5. mája 2020

Priemerná cena bývania v prvom štvrťroku 2020 vzrástla oproti predchádzajúcemu kvartálu o 4,6 percenta, ukazujú dáta Národnej banky Slovenska. Predstavuje to najvyšší medzikvartálny rast od roku 2008. Výsledkom je zhoršenie dostupnosti bývania vo väčšine krajov. „V cenách nehnuteľností sa zatiaľ rozvíjajúca sa kríza neprejavila,“ konštatuje analytik NBS Roman Vrbovský.

V období od januára do apríla 2020 vzrástla priemerná cena bývania v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom o takmer 74 eur na meter štvorcový na hodnotu 1671 eur/m2. Oproti predchádzajúcemu štvrťroku to predstavuje 4,6-percentný rast. Ten sme podľa údajov NBS pozorovali vo všetkých krajoch, s výnimkou Prešovského, v ktorom ceny poklesli o 3,3 percenta.

Grafy Národnej banky Slovenska. Foto: NBS

Najvyšší rast zaznamenal Banskobystrický kraj (12,1 percenta), po ktorom nasleduje Žilinský kraj (7,1 percenta). Výraznejší nárast je možné po dlhšej dobe pozorovať aj v Košickom kraji (5,5 percenta). V absolútnom vyjadrení je však priemerná cena bývania naďalej najvyššia v Bratislavskom kraji a dosahuje úroveň 2231 eur/m2, čo predstavuje medzikvartálny nárast o 4,6 percenta.

Zhoršená dostupnosť bývania

Medziročné tempo rastu nehnuteľností dosiahlo podľa NBS hodnotu 8,6 percenta. „Z historického pohľadu ide o jeden z najvyšších zaznamenaných medziročných rastov, zaostáva však za tretím štvrťrokom 2019,“ uviedol Vrbovský. Na celkovej medziročnej zmene priemernej ceny bývania sa pritom vo vyššej miere podieľal rast cien bytov, než rast cien domov.

Dopyt po nehnuteľnostiach padol, ústupky kupujúcim však nerobte, radia analytici

Reklama

Výsledkom tohto vývoja je zhoršenie dostupnosti bývania vo všetkých krajoch okrem Prešovského. „Keďže ten bol jediným krajom so záporným medzikvartálnym rastom a zároveň dosahuje v posledných štvrťrokoch relatívne vyššie rasty miezd, pozorovaný vývoj bol očakávaný,“ vysvetľuje Vrboský.

Grafy Národnej banky Slovenska: Foto: NBS

Okrem zhoršenia bývania sa tiež zvýšila aj hodnota kompozitného indexu. Do jeho výpočtu vstupuje viacero ukazovateľov, ako napríklad reálna cena bývania, hrubý disponibilný príjem domácností, stav úverov na bývanie či objem stavebnej produkcie pri výstavbe bytových budov v pomere k HDP. NBS ním sleduje, v akom pásme sú ceny nehnuteľností na bývanie, teda či ide o prepad, rovnováhu, vzostup, riziko alebo bublinu. Momentálne sa nachádzame v pásme vzostupu.

Čo bude ďalej?

Podľa analytika NBS má tento vývoj len malú výpovednú hodnotu ohľadom najbližšej budúcnosti. „Druhý štvrťrok bude v rozhodujúcej miere ovplyvnený predovšetkým tým, aký nepomer nastane medzi intenzitou prenosu šoku vyvolaného pandémiou do miezd a do cien nehnuteľností,“ hovorí.

Kompozitný index bývania podľa NBS. Foto: NBS

Tejto téme sa venovala aj analýza Bencont Investments, podľa ktorej, na rozdiel od krízy v rokoch 2008 – 2009, nemožno očakávať masívne prepady cien nehnuteľností. Platí to najmä pre trh novostavieb v Bratislave, ktorý ku koncu marca 2020 zaznamenal rekordne nízku ponuku a ďalší nárast cien.

„Ponuka novostavieb v Bratislave je na rozdiel od rokov 2008 – 2009 na svojom rekordnom minime. Vyše 90 percent bytov sa predáva z papiera, pričom ich dokončenie (a teda aj inkaso kúpnej ceny) je naplánované až o 2 – 3 roky,“ hovorí analytik Bencont Investments Rudolf Bruchánik.

Realitný trh v Bratislave sa vírusom zatiaľ nenakazil. Ceny bytov naďalej rastú

Podľa neho je na mieste dokonca aj predpoklad ďalšieho zníženia ponuky, keďže vírus spôsobil spomalenie stavebného aj povoľovacieho procesu, čo znamená nízky počet nových bytov v nasledujúcich rokoch.

„Ak sa úspešne podarí v nastávajúcich mesiacoch ekonomiku opäť naštartovať, tak tento strach kupujúcich pominie a realitný trh bude naďalej fungovať bez väčších zmien. Na základe uvedeného preto neočakávame prepad cien bytov v novostavbách. Pokiaľ dôjde k poklesu cien, tak to s veľkou pravdepodobnosťou bude len mierny a krátkodobý pokles viazaný na sekundárny trh a staršie byty,“ dodáva Bruchánik.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?