28. apríla 2019

Nech už potrebujete ušetriť peniaze na nejaký svoj veľký cieľ, alebo splácate dlhy, znižovanie nákladov je jedným z najlepších spôsobov, ako toho dosiahnuť s peniazmi viac. 

Na zoškrtanie nákladov máte veľa možností. Nemusíte sa pri tom dokonca vôbec cítiť tak, že sa veľmi obmedzujete. Ide o utrácanie peňazí takým spôsobom, ktorý odráža vaše životné priority.

Chcete ušetriť? Pomôcť vám môže minimalizmus a týchto 7 tipov

Keďže náklady môžete znižovať v mnohých smeroch a viacerých kategóriách (ubytovanie, doprava či služby) tak som zoskupila nápady pre každú oblasť vášho rozpočtu. Využite tie, ktoré by vo vašom prípade mohli fungovať. Nech sa páči:

 

Ako ušetriť peniaze na ubytovaní 

1. Zožeňte si spolubývajúceho.

Ak ste slobodní, alebo aj keď ste pár, a máte v byte voľnú izbu, tak svoje náklady na bývanie môžete podstatne znížiť tým, že si nájdete spolubývajúceho. Ten pomôže okrem iného aj s domácimi prácami (snáď).

2. Nasťahujte sa k rodine.

V závislosti od vášho veku sa môžete presťahovať k rodičom alebo iným príbuzným, ktorí by vás mohli ubytovať zadarmo alebo len za pár eur a ušetriť peniaze za nájomné.

Šetriť za vás môže i nehnuteľnosť. Ich výstavba podporuje udržateľnú architektúru

Nie je žiadnou hanbou, ak chcete byť finančne obozretní. Hlavne sa uistite, že svoje úspory skutočne odložíte, aby ste si nakoniec mohli dovoliť vlastné ubytovanie.

 

Ako ušetriť peniaze na doprave

3. Chodievajte pešo.

Pokiaľ žijete v pešej zóne, alebo blízko svojej práce, tak vaše nohy sú tým najlacnejším spôsobom dopravy. Je to absolútne zadarmo a dokonca si aj zacvičíte.

4. Využívajte mestskú hromadnú dopravu.

Ak žijete v oblasti, cez ktorú premávajú autobusy, električky alebo trolejbusy, tak vďaka využívaniu mestskej hromadnej dopravy zostanú vaše náklady na dopravu na minimálnej úrovni.

5. Nájdite si niekoho na spolujazdu.

V prípade, že musíte používať auto, zožeňte si spolujazdcov. Takýmto spôsobom môžete ušetriť peniaze za pohonné hmoty.

6. Podeľte sa o auto.

To, že ste v domácnosti dvaja, ešte neznamená, že musíte mať i dve autá. Radšej sa podeľte o jedno a ušetríte. Napríklad na celkových nákladoch, poistení, údržbe a pohonných hmotách.

7. Nejazdite agresívne.

Časté zrýchľovanie a brzdenie je neefektívne. Podľa FuelEconomy.gov vám plynulá a bezpečnejšia jazda zníži spotrebu na diaľnici až o 33 %.

8. Vyložte z auta prebytočnú hmotnosť.

Dodatočných 45 kilogramov záťaže vám dvihne cenu, ktorú zaplatíte za pohonné látky, o 2 percentá.

9. Nenechajte motor bežať naprázdno.

To je úplne rovnaké, ako keby ste peniaze doslova pálili.

 

Ako ušetriť peniaze na službách 

10. Zmeňte mobilného operátora.

Ak si chcete kúpiť nový telefón, splátkové kalendáre sú lepšie ako viacročná zmluva. Pokiaľ takúto zmluvu s poplatkom za jej ukončenie máte, tak si radšej zistite, či má zmysel presunúť sa k inému mobilnému operátorovi a či vám spoločnosť tento poplatok zaplatí.

11. Využívajte Skype, Vonage, Whatsapp a ďalšie aplikácie na telefonovanie či esemeskovanie.

Buďte pri používaní svojho mobilného telefónu rozumnejší. Zavolajte alebo napíšte ostatným ľuďom prostredníctvom aplikácií, akými sú Skype či Whatsapp.

12. Zrušte si pevnú linku.

Ľudia sa čoraz viac spoliehajú na mobilné telefóny. Používať pevnú linku tak môže byť skutočne ťažké. Skúste v rámci šetrenia využívať svoj mobilný telefón i dostupné aplikácie a ušetriť penize za pevnú linku.

13. Odpájajte zariadenia, ktoré nepoužívate.

Sústreďte sa na zariadenia, ktoré spotrebúvajú energiu, keď sú zapojené, no nepoužívajú sa. Vzhľadom na to, že neustále zariadenia pripájať a odpájať nie je jednoduché, využite rozvodky, vďaka ktorým budete vedieť vypnúť viac takýchto zariadení naraz.

14. Vymeňte si doma žiarovky za tie LED alebo CFS.

Podľa EnergyStar.gov sa vám investícia do 60W žiarovky CFL, ktorá stojí okolo 5 eur alebo menej, vráti. Ušetríte od 26 do 71 eur po celú dobu životnosti žiarovky. Ak teda máte vo vašej domácnosti 50 žiaroviek, tak je to 1300 až 3550 eur.

15. Zaizolujte si ohrievač vody.

Táto investícia vás môže stáť okolo 17 eur, no v konečnom dôsledku podľa Energy.gov vďaka nej ročne ušetríte od 4 % do 9 % financií na ohreve vody.

16. Nainštalujte si sprchové hadice a vodovodné batérie s nízkym prietokom vody.

Vďaka týmto krokom môžete vo svojej domácnosti znížiť spotrebu vody o neuveriteľných 25 % až 60 %.

17. Niekedy perte v studenej vode.

Ohrievanie vody zahŕňa podľa spoločnosti Energy Star až 90 % energie, ktorá je potrebná na prevádzku práčky. A studená voda funguje na všetko okrem mastných škvŕn.

 

Ako ušetriť peniaze na jedle:

18. Jedzte zo špajze.

Pokiaľ máte doma plnú špajzu, tak skúste niekoľko týždňov variť a jesť len z nej. Na nákupy sa vydajte len v prípade, že potrebujete potraviny, ktoré sa rýchlo pokazia.

19. Nakupujte hromadne.

Pri položkách, ktoré používate vo veľkom množstve, znížite svoje náklady tým, že ich budete nakupovať vo veľkých baleniach.

20. V období zliav si doma vytvorte zásoby.

Ak je nejaká vec, ktorú si kupujete pravidelne, v zľave, tak si ju zadovážte vo väčšom množstve. Ak teda máte možnosť si tieto potraviny zamraziť alebo ich skonzumujete skôr, než sa pokazia.

21. Zistite, v ktorých obchodoch majú najlepšie ceny.

To platí pre veci, ktoré sa na vašom nákupnom zozname nachádzajú často. Ide napríklad o olivový olej, mäso či mlieko. Zistite, ktorý miestny obchod má najnižšie ceny a vždy ich tam nakúpte.

22. Nekupujte predpripravené jedlá či predkrájanú zeleninu.

Nakupujte čerstvé výrobky a tie v celku. Ak si budete pripravovať a variť všetko doma sami, tak to bude lacnejšie.

23. Nakupujte sezónny tovar.

Ak tak učiníte, tak budete vedieť ušetriť 30 % až 50 % financií.

24. Vypestujte si vlastné bylinky.

Namiesto toho, aby ste utratili euro či dve vždy, keď budete chcieť kúsok bazalky alebo koriandra, tak radšej jednorázovo investujte 4 eurá na bylinky v kvetináči a užívajte si ich dlhodobo.

25. Nenakupujte hladní.

Možno ste už počuli o tom, že si v obchode kúpite viac nezdravých vecí, ak nakupujete hladní. Áno, je to tak. Ak chcete ušetriť peniaze, nemali by ste nakupovať hladní, pretože ste ochotní minúť viac peňazí.

Hlavné foto: Unsplash/Joshua Rawson-Harris

Prispievateľka Laura Shin píše pre Forbes.com o osobných financiách. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk