomu sa pridalo aj to, že cyklokuriér je v niektorých oblastiach mesta oveľa efektívnejší, navyše je aj pre firmu lacnejší – síce viac je, ale nespotrebuje benzín, takže tie náklady sú podstatne nižšie,” hovorí.

Kolektív cyklokuriérov (Krošlák druhý zľava). Foto: Svihajsuhaj.sk

Šimon objavil na internete kargobajky schopné prepravovať aj naozaj ťažké zásielky, ktoré mu okamžite padli do oka. “Veľmi ma to zaujalo, tak som prišiel za šéfmi a nápad im predstavil. Im sa to ale akosi nezdalo, vraveli, že mám pre to najprv zohnať robotu a potom to možno kúpia. Tak som im povedal, že nie a kargobajk kúpil z vlastných peňazí,” smeje sa.

Práve tento moment bol kľúčovým nielen v ďalšom rozvoji firmy, ale aj v Šimonovej osobnej kariére.

“Trvalo len asi týždeň, kým ľudia vo firme pochopili, aký to má potenciál. Vtedy začala v našej firme tá pravá cyklorevolúcia, zistili sme, že autokuriérov môžeme z centra úplne vylúčiť a drvivú väčšinu zásielok dokážeme pokryť cyklokuriérmi. Autokuriérov teda začalo ubúdať a cyklokuriérov pribúdať,” tvrdí. Podľa štatistík z roku 2018 doručila firma až 40 % zásielok cyklokuriérmi a ďalších takmer 10 % elektrickými vozidlami.

Keď zrepasoval prvý, nikto mu neveril. Dnes má jeho bicykel doma aj Peter Sagan

A čo sa stalo s kargobajkom, ktorý kúpil z vlastných peňazí? “Povedal som šéfom, že mi zaň musia platiť prenájom, alebo sa jednoducho musíme nejak vyrovnať, a tak som sa dostal k podielu vo firme,” smeje sa.

Dnes už Šimon zásielky doručuje len zriedka, hlavne v predvianočnom období, kedy je práce najviac – jednak sa v priebehu času vypracoval na pozíciu prevádzkového riaditeľa, takže veľa času trávi v kancelárii, no zároveň je aktuálne na čiastočnej materskej dovolenke a veľa času venuje svojim dvom deťom. Ale stále jazdí do práce výhradne na bicykli a k láske k bicyklom vedie aj svoje deti. Ako však sám priznáva, práca cyklokuriéra mu občas chýba.

Nabicyklujú viac ako Sagan

To, že sa v Švihaj Šuhaj robia pohovory na bicykli, nie je žiadna fáma. “Jasne, že máme aj nejaký pokec v kancelárii, ale ak má človek záujem, povieme mu, aby prišiel na bicykli. Ukážeme mu robotu, chodí za našimi kuriérmi, potom mu dáme niečo doručiť a sledujeme, ako sa pohybuje v premávke,” opisuje Šimon.

Prácu cyklokuriéra považuje za mimoriadne náročnú, prirodzene,  najmä z fyzického hľadiska. “Cyklokuriér najazdí denne 50 až 100 kilometrov, každý deň, za každého počasia. Keď si to spočítate za celý rok, jeden cyklokuriér možno najazdí viac ako taký Sagan. A to myslím úplne vážne,” zamyslel sa Šimon.

Rozhodujúcu výhodu majú bicykle najmä v najužšom centre mesta. Foto: Svihajsuhaj.sk

Iba raz za celú históriu firmy sa stalo, že cyklokuriéri neboli schopní doručovať kvôli vrtochom počasia. “Vtedy za tri hodiny napadlo asi 30 centimetrov snehu a kompletne skolabovala celá doprava v Bratislave. A my sme ešte skúšali tlačiť bicykle,” smeje sa Šimon. Problémom nie sú ani pády, za celú históriu firmy doposiaľ neprišlo k vážnejšiemu zraneniu. “Jasne, neexistuje cyklokuriér, ktorý by nespadol, zatiaľ to ale našťastie vždy skončilo maximálne odreninami,” hovorí.

