19. augusta 2018

V živote neexistujú žiadne skratky, vďaka ktorým by ste sa hneď cítili lepšie. Mindfulness meditácia je však zriedkavá a osvedčená technika, ktorá zvýši váš výkon tým, že fyzicky mení váš mozog.

Výskumní pracovníci z University of British Columbia nedávno zhromaždili údaje z viac ako 20 štúdií, aby dokázali pochopiť, ako precvičovanie pozornosti ovplyvňuje mozog. Zatiaľ čo výskumníci našli významné zmeny v 8 častiach mozgu, existujú dve, ktoré sú pre vás mimoriadne dôležité.

Zabudnite na stres. Týchto 5 aplikácií vám môže pomôcť relaxovať

V týchto častiach mozgu i jednoduchý akt praktizovania mindfulness dokáže zvýšiť mozgovú aktivitu i hustotu mozgového tkaniva. Ide o:

  1. Prednú cingulárnu kôru, ktorá je zodpovedná za sebakontrolu. Umožňuje vám odolať rozptýleniu, sústrediť sa, vyhnúť sa impulzívnosti, aby ste mohli efektívne pracovať a robiť veľké rozhodnutia. Predná cingulárna kôra je tiež zodpovedná za flexibilitu a ľudia, ktorí majú problémy s touto časťou mozgu, sú známi tým, že sa pri riešení problémov držia neúčinných stratégií. I keď by v skutočnosti stačilo, aby prispôsobili svoj prístup.
  2. Hipokampus, ktorý okrem iného zodpovedá za odolnosť voči neúspechom a problémom. Ľahko ho však poškodí stres.

Mindfulness je jednoduchá, ale účinná forma meditácie, ktorá vám umožňuje získať späť kontrolu nad neposednými myšlienkami a správaním. Ľudia, ktorí ju praktizujú, sa vedia lepšie sústrediť i keď práve nemeditujú. Je to zároveň skvelá technika na zníženie stresu.

Reklama

Gándhí bol raz so skupinou svojich nasledovníkov, ktorí sa ho pýtali na jeho rozvrh. Povedal im: „Každý deň si musím nájsť aspoň jednu hodinu na meditáciu.“ Tí boli z jeho slov mrzutí a odpovedali mu: „To nie je možné, aby ste mali toľko času.“ On odvetil: „Nuž, ak je to tak, v tom prípade si musím vyhradiť na meditáciu dve hodiny denne.“

Začnite meditovať. Týchto 10 aplikácií vám ukáže, ako na to

Rovnako ako Gándhí i vy čoskoro zistíte, že mindfulness je jednou z mála vecí, ktoré stoja za váš drahocenný čas. A čím zaneprázdnenejší ste, tým dôležitejšie je mať jasnú myseľ, ak chcete byť produktívni. Tento druh meditácie nemusíte praktizovať v horách Nepálu. Krása tejto techniky tkvie v tom, že je taká jednoduchá, že ju môžete robiť kedykoľvek a kdekoľvek.

Tu je návod na to, ako môžete tento druh meditácie praktizovať i vtedy, keď máte nabitý rozvrh:

  1. Sústreďte sa na svoje dýchanie. Posaďte sa na pohodlnú stoličku a nohy majte položené rovno na podlahe. Strávte niekoľko minút len tým, že sa budete pomaly nadychovať a vydychovať. Vnímajte vzduch, ktorý vám prúdi do pľúc. Sústreďte sa na to, ako sa vaše telo hýbe, keď vydychujete. Ak sa vám v hlave vynoria myšlienky, ktoré vás odvracajú od kontrolovaného dýchania, tak sa nebojte. Nechajte ich odznieť a svoju pozornosť opäť presuňte k dýchaniu. Po určitom tréningu by ste mali byť schopní stráviť niekoľko minút ponorením sa do dýchania.
  2. Choďte na prechádzku. Meditovať môžete tiež tak, že pôjdete jednoducho na prechádzku. Všetko, čo v takom prípade musíte urobiť je, že sa sústredíte na každý svoj krok. Sústreďte sa na to, ako sa vaše nohy pohybujú a chodidlá dotýkajú zeme. Zamerajte sa výlučne na chôdzu a svoje okolie (chladný vánok, horúce slnko alebo štekanie psov v diaľke). Keď ucítite, že sa do vašej mysle vkrádajú iné myšlienky, ešte väčšmi sa zamerajte na chôdzu. To isté môžete robiť i vtedy, keď si čistíte zuby, češete vlasy alebo žujete pri obede.
  3. Vnímajte svoje telo. Nemusíte ani prestať robiť to, čo robíte, aby ste si precvičovali pozornosť. Jediné, čo musíte urobiť je, sústrediť sa na to, čo práve robíte. Nepremýšľajte počas toho ale nad tým, prečo to robíte, alebo čo by ste mali urobiť ako ďalšie. Nech už ide o jemné údery vašich prstov po klávesnici alebo držanie tela v sede. Svoju pozornosť môžete nasmerovať z myšlienok na telesné vnemy.
  4. Opakujte si jednu pozitívnu vec o sebe dookola. Jedným z hlavných cieľov takejto meditácie je zastaviť tok myšlienok, ktoré vám cirkulujú v mysliach denne dookola. Skvelým spôsobom, ako to dokázať, je vybrať si krátku a pozitívnu správu o sebe a opakovať si ju s každým nádychom opäť a opäť. Vhodná fráza je napríklad: „Mám na to.“ A okrem iného vám takáto pozitívna vec buduje sebavedomie, čo rozhodne neuškodí.
  5. Prerušte kolobeh stresu. Kedykoľvek sa cítite vystresovaní, ohromení alebo jednoducho v niečom zaseknutí, tak presne to je perfektný okamih na to, aby ste si precvičili mindfulness. Len prestaňte robiť to, čo robíte, nechajte svoje myšlienky zmiznúť aspoň na moment, a precvičujte si svoje obľúbené techniky (dýchanie, chôdzu alebo sústredenie sa na telesné vnemy). Dokonca už pár minút takej meditácie môže spôsobiť obrovský rozdiel v upokojení vašej mysle a znižovaní stresu. Budete prekvapení, ako racionálne veci vyzerajú, akonáhle si nájdete chvíľu na vyčistenie hlavy.

Prispievateľ Travis Bradberry píše pre Forbes.com o emocionálnej inteligencii a leadershipe.