21. mája 2019

V minuloročnej verzii Eurovision Song Contest zažiaril s piesňou „Lie to me“ český mladík Mikolas Josef. Šieste miesto v tejto prestížnej súťaži je najlepším umiestnením našich západných susedov v histórii. Pre porovnanie, najlepším výsledkom Slovenska zostáva až dodnes 18. miesto Marcela Palondera z roku 1996.

Príbeh, ktorý sa skrýva za menom Mikolas Josef, a globálna popularita, ktorú tento mladý Čech posledné roky dosahuje, mu zabezpečila aj miesto v prestížnom českom výbere Forbes 30 pod 30. No a keďže Eurovízia sa počas uplynulého víkendu, kedy sa konal ročník 2019, skloňovala zase, prinášame vám rozhovor s mladíkom, ktorý s ňou má skúsenosť.

Porotca českého Masterchefa: Ako šéfkuchár sa dá preraziť aj bez skúsenosti zo zahraničia

Boli ste zaradený do pomerne úzkeho výberu 30 pod 30, teda medzi najinšpiratívnejších ľudí pod 30 rokov z Českej republiky, čo to pre vás znamená?

Popravde, bol som celkom prekvapený. Teší ma, že sa o mňa ľudia zaujímajú a sledujú moju cestu, pretože si myslím, že môj príbeh môže dodať ľuďom sebadôveru, ktorú som ja kedysi tiež nemal. Som rád, že môžem takýmto spôsobom aj predávať svoje skúsenosti a ukazovať mladým ľuďom cestu.

Reklama
Mikolas Josef na koncerte. Foto: archív Mikolas Josef

O tomto výbere sa špeciálne tento rok hovorí, že je nedotknutý revolúciou. Vy ste revolúciu nezažili, ale predsa sa spýtam, v čom by bola vaša kariéra iná, keby sa režim nezmenil?

Hoci som sa narodil po revolúcii, stále vnímam pomerne silný vplyv minulého režimu. Veď ja som videl klasiky ako Leví král alebo Kráska a zviera len asi polroka dozadu! Chcem tým povedať, že spôsob, akým sa robia filmy alebo hudba na západe, to všetko k nám stále ešte len postupne prichádza a veľmi intenzívne vnímam rozdiely medzi tým, ako sa robí hudba vo svete a ako sa robí v Česku. Veď sa len pozrite na taký Spotify, ktorý má u nás zopár ľudí, kým v zahraničí je to bežná súčasť ich života a fungovania. V takom Nemecku si stiahnete nelegálne hudbu a ste za to stíhaní a trestaní. A u nás? U nás sa tomu nikto poriadne nevenuje, nikto to poriadne nevyriešil a aj to je dôvod, prečo hudobný priemysel u nás ešte tak neprekvitá.

30pod30: Dominika Žiaková študovala na Taiwane, dnes pre startupy získava miliónové investície

Vnímate sa teda ako jeden z prvých pionierov z Česka alebo Slovenska, ktorí robia muziku globálne?

Myslím si, že áno. Sú tu umelci, ktorí skúšajú spievať v angličtine a pôsobiť globálne, ale potom sa toho akoby zľaknú a cúvnu, pretože to nie je ich štýl. Ja som to mal inak, možno aj preto, že už ako päťročný som cítil, že mi je angličtina bližšia ako čeština, v ktorej som mal často väčší problém sa vyjadriť. Jednoducho som odjakživa vedel, že chcem ísť do sveta, takže to, že som sa stal “pionierom” českej muziky vo svete, bola prakticky moja jediná možnosť. 

Mikolas Josef na koncerte. Foto: GoPro

V očiach fanúšikov a verejnosti ste vnímaný najviac cez svoj historický úspech na Eurovízii. Skončili ste tam šiesty a stali sa historicky najúspešnejším Čechom. Je pre vás osobne tento úspech kľúčovým momentom kariéry?

Kľúčový moment sa pre mňa udial dávno predtým a bola to pieseň “Lie to me”. Ja som vtedy vydal ten song rovnako, ako som vydával aj pesničky predtým, ale vtedy sa niečo stalo. Nechápal som, čo sa deje, ale videl som, ako ľudí chytil, ako naň reagovali. Najskôr sa neuveriteľne chytil v Španielsku, potom sa mu začalo dariť aj v Čechách, naberal silu a zrazu mi zazvonil telefón, ozval sa riaditeľ Sony Music, že by so mnou chcel podpísať zmluvu, začal som komunikovať aj s nemeckým Universalom… toto všetko sa udialo dávno pred tým, než prišla Eurovízia. Myslím si, že čo si mnoho ľudí neuvedomuje, je fakt, že my v hudobnom priemysle sme naozaj závislí od toho urobiť jeden sakra dobrý song a sakra dobrý projekt, my si nedokážeme nijak inak pomôcť. Na druhú stranu, toto sa môže stať naozaj komukoľvek a kedykoľvek.

