11. februára 2019

Volajú sa Mužstvo futbalových zázrakov, v jeho drese hrávajú známi herci či speváci, tento rok oslavujú pätnáste výročie založenia a od vlaňajška majú aj vlastný podnik. Vitajte v Mufuza pube, ako hovorí jeho majiteľ Stano Gális, v zdravej a dobrej vidieckej krčme priamo v Bratislave.

Šéf „Mufuzákov“ a športový komentátor Stano Gális vypočítava, že sú tri hlavné dôvody, prečo sa pub rozhodol vybudovať. Za prvé chcel urobiť zázemie pre členov – a nielen pre nich, za druhé má priestor slúžiť aj ako malé múzeum ich tímu a za tretie ho jednoducho baví mať vlastnú krčmu.

Pražiareň, kaviareň, laboratórium.
Príbeh slovenskej značky Goriffee sa začal písať v Rwande

„Mnohí, keď vstúpia, tak najskôr očami absolvujú vari 15-minútovú prehliadku všetkých artefaktov a fotografií,“ približuje Stano Gális. „Máme napríklad podsvietený barový pult, ktorý obsahuje 960 fotografií členov Mufuzy. Takže prídu hostia, hľadajú a hovoria ´aha tu je Ďurovčík, tu Rasťo Sokol či Majo Labuda´. Na stenách zase visí 23 veľkorozmerných obrazov, na ktorých sú Mufuzáci v historických kostýmoch, a autorom diel je špičkový fotograf Miro Gasidlo.“

Ešte dokresľuje, že v krčme majú aj funkčné koncertné piano, ktoré sa na koncerty aj často využíva. Sumarizuje, že so svojím spoločníkom Dušanom Borbélym sa snažili vytvoriť netradičný štýl podniku, v ktorom sa dá oddýchnuť, zaspievať si aj zatancovať a je situovaný akoby do dedinského prostredia v bratislavskej mestskej časti Rusovce.

interiér podnika Mufuza pubInteriér pubu. Foto: archív Mufuza

Gális potom hovorí, že priestor, kde sa Mufuza pub nachádza, má pre nich špeciálnu hodnotu. Predtým tam totiž viedol krčmu ich už nebohý kamarát Marián Šiška.

„V roku 2007, keď sme cestovali na prvé majstrovstvá sveta umelcov do Soči, nás zavolal, že ´chalani príďte, nachystám vám poslednú večeru´,“ spomína Gális. „No a odvtedy sa z toho stala tradícia. Pred zájazdom do zahraničia sa vždy išlo k Šišovi na skvelé ryby a vôbec všetko z jeho kuchyne.“

Šéfuje kuchyni v trochu skrytom podniku.
Hostí väčšinou prekvapia

Pôvodne mal Gális predstavu, že Mufuza pub bude menší, komornejší podnik. Lenže uvoľnený priestor po kamarátovi mu zmenil plány, dnes má krčmu, ktorá má aj s terasou kapacitu pre viac ako dvesto ľudí. Dopĺňa, že je to väčší koláč, ako si predstavoval, ale zatiaľ musí zaklopať, mávajú plno a organizujú sa u nich aj svadby či väčšie oslavy.

Recepty ich kuchyne označuje ako rodinné striebro po Mariánovi Šiškovi. Hitom sú najmä pečené ryby, ale tiež rebierka, burgre alebo huspenina.

Stano Gális. Foto: archív Mufuza
Stano Gális. Foto: archív Mufuza

Usmeje sa, že nápad založiť Mužstvo futbalových zázrakov vznikol v roku 2004, keď sedel na pive s moderátorom Vladom Voštinárom a hercom Ivanom Vojtekom. Bolo to na vinobraní v Pezinku, pred exhibičným futbalovým zápasom hercov proti moderátorom.

„Vtedy nám ani nenapadli rozmery, kam sa to až môže posunúť,“ spomína Gális. „Dnes tvorí Mufuzu zhruba 80 ľudí – populárnych hercov, spevákov, hudobníkov, moderátorov aj bývalých športovcov. A nehráme len exhibičné zápasy, ale robíme ucelený program Deň s Mufuzou, ktorý trvá okolo 15 hodín a účinkuje v ňom asi 30 umelcov rôznych žánrov. Je to taký pojazdný festival, ktorý putuje po obciach a mestách a baví ľudí od dvoch do 80 rokov. Ročne absolvujeme šesť až desať podujatí a priemerná návštevnosť je okolo štyritisíc divákov.“

Dodáva, že svojím záberom sa stále rozrastajú a budujú aj produkčný dom, ktorý by zastrešoval tvorbu umeleckých programov a eventov. No a koľko stojí, keď si chcete objednať Deň s Mufuzou? Gális len načrtne, že zhruba toľko, ako 90-minútový koncert niektorej zo špičkových slovenských kapiel.

Hlavná fotografia: archív Mufuza