12. decembra 2018

Ryan z populárneho youtubového kanálu Ryan Toysreview sa na prvý pohľad od iných detí nijako nelíši. Tento 7-ročný chlapec má rád vláčiky a autíčka, smeje sa na Disneyho postavičkách a z lega stavia obrovské stavby. Od ďalších detí ho však odlišuje to, že sa so svojimi hračkami hrá pred kamerou.

Niekto dospelý následne tieto videá nahrá na Ryanov kanál na platforme YouTube, ktorý sledujú milióny odberateľov. Väčšinu z tejto diváckej základne však tvoria deti, ktoré sú v Ryanovom veku.

Vďaka svojím krátkym a jednoduchým videám sa stal Ryan jedným z najpopulárnejších online influencerov. Aktuálne ho na YouTube sleduje 17,3 milióna odberateľov a od marca 2015, keď s pomocou rodičov spustil svoj hlavný kanál Ryan Toysreview, majú jeho videá už 26 miliárd vzhliadnutí.

Top 10 najlepšie platených hviezd YouTube.
Lídrom je 7-ročný chlapec

Pre Ryana toto všetko predstavuje okrem výhody v podobe množstva nových hračiek, s ktorými sa môže hrať, tiež obrovský prílev peňazí. Tento rok sa totiž stal najlepšie platenou hviezdou na YouTube. Americký Forbes odhaduje, že za rok (od 1. júna 2017 do 1. júna 2018) zarobil 22 miliónov amerických dolárov.

„Som zábavný a vtipný,“ povedal nedávno Ryan v rozhovore pre americkú televíziu NBC, v ktorom vysvetľoval dôvody svojej popularity. Vďaka nej sa totiž stal malým milionárom.

Ryan sa svojou tvorbou na YouTube zaradil do nového trendu, takzvaných unboxing videí. V nich autori natáčajú sami seba pri rozbaľovaní hračiek, technológií a ďalšieho spotrebiteľského tovaru. Zároveň počas rozbaľovania svojim divákom vysvetľujú, čo od týchto vecí môžu očakávať a ako by ich mali používať. V Ryanovom prípade to znamená, že vo videách pri rozbaľovaní hračiek radostne vykrikuje a smeje sa.

Vo svojom najpopulárnejšom videu otvára veľké vajíčka, v ktorých sa ukrývajú hračky z Disneyho rozprávok Autá (Cars) a Tľapková patrola (Paw Patrol). V ďalšom zo svojich videí sa hrá s nafukovacím vláčikom z animovaného seriálu Lokomotíva Tomáš, ktorý je plný farebných loptičiek. Pri všetkom urobí taký neporiadok, ktorý by bol pre väčšinu rodičov skutočnou nočnou morou. No ak dieťa platí účty, tak koho by takéto upratovanie trápilo, no nie?

Takmer drvivú väčšinu zarobených peňazí, okolo 21 miliónov dolárov, tvoria reklamy, ktoré sa divákom zobrazujú vo videách na kanáloch Ryan ToysReview a Ryan´s Family Review. A s rastúcou sledovanosťou narastajú tiež príjmy z reklamy. Vzhľadom na Ryanovu sledovanosť nie je teda žiadnym prekvapením, že sa najlepšie zarábajúcim youtuberom stal práve tento chlapec.

Najpopulárnejšie videá na Youtube za rok 2018.
U nás boduje Separ s prvou pomocou

Zvyšný milión dolárov pochádza zo sponzorských odkazov. A to je v porovnaní s inými hviezdami na YouTube veľmi málo. Dokazuje to, že Ryan (alebo jeho rodina) uzatvára len veľmi málo sponzorských zmlúv a jeho publikum nie je až takou zaujímavou cieľovou skupinou.

Nepochopiteľnejšie než to, že Ryan vo svojom veku zarobil obrovský balík peňazí, je to, že si dnešné deti radšej pustia videá, v ktorých sa niekto iný hrá s hračkami, než aby sa s nimi radšej hrali samy.

„Tieto unboxing videá nahrádzajú reálnu skúsenosť a radosť dieťaťa, ktoré dostane a otvorí niečo, po čom naozaj túžilo. Platí to hlavne v prípade vecí, ktoré sú pre deti nedostupné a nedosiahnuteľné,“ hovorí Chas Lacaillade, zakladateľ a CEO spoločnosti Bottle Rocket Management, ktorá zastupuje mnoho autorov takýchto videí, nie však Ryana.

Všetko toto môže pôsobiť bizarne pre ľudí, ktorí každú sobotu ráno vstávali, aby mohli v televízii sledovať rozprávky. Dnešné deti však poznajú videá na YouTube presne tak, ako mileniáli poznali videokazety. Mobilná aplikácia YouTube Kids má týždenne viac ako 11 miliónov aktívnych užívateľov. Medzi nimi je, samozrejme, i množstvo detí, ktoré sa tešia na ďalšiu Ryanovu „rozbaľovačku“.

Ryan sa činí aj pomimo kameru. Minulý rok podpísal zmluvu s detským štúdiom Pocket.watch a následne sa mu začali hrnúť aj ďalšie ponuky. V októbri sa dokonca ľudia dozvedeli, že sa obsah Ryanovho kanála objaví aj na webe Hulu a Amazon. Počas augusta dokonca tento chlapec spustil predaj vecí svojej značky s názvom Ryan´s World, a to exkluzívne pre americký reťazec Walmart. Jej súčasťou je populárny sliz, akčné figúrky, tričká, autíčka a oveľa viac.

„Je to super,“ hovorí Ryan, keď vidí svoju tvár v uličkách Walmartu. Zatiaľ čo sa tieto zmluvy do jeho tohoročných príjmov už nedostanú, tak je viac než jasné, že budúci rok mu zarobia ďalšie milióny. Vzhľadom na to, že Ryan nie je plnoletý, tak 15 % z jeho príjmov putuje na účet, ku ktorému sa dostane až v dospelosti.

Čo by sa ale stalo, keby sa Ryan hneď zajtra rozhodol, že už viac nechce pred kamerou rozbaľovať hračky? Nuž, jeho manažérov a agentov by to zrejme nepotešilo. No čo sa Ryana týka, tak „ten má už dosť peňazí na 100 životov,“ hovorí Lacaillade.

Metodológia výpočtov Ryanových príjmov: Všetky uvedené sumy sú pred zdanením, odčítané nie sú odmeny pre agentov, manažérov a právnikov. Hrubý odhad jeho príjmov je založený na dátach z agentúr Captiv8, SocialBlade a Pollstar. Rovnako i zo zdrojov z brandže.

Hlavné foto: Forbes.com/ Ryan Toysreview

Autorka Madeline Berg píše pre Forbes.com o televíznom a mediálnom biznise.