Mali ste aj momenty, kedy ste sa na to chceli vykašľať a mysleli si, že to nemá zmysel?

To som teda mal a bolo to práve pred vydaním “Lie to me”. Hudba mi nezarábala, ale zároveň som jej musel venovať 100 % času, lebo inak to nešlo. Jednoducho musíte veriť. Nemáte priestor na nič iné. Vtedy som robil hudbu už osem rokov a pamätám si, že som sedel v štúdiu a hovoril si, že ak tento song nevyjde, tak je koniec. No a ono to vyšlo (smiech).

Netajíte sa tým, že ste mnohé skúsenosti zbierali v uliciach veľkých európskych miest. Čo vás to naučilo?

Ulica vám dá niečo, čo vám škola nedá. Ten pohľad na svet tam vonku aký je, aký dokáže byť krutý a tvrdý. Na ulici sa pohybujú rôzni ľudia a vašou úlohou je postaviť sa tam a zaujať ich. Potom je len na nich, či vám tú korunu hodia alebo nehodia. To je dosť tvrdý biznis. Keď som potom zarobil dosť peňazí, použil som ich na svoj prvý klip a od tej doby som už na ulici hrať nemusel, ale nikdy na túto skúsenosť nezabudnem. Sú to moje začiatky, v podstate moje “korene” a navždy to bude mojou súčasťou.

Mikolas Josef na koncerte. Foto: archív Mikolas Josef

Teraz sú tam niekde vonku možno mladí ľudia, ktorí sú v rovnakej pozícii, v akej ste boli vy päť či osem rokov dozadu. Čo by ste im poradili?

Poradil by som im rovnakú vec, akú mi poradil Nikodem Milewski. Ten mi povedal, že mám iba jednu úlohu. Sedieť doma na riti, s gitarou v ruke, mobilom na stole a nahrávať songy. Polroka som teda sedel doma, nahrával a posielal mu svoje výtvory. A on ma celý ten polrok ignoroval, ani jedinýkrát mi neodpísal (smiech). Po polroku mi zrazu zavolal so slovami, že “toto by bolo možno dobré”. Tá pieseň bola Lie to me (smiech).

Naučilo ma to, že naozaj nikdy nič neobídete. Song musí byť hit už vtedy, keď ho nahráte na telefón. Hocijak zle môže byť nahraný, musí vás aj tak zaujať natoľko, aby ste si ho chceli vypočuť celý. K takému songu sa ale treba dopracovať a je to naozaj dlhá cesta. Poradil by som im ale aj to, aby sa na nič nespoliehali. Veľa mladých hudobníkov sa napríklad snaží preraziť tým, že sa tlačia do televízie alebo do rádia. Nerobte to. Robte kvalitnú muziku, ktorá sa tam dostane aj sama. Neriešte to, aby ste sa tam dostali. Venujte sa len a len hudbe. 

Kto je Mikolas Josef

Jeho pesnička Lie to Me obletela celý svet a dnes má na YouTube viac ako 70 miliónov zhliadnutí. S Lie to Me to Mikolas Josef dotiahol vlani na šiestu priečku v súťaži Eurovízia, čo pre Česko znamená historický úspech (v najnovšom kole Eurovízie, ktoré sa konalo teraz cez víkend, totiž zastupovala Česko kapela Lake Malawi, ktorá skončila až na 11. priečke) a pre neho samotného otvorené dvere do sveta. Podpísal globálnu zmluvu so spoločnosťou RCA Records, vlajkovou loďou Sony Music, v Los Angeles pracuje na svojom sólovom albume a chystá turné po niekoľkých európskych krajinách. Z umeleckej školy ho pritom vyhodili a na gymnáziu z hudobnej skoro prepadol. 23-ročný Josef vyrastal v Prahe a Znojme, rozbenutú mal aj kariéru v modelingu. Tento rok ho český Forbes zaradil medzi členov rebríčka 30 pod 30.

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Hlavné foto: Mikolas Josef na koncerte. Foto: Mikolas Josef