28. marca 2019

Morgan Freeman, americký herec, filmový režisér a filantrop, pridal k svojmu už tak slávnemu menu ďalšie označenie: včelár. Táto 81-ročná celebrita sa rozhodla vytvoriť na svojom viac ako 50 hektárovom ranči v Mississippi včeliu svätyňu.

Freeman sa o včelárstvo začal bližšie zaujímať v roku 2014. O svojom novom hobby vtedy hovoril v televíznom programe The Tonight Show s moderátorom Jimmy Fallonom. Slávny herec sa chopil včelárstva len pár týždňov predtým, než sa objavil v tejto talkshow, kde ľuďom približoval svoje skúsenosti s chovom včiel a upozorňoval na potrebu zachovať a zachrániť ich.

Slovenskú medovinu Apimed poznajú aj v zahraničí.
Za 20 rokov získala desiatky ocenení

V tomto rozhovore sa Freeman vyjadril i o motivácii, kvôli ktorej s včelárstvom vlastne začal. „Existuje hnutie, ktoré chce priviesť včely späť na planétu. Neuvedomujeme si, že sú základom, a tým myslím, že sú základom rastu planéty, vegetácie…“

Freeman na svoj ranč v Mississippi doviezol 26 úľov divokých včiel z Arkansasu. Tam ich herec prikrmuje cukrom a vodou a pomáha vysádzať stromy a rastliny, ktoré sú pre správne fungovanie včiel potrebné, ako napríklad magnólie, levanduľu alebo ďatelinu.

Túžil odísť do zahraničia, zostal však, aby pomáhal rodičom.
Za svoj med získali ocenenie Great Taste

Americká legenda tiež prezradila, že počas práce s včelami nikdy nenosí ochranný odev a ani klobúk. I napriek tomu ho žiadna z nich ešte nikdy neuštipla. Herec totiž svoje včely iba prikrmuje, nemá v úmysle zbierať ich med a ani rušiť ich úle. Americká Agentúra pre ochranu životného prostredia (EPA) označila kolaps kolónie ako primárnu príčinu poklesu včelstiev za posledných päť rokov. Ak bude ich počet aj naďalej klesať, tak to môže viesť k množstvu ekologických a poľnohospodárskych problémov. Včely sú totiž kľúčové pre opeľovanie rastlín.

Minulú jeseň Trumpova administratíva odmietla zákaz používania pesticídov, ktoré spôsobujú smrť tohto medonosného hmyzu. Tento zákaz mal zabrániť používať „neonikotinoidné“ pesticídy, ktoré súvisia s klesajúcou populáciou voľne žijúcich včiel po celom svete. Kombinácia týchto pesticídov a geneticky modifikovaných plodín odolných proti hmyzu viedla k rozsiahlym úmrtiam včelstiev.

Výskum, ktorý bol publikovaný v časopise Science, spája klesajúce populácie včiel s kombináciou parazitov, pesticídov a straty biotopov. Zatiaľ čo neexistujú dôkazy o tom, že by mali včely čoskoro vyhynúť, úbytok ich populácií ovplyvní divokú vegetáciu a poľnohospodárske plodiny po celom svete.

Hlavné foto: SITA/AP

Prispievateľ Trevor Nace píše pre Forbes.com o oblasti vedy. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk