2. júla 2019

Vilu, ktorej predajná cena je momentálne stanovená na takmer 70 miliónov dolárov, si môžete na mesiac aj prenajať. Ak máte zvyšných 415-tisíc dolárov, čaká na vás výnimočný palác na Azúrovom pobreží.

Trh s realitami v oblasti francúzskeho mestečka Cannes na Azúrovom pobreží je vratký a aj tí najbystrejší kupujúci často skončia s prekvapivým málom za veľa peňazí. Pri osemmiestnych sumách za pozemky na tak lukratívnom mieste je totiž ťažké rozpoznať ich skutočnú hodnotu. Existuje však aj výnimka. Pri neobyčajnom zámku Villa Alang Alang, ktorý stojí na útese Cannes v časti „La Californie“ a má deväť spální a 3,25-akrový pozemok, sa jednoznačne dá povedať, prečo je 69,3-miliónové panstvo v súčasnosti najdrahším pozemkom na Francúzskej riviére.

Môže byť vaša za 70 miliónov dolárov. Toto je najdrahšia vila na Francúzskej riviére
Vstupná hala do vily Alang Alang. Foto: Knight Frank French Riviera/forbes.com

Nie je žiadnym prekvapením, že minulý týždeň urobil spevák Sting súkromný improvizovaný koncert vybranej skupine ľudí z hudobného priemyslu na výročnej Cannes Lions wrap party, ktorá sa konala práve v Alang Alang. V súčasnosti na zámok nečaká žiadna horúca ponuka a vzhľadom na podobné akcie môže mať aj najdravší kupujúci problém ísť s cenou dole. Miesto je totiž počas filmového festivalu v Cannes a počas ďalších udalostí roka plne obsadené. V lete je zase rezervované rodinami.

Najdrahší pozemok sveta je v Los Angeles.
Jeho cena sa vyšplhala na miliardu dolárov

Pokiaľ sa Alang Alang nepredá, jeho súčasný vlastník a developer, ktorý vilu postavil a počas posledného desaťročia zveľaďoval, ju veľmi rád bude aj naďalej prenajímať. Ak teda počas letnej sezóny hľadáte plne vybavený 9-izbový zámok s 25-metrovým bazénom a súkromnou plážou pozdĺž vodnej plochy v záhrade, Alang Alang môže byť váš za 415-tisíc dolárov mesačne.

Jennifer Lopez a Alex Rodriguez predávajú svoj luxusný byt.
Nový majiteľ zaplatí 17,5 milióna dolárov

Ako vznikal 17 200 štvorcových metrov veľký pozemok? La Californie Pezou, ako je okres formálne známy, leží severovýchodne od centra Cannes, na relatívne prudkom svahu, ktorý sa tiahne od pobrežia do kopca nad mesto. Cannes sa preslávilo ako „Palm Beach Francúzska“ v polovici 19. storočia, a listnatú oblasť La Californie dal do pozornosti okrem iných aj Eugène Tripet, bývalý francúzsky konzul v Moskve, ktorý tam v roku 1848 postavil panstvo pre svoju ruskú manželku. Ich syn vikomt Fènelon postavil neďaleko druhý dom, ktorý v roku 1955 kúpil od rodiny maliar Picasso s Jacqueline Roqueovou, jeho v tom čase ešte len budúcou manželkou.

Môže byť vaša za 70 miliónov dolárov. Toto je najdrahšia vila na Francúzskej riviére
Výhľad z tretieho poschodia vily. Foto: Knight Frank French Riviera/forbes.com

Picassova vila sa premenovala na „La Californie“ po vzore svojho suseda, ktorý sa sám inšpiroval názvom miestneho hotelového rezortu. A tak sa oblasť stala na ďalšie storočie a pol významným miestom veľkých obchodov s nehnuteľnosťami.

Nové milénium

A teraz rýchly posun vpred. Legendárny párty chlapec a potupený obchodník so zbraňami Adnan Chášakdží padol na dno a potreboval sa zbaviť pozemkov. A rozhodol sa predať aj svoj trojakrový priestor v La Californie. Bol na ňom dom, ale inak nič špeciálne. Nový život mu vdýchol až jeho súčasný majiteľ, podnikavý britský developer, ktorý si uvedomil hodnotu pozemku v tejto oblasti. Pôvodný dom zbúral a počas najbližších 14 rokov ho nahradil rozsiahlym v balijskom štýle postavenom paláci, ako ho poznáme dnes. Architektom je Gilles Pellerin z dizajnérskej firmy Collection Privee.

Môže byť vaša za 70 miliónov dolárov. Toto je najdrahšia vila na Francúzskej riviére
Vila má 9 takýchto spální. Foto: Knight Frank French Riviera/forbes.com

Sústredenie sa na detail bolo v tomto prípade rovnako blízke majiteľovi aj architektovi. Od žalúzií v spálňach cez chatky vytesané do kameňa v kopci až po obklad na dne 25-metrového bazéna, ktorý je zladený s plotom, Alang Alang bol navrhnutý pre potešenie oka. Jeho súčasťou je posilňovňa, spa a od minulého roka aj „pláž“ v podobe kameňom murovaného pieskoviska postaveného vedľa obrovského vodopádu a druhého, menšieho bazéna na konci záhrady.

Môže byť vaša za 70 miliónov dolárov. Toto je najdrahšia vila na Francúzskej riviére
Obývacia miestnosť. Knight Frank French Riviera/forbes.com

„Pláž je neuveriteľne obľúbená u detí,“ hovorí výkonný riaditeľ realitnej firmy Knight Frank’s Riviera Fredrik Lilloe. „A pokiaľ vieme, Alang Alang je jediným miestom na Riviére s podobným prvkom. Je tam oveľa menej dôvodov na opustenie miesta a často sme svedkami toho, že hostia rušia množstvo aktivít len preto, aby sa jednoducho zdržiavali v objekte, užívali si ho, relaxovali, cvičili v posilňovni, navštevovali spa a podobne.“

Najväčším predajným faktorom vily je jej poloha, keďže za bránami sa hneď nachádza Azúrové pobrežie. Za týchto podmienok teda nestojí otázka, či vôbec sa Alang Alang predá, ale skôr kedy. Medzitým si môžu pobyt vo vile užiť tí, ktorých pália vo vreckách peniaze určené na míňanie počas leta.

Hlavné foto: Knight Frank French Riviera/forbes.com

Prispievateľ Guy Martin píše o rôznych témach zo života. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk