8. apríla 2018

Čas pred spaním je veľmi dôležitý. Človek by mal dať bodku za uplynulým dňom, naplánovať si ten nasledujúci a tiež upokojiť svoju myseľ, aby vedel vôbec zaspať. No stále to mnoho úspešných manažérov nechápe.

Môžu chodiť spávať neskoro v noci a vstávať skoro ráno len tak dlho, pokým nezistia, že v práci nie sú takí produktívni, ako by mali byť, a nie sú takí šťastní, ako by chceli.

Týchto 10 vecí dokazuje váš úspech. Aj keď si to práve nemyslíte

Na základe rozhovorov s úspešnými lídrami, ktoré sme na túto tému viedli a ďalšieho výskumu, sme dali dokopy päť vecí, ktoré pred spaním robia úspešní ľudia a môžete ich robiť aj vy.

Trávte čas s rodinou

Úspešný šéf má často problém oddeliť prácu a osobný život hrubou čiarou, a tak sa nezriedka stáva, že po príchode domov opätovne vyťahuje svoje pracovné povinnosti. Pritom možnosť uvoľniť sa pri rodine je kľúčová.

Ako poznamenáva David Brooks, pre blaho človeka sú šťastné manželstvo (a rovnako šťastná rodina) dôležitejšie ako dobrá práca.

Už nemôžete? Kľúčom k úspechu je pravidlo 40 percent

Musím uznať, že ma naozaj zasiahli slová Alexa Blumberga počas štvrtej epizódy podcastu s názvom „Startups are Risky Business“, v ktorom opisuje, ako ho prekonali emócie pri čítaní knihy The Giving Tree od spisovateľa Shela Silversteina. Prvýkrát sa naučil lekciu určenú rodičom: so svojimi deťmi máte čas len dovtedy, kým sa nestanú nezávislé. A z tohto času vyťažte čo najviac.

Čítajte

Úspešní ľudia veľmi veľa čítajú. Čítanie by však nemalo byť vždy o témach súvisiacich s prácou. Beletria či literatúra faktu v oblastiach, ktoré priamo nesúvisia s tými vašimi, môžu byť prínosné, a to napríklad poskytnutím nezvyčajných a menej zrejmých postrehov na vašu prácu. Pretože práve na križovatke rôznych disciplín môže vzniknúť mnoho inovácií.

Nuž a nakoniec, čítanie pre zábavu je kľúčový spôsob, ako relaxovať. Štúdia National Insitutes of Health naznačuje, že čítanie z tabletov či elektronických čítačiek kníh môže narúšať spánok kvôli svetlu, ktoré tieto zariadenia emitujú. Staré dobré knihy a časopisy sú preto pred spaním lepšou voľbou.

Plánujte, aby ste zrelaxovali svoju myseľ

Možno sa zdá, že premýšľanie o plánoch vašu myseľ neupokojí. No dobre zdokumentovaný plán na ďalší deň vám umožní oddýchnuť si s vedomím, že to všetko na vás bude čakať, keď sa zobudíte. Tu je postup ako na to:

  • Vytvorte si zoznam toho, čo ste vykonali predchádzajúci deň
  • Poznačte si, čo vykonané nebolo, a čo by ste mali dokončiť v nasledujúci deň
  • Poznačte si, čo nové by ste mali urobiť nasledujúci deň

Mnohí ľudia majú problém ísť v noci pokojne spať, pretože si stále v hlavách prehrávajú udalosti uplynulého dňa a robia si starosti s tým, čo ich čaká v ten nasledujúci. Tieto obavy môžu zmierniť dobre načasovaným plánom. Kenneth Chenault, CEO American Express, pre Business Insider vyhlásil, že si „rád napíše top tri veci, ktoré chce splniť nasledujúci deň.“

Vypnite si telefón a počítače

Zvuky, ktoré vydávajú mobilné telefóny, počítače a tablety, sú zbytočným rozptýlením, keď sa pokúšate zaspať. Vyriešte to tak, že tieto zariadenia vypnete. To vám umožní sústrediť sa na jednu vec, či už ide o rodinu, čítanie alebo plánovanie pred spánkom.

V skutočnosti, práve v momentoch relatívneho ticha môžu prísť nové nápady. Tým, že na konci dňa budete čeliť menšiemu množstvu rozptýlenia, môžu tieto myšlienky vystúpiť na povrch. Práve preto je dobré mať na nočnom stolíku poznámkový blok (na rozdiel od vášho telefónu či tabletu), aby ste si tieto nápady mohli ihneď zapísať.

Spite sedem hodín

Nový výskum ukázal, že sedem hodín spánku môže byť lepších, než tradičných osem. Bez ohľadu na počet hodín je však dostatok spánku nevyhnutný na zabezpečenie maximálneho výkonu pamäte a mozgu v nasledujúcom dni. Môžete si povedať: „Myslel som si, že táto téma súvisí s aktivitami, ktoré treba vykonať pred spaním, nie počas spánku.“ No plánovanie toho, ako dlho budete spať, je veľmi dôležité. Čiže ak si viete naplánovať aspoň sedem hodín spánku, tak je to optimálne.

Prispievateľ Peter High, ktorý píše pre Forbes.com, je prezidentom Metis Strategy, biznis a IT strategickej firmy.