12. júna 2019

Začíname s dobrými úmyslami. V obchode si vyberáme produkty, ktoré vyzerajú dokonale ako v magazínoch, aby sme ich mohli pripraviť rodine. Máme veľké plány s taškou plnou cukiet, ktoré sme kúpili na trhu. V reštaurácii nás zase láka ochutnať netradičnú kuchyňu surf ‘n’ turf, ktorá kombinuje mäso a dary mora, a tak si objednáme oboje. Kedykoľvek však necháme cuketu, aby v chladničke zhnila, či nedojeme jedlo v podniku, tak tým prispievame k epidémii plytvania potravinami. 

Napríklad taký priemerný Američan vyhodí ročne v potravinách 640 amerických dolárov (566 eur). Často nás pobúria akékoľvek nečakané a neautorizované poplatky napríklad za mobilný telefón, no existuje veľa ďalších spôsobov, ako nám miznú peniaze z peňaženiek bez toho, aby sme si to vôbec uvedomili.

Potrebujete ušetriť peniaze? Tu je 25 spôsobov, ako sa do toho pustiť

Andrea Woroch, expertka na spotrebiteľské výdavky, uviedla tie oblasti, v ktorých najčastejšie prichádzame o peniaze:

Potraviny po dátume spotreby

„Prehnane veľký nákup v obchode s potravinami môže viesť k plytvaniu. Ak sa teda čerstvé potraviny pokazia skôr, ako ich skonzumujeme. Pred nákupom si vždy radšej jedlo naplánujte, aby ste sa tak vyhli nadmerným nákupom potravín,“ hovorí Woroch a dodáva, že by ste sa nemali vždy riadiť dátumom spotreby.

Niekedy môžu byť potraviny bezpečne spotrebované i po jeho vypršaní. Bonus: Keď nakupujete len raz týždenne, tak ušetríte čas i pohonné hmoty.

Značkové produkty

Vo všeobecnosti neexistuje žiadny rozdiel medzi značkovým produktom a tým obyčajným. Teda s výnimkou polovičnej ceny. „Najlepšie sa takto nakupujú napríklad lieky na predpis, voľnopredajné lieky, detská výživa, cereálie, výrobky na pečenie, bylinky, korenie, holiace strojčeky, sprchové gély a mydlá či telové mlieka,“ vymenúva Woroch.

Chcete ušetriť? Pomôcť vám môže minimalizmus a týchto 7 tipov

Platiť za veci, ktoré nepoužijete

Platíte za mnoho televíznych programov, aj keď sledujete len niektoré? A čo také členstvo v posilňovni, ktoré využijete len niekedy, alebo vôbec? Navyšujete si prečerpané mobilné dáta? Pokiaľ ste sa v predchádzajúcich vetách spoznali, tak vedzte, že zbytočne míňate peniaze. „Urobte si čas na to, aby ste si vypočítali, čo skutočne používate, a urobte všetko pre to, aby ste platili len za tieto služby,“ upresňuje Woroch.

Prokrastinácia

Neodkladajte nákup leteniek alebo rezerváciu hotelovej izby. Woroch vraví, že síce existujú last-minute ponuky, no nie je ich toľko, koľko si myslíte. „Či už si rezervujete dovolenku alebo zvažujete otvorenie núdzového sporiaceho účtu, tak vás odkladanie takýchto plánov môže vyjsť draho.“

Kupovať všetko úplne nové

„Na nových produktoch je niečo pôvabné, čomu sa len ťažko odoláva. Bohužiaľ, vtedy sú najdrahšie,“ hovorí Woroch. Navrhuje teda, aby ste si napríklad v obchodoch s elektronikou kúpili produkty, ktoré už boli otvorené, prípadne vrátené predchádzajúcimi majiteľmi. Obchody ich obyčajne opätovne ponúkajú i so zárukou od výrobcu. „Na použitom oblečení z lokálneho second-handu alebo online stránok môžete ušetriť až 90 %. Ďalšou položkou, ktorú by ste mohli zohnať z druhej ruky, je tiež nábytok. Vyskúšajte napríklad bazáre,“ dodáva.

Nakoniec sa oplatí, aby ste sa spolu s celou rodinou pozreli na všetky výdavky. Identifikovať tak môžete oblasti, v ktorých sa potrebujete zlepšiť. „Aplikácie ako Mint vám môžu pomôcť pohnúť sa vpred. Na jednom mieste totiž spájajú všetky vaše finančné účty, aby ste tak získali prehľad o tom, ako využívate svoje peniaze,“ vraví Woroch a dodáva, že šetrenie vôbec nemusí byť bolestivé.

„Radšej uberte v jednej oblasti, než by ste si mali rozbiť celý rozpočet. A pamätajte si, že kľúčom k efektívnemu stanoveniu cieľov je byť realistickí ohľadom toho, čo môžete dosiahnuť. Vďaka tomu budete motivovaní a svoju frustráciu udržíte na uzde.“

A čo by ste mali robiť so všetkými peniazmi, ktoré sa vám podarí ušetriť? „Najskôr sa postarajte o seba. Určite si, koľko peňazí môžete každý mesiac ušetriť, a pozerajte sa na ne presne tak ako na ten najdôležitejší účet, ktorý musíte zaplatiť ako prvý. Môžete si napríklad zautomatizovať svoje úspory tak, aby sa časť vašej výplaty nikdy nedostala na bežný účet. Koniec koncov to, čo vám zíde z očí, zíde i z mysle,“ dodáva Woroch.

Prispievateľka Vanessa McGrady píše pre Forbes.com o osobných financiách.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk