20. mája 2020

Po oznámení  štvrtej fázy uvoľňovania opatrení súvisiacich s bojom proti šíreniu nového koronavírusu sa obchodníci pripravujú na otvorenie svojich prevádzok. S Michalom Meškom, CEO Martinusu, sme hovorili o tom, ako sa chystajú na otvorenie kníhkupectvá pod touto značkou a aký dopad môže mať korona na knižný biznis na Slovensku. Jedno je isté, nebude to ľahké. 

Ako sa pripravujete na obnovenie prevádzky? 

Vzhľadom na to, ako dlho trvala „uzávera“, mali sme dosť času pripraviť sa na znovuotvorenie. Týmto chcem vyzdvihnúť prácu kolegov, ktorí aj napriek tomu, že niekedy informácie prichádzajú doslova večer pred otvorením, dokážu mať všetko pripravené a priebežne vyriešiť prípadné problémy, aby sme mohli v rámci možností čo najlepšie obslúžiť všetkých čitateľov.


V našich scenároch predpokladáme, že knižný trh tento rok celkovo poklesne od 12 percent, čo je optimistický scenár, až do 40 percent v prípade pesimistického scenára. Realistický počíta s poklesom celoročných tržieb na maloobchodnom knižnom trhu z minuloročných odhadovaných 90 miliónov bez DPH na si 70 miliónov.


Je pre vás ťažké v rámci predajní vyhovieť platným obmedzeniam, napríklad v súvislosti dodržaním spoločenského odstupu, hygieny či počte ľudí na prevádzkach na štvorcový meter?

Reklama

Pri otváraní, samozrejme, dodržiavame všetky bezpečnostné a hygienické opatrenia. Do všetkých kníhkupectiev sme nainštalovali dezinfekcie rúk, počet zákazníkov regulujeme prostredníctvom počtu košíkov a kolegov stojacich pri vchode.

Koľko prevádzok máte otvorených aktuálne a dokedy predpokladáte otvoriť všetky vaše kníhkupectvá a kaviarne?

K dnešku (19. mája 2020, pozn. red.) máme plnohodnotne, s požadovaným limitom počtu zákazníkov na štvorcový meter, otvorených päť kníhkupectiev, ďalších šesť máme v režime, keď si tam zákazníci môžu vyzdvihnúť svoje internetové objednávky alebo rezervácie kníh urobené vopred cez web. Od stredy (20. mája, pozn. red.) otvárame „naplno“ všetky kníhkupectvá aj kaviarne.

Sebarozvoj je celoživotná úloha.
Aké knihy z tejto oblasti pomohli úspešným Slovákom?

Ako to u vás vyzerá z biznisového pohľadu? 

Celkom príjemne nás prekvapili obraty v kníhkupectvách, ktoré sme už otvorili, no treba povedať, že vzhľadom na situáciu sme mali očakávania nastavené veľmi nízko. Dokopy stále nedosahujú obraty minulého roka. Na druhej strane, sme veľmi zvedaví, ako to bude pokračovať, keďže doteraz otvorené prevádzky neraz ťažili aj z toho, že v danom meste bola väčšina ostatných kníhkupectiev zatvorená.

Ľudí do obchodov chodí výrazne menej, ale vidno, že ak už prídu, tak z nich nakúpi oveľa väčšia časť ako predtým. Je to pochopiteľné – ak už sa do obchodu v tomto období vyberiem, tak tam asi idem cielenejšie, a nielen náhodou, lebo som šiel okolo. Vo všeobecnosti sú tiež ľudia veľmi chápaví, je len malá časť zákazníkov, ktorí opatreniam a obmedzeniam nie úplne rozumejú.

Čo čítajú slovenskí milionári?
Populárno-náučné knihy o kvantovej fyzike aj detektívky

Ako sa vám počas sprísnených opatrení darilo v online obchode?

V online sme zaznamenali výrazný nárast objednávok, no dynamika rastu sa počas celého obdobia veľmi mení, aj zo dňa na deň a z týždňa na týždeň – podľa počasia, počtu otvorených kamenných obchodov aj podľa výplat.

V Bratislave ste zaviedli počas tohto obdobia doručenie kníh do troch hodín od objednania. Ako sa táto nová služba ujala?

Áno, v Bratislave sme začali testovať doručenie kníh do troch hodín. Sme vo fáze vyhodnocovania záujmu, ale zatiaľ máme od ľudí na to veľmi pozitívne reakcie.

Knižný trh sa už v polovici marca v čase, keď korona kríza do mnohých západných krajín ešte len prichádzala, pripravoval podľa článku New York Times na „katastrofu“, nielen pre zatváranie obchodov, ale aj pre rušenie knižných veľtrhov a ďalších čitateľských podujatí. Reálny dopad dokážu zainteresovaní vyhodnotiť až o pár mesiacov. Foto: unsplash.com

Dokedy predpokladáte, že sa bude váš biznis s následkami krízy vyrovnávať? Máte už k dispozícii nejaké predbežné čísla o tom, ako vás to doposiaľ zasiahlo? 

To je veľmi ťažké povedať, nielen v knihách, ale aj vo všetkých ostatných oblastiach. Myslím si, že až prvé týždne otvorených nákupných centier nám dajú lepšiu predstavu, keďže nateraz môžu byť obraty v už otvorených prevádzkach skreslené aj tým, že nie sú otvorené práve tie najväčšie. Bežne sa v kamenných obchodoch predá až 75 percent kníh. Takže ak by aj online obchody v čase, keď boli kamenné predajne úplne zatvorené, porástli na dvojnásobok, stále sa „stratila“ polovica trhu.

Prvé presnejšie odhady budeme vedieť robiť onedlho. V našich scenároch však predpokladáme, že knižný trh tento rok celkovo poklesne od 12 percent, čo je optimistický scenár, až do 40 percent v prípade pesimistického scenára. Realistický počíta s poklesom celoročných tržieb na maloobchodnom knižnom trhu z minuloročných odhadovaných 90 miliónov bez DPH na asi 70 miliónov. Návrat na pôvodné čísla môže trvať kdekoľvek medzi šiestimi až 24 mesiacmi. Ale to je asi natoľko vágny odhad, že ani nemusím dávať žiadny.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?

Reklama