8. decembra 2018

Vaša inteligencia (IQ)  nespočíva v tom, čo všetko viete. Ide skôr o tempo, ktorým získavate nové informácie.  Dlhodobé štúdie preukázali, že IQ človeka je pevne stanovené už v mladosti. To znamená, že si budete musieť poradiť s tým, čo máte.

Treba si samozrejme uvedomiť, že IQ má veľmi ďaleko od toho, aby ako jediné určovalo úspech v živote človeka. Výskum dokonca ukázal, že to nie je ani ten najdôležitejší faktor. No ak máte vysoké IQ, tak to určite nie je na škodu. V skutočnosti nepoznám nikoho, kto by ho mať nechcel.

„Rozdiel medzi hlúposťou a genialitou je v tom, že genialita má svoje limity.“  – Albert Einstein.

Väčšina z nás si žije bez toho, aby vôbec vedela, akí inteligentní presne sme. IQ sa meria zložito, a pokiaľ nie ste ochotní obetovať stovky eur na vyškoleného profesionála, tak sa nikdy nedozviete, aké IQ vlastne máte.

Čo robia pred spaním úspešní ľudia? 5 vecí, ktoré pomôžu aj vám

Nový výskum ale prišiel so zaujímavými informáciami, ktoré spájajú naše životné skúsenosti z mladosti okrem iného tiež s inteligenciou. Ak sa niektoré z nasledujúci bodov vzťahujú na vás, tak môžete mať vysoké IQ.

1. Ste úzkostliví. O úzkosti väčšinou nepremýšľame ako o dobrej veci, no dôkazy naznačujú, že nemusí byť ani celkom zlá. Psychiater Jeremy Coplan študoval pacientov s úzkostnými poruchami a zistil, že ľudia s tými najhoršími príznakmi mali vyššie IQ skóre ako tí s miernejšími. V ďalších štúdiách prišli odborníci na to, že vyššie verbálne IQ skóre majú ľudia s vyššími úrovňami úzkosti.

Ako trávia víkendy úspešní ľudia? Vyskúšajte týchto 10 tipov

V izraelskom Interdisciplinary Center Herzliya sa dokonca uskutočnil i zložitejší experiment. Výskumníci tu požiadali účastníkov, aby ohodnotili umelecké diela prezentované softvérovým programom. Počas tejto aktivity však spustili falošný počítačový vírus. Všetko vyzeralo tak, ako keby za to mohli účastníci experimentu. Tí dostali následne naliehavú misiu. Museli zohnať technickú podporu. Výskumníci im ale do cesty stavali ďalšiu sériu prekážok. Počas tohto experimentu zistili, že tí najúzkostnejší účastníci boli pri realizácii úloh najviac sústredení a efektívni. Takže keď vám niekto nabudúce povie, aby ste sa toľko neobávali, tak len odpovedzte, že sa vám do cesty stavia váš nadmerne vysoký intelekt.

2. Začali ste skoro čítať. Britská štúdia, ktorej sa zúčastnilo 2-tisíc identických dvojčiat zistila, že napriek rovnakým génom mali tie deti, ktoré začali skoro čítať, vyššie IQ (verbálne i neverbálne) ako ich súrodenci. Možno sa zdá, že sa tento jav dá veľmi ľahko vysvetliť, a to tým, že deti, ktoré sa naučili skoro čítať to urobili preto, lebo boli múdrejšie. To však nie je pravda. Výskumníci totiž dospeli k záveru, že čítanie malo v skutočnosti vplyv na vývoj týchto detí, a teda že vďaka nemu intelekt naberali. Takže ak ste začali v živote skoro čítať, tak to nemuselo byť preto, lebo ste múdri. Môžete byť múdri práve preto, lebo ste začali skoro čítať.

3. Ste ľaváci. Ukazuje sa, že všetci tí učitelia, ktorí nútili ľavákov písať pravou rukou, to brali zo zlého konca. Aj keď existuje malá a zatiaľ nevysvetliteľná súvislosť medzi tým, že z ľavákov sa stávajú zločinci, tak títo ľudia majú určité intelektuálne výhody. Jedna veľká štúdia preukázala, že používanie ľavej ruky je spojené s odlišným myslením. Táto jedinečná schopnosť zmysluplne kombinovať dva nesúvisiace objekty je znakom inteligencie.

4. Chodili ste do hudobnej školy. Existuje množstvo štúdií, ktoré preukazujú, že hudobná výchova zvyšuje verbálnu inteligenciu, sústredenie a sebakontrolu. Do štúdie psychológa Sylvaina Morena bolo zapojených 48 detí vo veku od štyroch do šiestich rokov. Išlo o počítačový vzdelávací program, ktorý viedol učiteľ. Jedna hodina denne, päť dní v týždni počas štyroch týždňov. Polovica študentov dokončila hudobný program a tá druhá zase program výtvarného umenia. Experiment na záver preukázal, že v prípade 90 % detí, ktoré absolvovali hudobný tréning, sa zlepšilo ich verbálne IQ. Takže ak ste ako deti chodili na hudobnú, je to dobré znamenie.

5. Ste vtipní. Triedni klauni radujte sa! Výskum ukazuje silné spojenie medzi humorom a vysokým skóre vo verbálnej inteligencii, ako aj v abstraktnom uvažovaní. Zdá sa, že tieto žartíky sú výsledkom vašej bystrej mysle. Teraz už len stačí, ak si o tom zavtipkujete.

Zhrnutie

Tento zoznam rozhodne nie je konečný, takže ak sa vás netýka žiadna z vyššie uvedených položiek, tak to neznamená, že nemôžete mať vysoké IQ. No ak sa na vás tieto body vzťahujú, vaše IQ môže byť vyššie ako priemer.

Prispievateľ Travis Bradberry píše pre Forbes.com o emocionálnej inteligencii a téme leadershipu.