1. februára 2019

Penta hlási zmeny. Novým generálnym riaditeľom a predsedom predstavenstva siete nemocníc a polikliník Penta Hospitals International sa stal Martin Hrežo. Vystriedal Atillu Végha, ktorý z investičnej spoločnosti odišiel už v prvej polovici minulého roka.

V tomto období bol vedením medzinárodnej siete dočasne poverený investičný riaditeľ Penty Václav Jirků. Martin Hrežo, ktorého skupina do funkcie menovala v piatok, bol doteraz finančným riaditeľom Penta Hospitals, ktorej súčasťou je 33 nemocníc a 42 polikliník v Českej republike, Poľsku a na Slovensku.

Nový CEO nemocničnej siete Martin Hrežo. Foto: Penta Investments

Hrežo, ktorý má ekonomické vzdelanie, stál pri zrode siete nemocníc Svet zdravia v roku 2012, kde pôsobil do roku 2016. Potom prešiel do medzinárodnej siete. Od začiatku roka 2017 až doteraz pôsobil ako jej holdingový finančný riaditeľ zodpovedný za finančné riadenie vo všetkých troch krajinách. V minulosti na Slovensku získal ocenenie Finančný manažér roka 2013.

Vo svojej tlačovej správe Penta hovorí, že „jeho poslaním bude v najbližších rokoch pokračovať v realizácii dlhodobej stratégie skupiny, ktorej hlavnými piliermi je zvyšovanie kvality zdravotnej starostlivosti a reprofilizácia nemocníc a polikliník smerom k ich vyššej integrácii a prevádzkovej excelentnosti.

Penta skúsi financovanie nemocnice po novom. Investorom môže byť ktokoľvek

Ako CEO nastupuje Hrežo po Attilovi Véghovi, ktorý odišiel po obojstrannej dohode. „Nedokázali sme nájsť zhodu ani pri stanovení dlhodobej stratégii rozvoja, ani v pohľade na riadenie našich zdravotníckych sietí v jednotlivých krajinách,“ uviedol ešte v júni hovorca Penty v Česku Ivo Mravinac. Podľa informácií týždenníka Trend bol Végh jedným z hlavných dôvodov odchodu niekdajšieho generálneho riaditeľa Sveta zdravia Ľuboša Lopatku, s ktorým mali mať rozdielne názory na smerovanie nemocníc.

Penta kupuje desiatky ďalších lekární v Rumunsku. Rozširuje sa aj v Taliansku

Végh viedol nemocnice Penty od roku 2016 a po minuloročnom odchode z Penty zamieril do európskej siete zdravotníckych zariadení Capio. Tá pôsobí vo Švédsku, Nórsku, Dánsku, Francúzsku a Nemecku a Végh pôsobí ako generálny riaditeľ firmy.

Penta Hospitals International je najväčšou medzinárodnou sieťou nemocníc a polikliník v strednej a východnej Európe. Jej súčasťou je 33 nemocníc a 42 polikliník v Českej republike, Poľsku a na Slovensku a má viac ako 13-tisíc zamestnancov.

Hlavná foto: Penta Investments/koláž Forbes