26. augusta 2019

Hračka Mončiči bola obľúbenou medzi generáciami, dnes sa vracia na Slovensko v modernejšej podobe. Na trh ju uviedlo hračkárstvo, ktoré sa zameriava na inteligentné hračky, ktoré majú u detí rozvíjať kognitívne schopnosti. 

Zhmotnenie detskej nostalgie, ale možno aj zberateľský kúsok. Pred rokmi na Slovensku snáď nebola domácnosť, ktorá by doma nemala aspoň jednu hračku Mončiči. Práve na tento retro moment stavilo slovenské hračkárstvo Toyeto a obľúbenú hračku vracia na trh. 

„Bolo to viac ako pred rokom, keď sme zistili, že ľudom naozaj chýbajú Mončiči a retro zažíva comeback. Bola to kombinácia našej aktivity ako aj potrieb trhu a celkovo našej vízie prinášať na trh jedinečné hračky, ktoré zahrejú pri srdci,“ povedal pre Forbes konateľ hračkárstva Toyeto Dominik Rusňák. V tejto súvislosti sa hračkárstvo rozhodlo nadviazať spoluprácu s japonskou firmou Sekiguchi Co. 

Manželia ponúkajú ekologické hračky vyrobené z dreva či kaučuku.
Chodia po ne na svetové veľtrhy

Firma z krajiny vychádzajúceho slnka ponúka slávneho „Mončičáka“ v mnohých veľkostiach či prevedeniach. Toyeto ponúka základnú rodinu Mončiči, a aj keď si zatiaľ tuzemnskí zákazníci nebudú môcť upraviť hračku podľa vlastných predstáv, Rusňák túto možnosť do budúcnosti nevylučuje.

Okrem toho sa japonský výrobca už o pár dní pustí do výroby hračiek, ktoré sa budú ešte viac podobať na svojho predka. Podľa Rusňáka je momentálne na Slovensku najväčší záujem o jeho 20-centimetrovú verziu.

hračka mončiči bola známa po celom svete. Na trhu je jej moderná podoba, ale výrobca plánuje opäť vyrábať aj pôvodnú verziu hračky Mončiči
Hračky mali vo svojich izbách deti po celom svete. Foto: Sekiguchi Co

Mončiči – celosvetový fenomén

História hračky sa začala písať v 70. rokoch v Japonsku. Vytvoril ho Yoshiharu Washino ako vylepšenie už obľúbenej opice Kuta Kuta. Hračka mala slúžiť na to, aby u mladých Japoncov vyvinula cit a lásku. Za takmer pol storočia svojej existencie popularita hračky po celom svete neklesá. Deti vo Francúzsku ho napríklad poznajú pod menom Kiki, v Dánsku ako Bølle a vo Veľkej Británii zasa Chicaboo. Našinci si adaptovali pôvodný názov – v Japonsku totiž hračku poznajú pod názvom Monchichi. 

hračka mončiči bola známa po celom svete. Na trhu je jej moderná podoba, ale výrobca plánuje opäť vyrábať aj pôvodnú verziu hračky Mončiči
Hračky majú fanúšikov aj na Slovensku. Foto: Toyeto

Mončičák však nie je prvou retro hračkou, ktorej hračkárstvo Toyeto vdýchlo život. V ich ponuke sa nachádzajú aj klasické „tatrovky“ a autíčka značky Kovap. Okrem toho sa však na trhu objaví aj verzia slávnej Matriošky. Táto však bude interaktívna a zmodernizuje sa aj jej meno na Ma3oshka. 

Vnímavá knižka

A práve interaktívne hry boli pôvodne základom Rusňákovho biznisu. Hračkárstvo Toyeto vzniklo v roku 2018 a nadviazalo na značku Vnímavé hračky. Nová sieť bola založená s cieľom odkúpiť aktivity predošlého vlastníka firmy In Harmony. 

Má len 7 rokov a už zarobil 22 miliónov dolárov.
Stačí, že sa hrá pred kamerou

V súčasnosti 24-ročný Rusňák prerazil na hračkárskom trhu pred dvoma rokmi s knižkou Piqipi Quiet Book. Knižka sa stala v rokoch 2017 a 2018 hračkou roka v susednej Českej republike a mladý nadšenec hračiek s ňou získal aj medzinárodné ocenenie Reddot za dizajn. Knižka je výnimočná tým, že sa v nej nenachádzajú slová a je určená pre najmenších. Jej princípom je rozvíjať u detí kognitívne schopnosti a kreativitu rôznymi hrami, ktoré kniha obsahuje.

Okrem vlastných a retro hračiek má Toyeto v portfóliu spolupráce s výrobcami drevených inteligentných hračiek Hape či Tegu, ale napríklad aj s výrobcom kreatívnych setov SentoSphere. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk