26. mája 2018

Úspešní ľudia vedia, aké dôležité je, aby sa počas víkendu venovali relaxačným a seba obnovujúcim aktivitám. Tieto dva dni preto využijú na zlepšenie celého nasledujúceho týždňa.

To sa síce jednoducho hovorí, no ťažšie vykonáva. Prinášam vám preto 10 vecí, ktoré robia úspešní ľudia, aby počas víkendu našli tú správnu rovnováhu a v pondelok ráno prišli do práce nabití na 110 %.

1. Vstávajú v rovnakom čase.

Je lákavé prispať si počas víkendových dní, aby ste dohnali všetok chýbajúci spánok z predchádzajúceho týždňa. I keď sa dočasne cítite dobre, takéto prebúdzanie narušuje váš rytmus. Vaše telo prechádza komplikovanými sériami spánkových fáz, aby ste sa ráno mohli prebudiť oddýchnutí a svieži.

Dovolenkovať sa dá aj na Slovensku. 5 zaujímavých miest na víkend

Počas jednej z nich sa na prebudenie pripravuje i vaša myseľ, a preto sa niektorí ľudia zobudia tesne predtým, než im zazvoní budík (mozog je vycvičený a pripravený). Ak teda počas víkendu spíte dlhšie než obvykle, budete sa cítiť slabí a unavení. To dokonca ovplyvní váš výkon v pondelok, pretože váš mozog nebude pripravený prebudiť sa v riadnom čase. Pokiaľ potrebujete dospávať predchádzajúci týždeň, jednoducho choďte spať skôr.

2. Ráno si robia čas pre seba.

Počas víkendu môže byť zložité urobiť si čas na seba, najmä ak máte rodinu. Nájsť si spôsob, vďaka ktorému sa budete môcť venovať veciam, ktoré vás bavia, vám môžu priniesť viac šťastia a čistú myseľ.

Čo robia pred spaním úspešní ľudia?
5 vecí, ktoré pomôžu aj vám

Tá dosahuje špičkový výkon dve až štyri hodiny po prebudení, takže vstávajte skoro a robte fyzickú prácu. Neskôr si sadnite a zapojte sa do duševných aktivít.

3. Plánujú si malé dobrodružstvá.

Kúpte si lístky na koncert alebo do divadla. Namiesto behu na bežiacom páse si naplánujte výlet. Skúste niečo, čo ste ešte nikdy nerobili alebo to, čo ste nerobili už dávno. Vedomie, že máte naplánované čosi zaujímavé na sobotu vám podstatne zlepší náladu počas celého týždňa.

4. Venujú sa svojim záľubám.

Možno vás prekvapí, čo sa stane, ak sa počas víkendu budete venovať niečomu, čo vás skutočne baví. Takéto zapálenie je skvelým spôsobom, ako uniknúť stresu a otvoriť svoju myseľ novým spôsobom premýšľania. Aktivity ako hranie na hudobný nástroj, čítanie, písanie, maľovanie alebo hranie sa s deťmi môže pomôcť otvoriť sa novým spôsobom myslenia, z ktorých môžete ťažiť počas nasledujúceho týždňa.

5. Odpoja sa.

To je najdôležitejšou víkendovou stratégiou na tomto zozname. Pokiaľ totiž neviete nájsť spôsob, ako v elektronickej podobe z práce v piatok zmiznúť a vrátiť sa až v pondelok, tak nikdy v skutočnosti neodídete z kancelárie. V prípade, že ste pripravení pracovať 24 hodín 7 dní v týždni, tak sa vystavujete neustálemu stresu a ten vám bráni nabrať novú energiu a oddýchnuť si. Ak je pre vás nemožné celý víkend stráviť bez pracovných e-mailov alebo telefonátov, tak si skúste určiť konkrétny čas na vykonanie týchto aktivít. Plánovanie krátkych blokov počas víkendu vám pomôže zmierniť stres.

6. Minimalizujú domáce práce.

Také domáce práce majú tendenciu úplne prebrať kontrolu nad vaším víkendom. Keď sa to stane, stratíte príležitosť na odpočinok a uvažovanie. Naplánujte si ich ako všetko ostatné počas týždňa a ak ich nedokončíte v určenom čase, pokračovať v nich budete nasledujúci týždeň.

7. Cvičia.

Nemáte počas týždňa čas na cvičenie? Nuž za 48 hodín počas víkendu to určite stihnete. Cvičenie je skvelým spôsobom, ako sa zbaviť stresu a zároveň prísť s novými nápadmi. Inovátori a úspešní ľudia vedia, že vonkajšie aktivity často prebúdzajú kreativitu. Ak už beháte, bicyklujete alebo trávite čas v záhrade, cvičenie vedie k zvýšeniu hladiny endorfínov. Kľúčom je nájsť si takú fyzickú aktivitu, ktorá to vo vás spustí a potom z nej urobiť dôležitú súčasť víkendovej rutiny.

8. Rozjímajú.

Týždenná reflexia je silným nástrojom zlepšenia. Použite víkend na zamýšľanie sa o veciach, ktoré formujú vaše podnikanie, organizáciu i prácu. Bez rozptýlenia vo forme pracovného týždňa by ste mali vidieť veci v úplne novom svetle. Využite tento náhľad na zmenu vášho prístupu k nadchádzajúcemu týždňu a zlepšenie efektivity i účinnosti vašej práce.

9. Trávia čas s rodinou.

Stráviť počas víkendu kvalitný čas so svojou rodinou je nevyhnutné, ak si chcete dobiť baterky a relaxovať. Pracovné dni sú také hektické, že na rodinu máte len veľmi málo času. Nedopustite ale, aby sa to stalo cez víkend. Vezmite svoje deti do parku, manžela/manželku zase do obľúbenej reštaurácie a navštívte svojich rodičov. Budete radi, že ste to urobili.

10. Pripravujú sa na nadchádzajúci týždeň.

Víkend je skvelou príležitosťou na to, aby ste strávili pár minút i plánovaním nadchádzajúceho týždňa. Len 30 minút tejto aktivity vám môže pomôcť významne zvýšiť produktivitu a znížiť stres. Týždeň sa zdá byť ľahšie zvládnuteľný, ak máte plán, ktorý musíte už len splniť.

Prispievateľ Travis Bradberry píše pre Forbes.com o emocionálnej inteligencii a téme leadershipu.