17. júna 2020

Nová mestská štvrť na bratislavských Nivách už získala svoju podobu. Spoločnosť YIT Slovakia dnes vyhlásila víťaza architektonickej súťaže pre svoj pripravovaný developerský projekt v lokalite medzi ulicami Mlynské nivy a Prístavná.

Forbes Reštart vol. 4 prinesie diskusiu šéfov slovenských bánk i lídrov biznisu. S našimi hosťami sa budeme rozprávať o tom, ako sa banky stavajú  k financovaniu projektov, k úverovaniu firiem, porovnáme krízy 2008 a 2020 a ich dopad na biznis. Vstupenky si môžete zakúpiť TU.

Porota sa jednoznačne zhodla, novú štvrť dostanú do rúk architekti z ateliéru Sadovsky&Architects. U porotcov zavážilo, že sa architekti zamerali na environmentálny koncept revitalizácie územia a jeho adaptácie na klimatické zmeny.

Pri hodnotení zapôsobilo na porotu aj to, ako jednotlivé projekty uplatnili opatrenia napríklad na obnovu biodiverzity či hospodárenie s vodou. Riešenie od ateliéru Sadovsky&Architects bolo podľa 7-člennej skupiny odborníkov výnimočne vysoko vyhovujúce.

Šéf YIT Slovakia: Kto dnes nie je úspešný,
mal by sa zamyslieť, či by nemal zmeniť prácu

Detailná vizualizácia nového projektu. Zdroj: YIT, vizualizácia: monolot

„Návrh ateliéru Sadovsky&Architects predstavil najlepší environmentálny koncept podporujúci revitalizáciu tohto zanedbaného územia. Vytvorený ústredný park so stromami na rastlom teréne má veľký potenciál z hľadiska adaptácie na klimatické zmeny a bude významným prínosom k zmierňovaniu letného prehrievania a vsakovaniu dažďových vôd,“ uviedol k víťaznému návrhu expert poroty v oblasti verejných priestorov, sociológie, krajinnej architektúry a trvalej udržateľnosti Lorant Krajcsovics zo spoločnosti Salvis.

„Objekty umiestnené po obvode pozemku vytvárajú ochrannú bariéru pred rušivými vplyvmi okolia a umožňujú pekné výhľady do tohto ústredného priestoru,“ doplnil. 

Jeden z najdrahších realitných projektov vstúpil
do ďalšej fázy. Zwirn odhalil prvé ceny bytov

Pohľad na Nivy zhora, už aj s novým developerským projektom. Zdroj: YIT, vizualizácia: monolot

Na súťaži, ktorej výsledkom mala byť premena brownfieldu (zanedbaného areálu) na modernú mestskú štvrť, sa zúčastnilo jedenásť ateliérov zo Slovenska a Českej republiky.

„V uplynulých rokoch sme sústredili veľa našej energie na revitalizáciu brownfieldov. Viaceré už máme úspešne za sebou a vďaka tomu vieme, čo tento prístup znamená. Prísť do územia, ktoré má za sebou vlastnú históriu a najmä má živé okolie, si vyžaduje veľkú zodpovednosť,“ uviedol pri vyhlásení výsledkov generálny riaditeľ a podpredseda predstavenstva YIT Slovakia Milan Murcko. 

Developeri už stoja za premenou niekoľkých podobných priestranstiev v rámci hlavného mesta. Jedným z podobných projektov je napríklad aj výstavba prvej rezidenčnej etapy projektu ZWIRN v areáli bývalej Bratislavskej cvernovej továrne. Ako vyhlásil Murcko, tento prístup sa im osvedčil, a preto sa rozhodli ísť touto cestou aj na Nivách. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?