Cyklokuriéri ako záchrana centra

Veľkou ambíciou Šimona a celej firmy je zmeniť centrum mesta, ako ho poznáme. “Zo skúseností sme zistili, že cyklokuriéri pešej zóne a vôbec širšiemu centru naozaj kraľujú. Oveľa ľahšie sa im otáča, neničia verejné priestranstvo a podobne. Máme v centre mesta aj jedno prekladisko, ktoré slúži na zásobovanie a na zásielky, ktoré sú určené na doručenie v ten istý deň. Sme tak omnoho efektívnejší a rýchlejší,” vysvetľuje systém doručovania Šimon. “Je to rýchle a efektívne, keďže poloha prekladiska je veľmi výhodná a cyklokuriér sa môže otočiť aj niekoľkokrát za deň, narozdiel od áut, ktoré sa často musia vracať do skladov na okraji mesta,” dodal.

Práve prítomnosť množstva nákladných áut a dodávok, najmä v ranných hodinách, kedy majú povolený vjazd do pešej zóny, mu spôsobuje vrásky na čele. “Z nášho pohľadu je situácia v meste, obzvlášť v týchto hodinách, doslova devastačná,” tvrdí a naráža na všadeprítomné dodávky, ktoré ohrozujú chodcov, majú problém s manévrovaním v úzkych uličkách a nemajú kde zaparkovať, nehovoriac o dopadoch na životné prostredie.

Tento problém sa snažili vyriešiť tým, že ponúkli iným doručovateľským spoločnostiam možnosť nechať doručiť ich zásielky v centre mesta “na poslednom kilometri” práve cyklokuriérmi. 

Švihaj šuhaj bicykle pre cyklokuriérov aj distrubuuje. Foto: Svihajsuhaj.sk

Výraznejší záujem o takéto riešenie zatiaľ nie je, ale už teraz zásobujú niektoré prevádzky napríklad remeselným pivom, alebo komplexne zásobujú niektoré menšie prevádzky.

V zahraničí ho inšpirujú obmedzenia, ktoré majú niektoré mestá nastavené v centrách pre väčšie autá. “Najmä v západných mestách sú takzvané nízkoemisné zóny, prípadne obmedzenia pre vjazd väčších áut, u nás nič takéto nie je. Snažíme sa preto vyvíjať komunikáciu so samosprávou, ktorá to má v rukách, samozrejme nechceme odstrihnúť centrum mesta od zásobovania, len sa snažíme ukázať alternatívu, že sa to dá robiť aj inak – ekologickejšie a priateľskejšie k mestu a jeho obyvateľom. Úžasné na tom je, že komfort pre koncového zákazníka sa nezníži, ale vďaka väčšej flexibilnosti cyklokuriéra sa môže dokonca zvýšiť,” hovorí.

Košice na tretí pokus? Zatiaľ nie

Švihaj Šuhaj aj po rokoch pôsobí len v Bratislave, hoci to už dvakrát skúšal aj na východe Slovenska. “V Košiciach sme boli už dvakrát, ani raz to ale nevyšlo. Možno tam ten trh teraz už je, ale tieto plány momentálne nemáme,” hovorí Šimon. “Sme ale otvorení možnostiam ‘franšíz’, teda dokážeme podporiť niekoho, kto by chcel podobnú službu spustiť vo svojom meste. Máme rozrobených niekoľko zaujímavých projektov,” priznáva.

Reklama

Miesto expanzie sa sústredí Šimon na službu, ktorú firma predstavila len nedávno – servis pre bicykle. “Ponúkame servis klasikých bicyklov, ale aj elektrobicyklov či kargobajkov. Zatiaľ máme dvoch šikovných ľudí a veríme, že sa to uchytí. Postupne sa chceme zamerať aj na predaj rôznych špeciálnych bicyklov a príslušenstva,” dodal.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Hlavné foto: Svihajsuhaj.sk