2. augusta 2020

Zmeniť názor po tom, ako sme o veciach premýšľali nesprávne, je ťažké. A držať sa správnych postojov tvárou v tvár oponentom je rovnako ťažké. Obe tieto aktivity si vyžadujú odvahu. Výzvou je prísť na to, kedy pripustiť, že ste sa mýlili, a kedy vytrvať vo svojich postojoch – najmä vtedy, keď sme konfrontovaní s našimi hlboko zakorenenými predsudkami a pocitmi.

Ja som bojovala s oddelením pocitov od rozumu, keďže som vyrastala v meste Bombaj, kde skúška schopnosti odlíšiť dobré od zlého súvisela predovšetkým so skupinovou povesťou. Fráza, ktorú mi odmalička opakovali, znela: „Čo na to povedia ľudia?“

Čo povedia ostatní, keď budem nosiť oblečenie ako ľudia na západe, keď si sama vyberiem, s kým budem chodiť alebo kde sa zamestnám? Ako budú moje správanie vnímať ostatní? „To, čo robíš, sa na ženu nehodí a zahanbuješ našu rodinu,“ hovorili mi rodičia aj príbuzní.

Mnohé autority vnímali termíny ako „komunita“ či „spoločnosť“ ako zbrane, ktoré mali ľudí prinútiť prostredníctvom pocitu viny, aby sa prispôsobili ostatným. Naučila som sa tomu postaviť, ale negativita spájaná s kolektivistickými dogmami vo mne zostala ešte desaťročia, dokonca aj potom, ako som začala nový život v USA.

Rovnováha v osobnom a pracovnom živote v domácej izolácii.
Toto sú štyri tipy, ako ju dosiahnuť

Ako ekonómku ma zaujímali princípy voľného trhu, pričom som nerozmýšľala nad sociálnymi inováciami, pretože som ich považovala za nehodné štúdia. To bolo kedysi. Časom sa moje názory zmenili a prelom prišiel, keď som si uvedomila, že základné princípy krajiny, do ktorej som sa presťahovala, boli typickou ukážkou sociálnej inovácie.

Teraz sa venujem štúdiu vecí, ktoré rôzni lídri prinášajú svetu bez motívu na nich zarobiť. Môj predošlý výskum potvrdil, že organizácie v súkromnom a verejnom sektore, ako aj v spoločnosti samotnej, zohrávajú svoju úlohu v podpore sociálnej mobility smerom nahor.

Otvorená myseľ vďaka skúsenostiam

Niekto by povedal, že mám otvorenú myseľ, pretože som prešla osobným vývojom. Opakom toho by bola zatvorená myseľ, ktorá nie je ochotná zvážiť akékoľvek iné názory. Ale ani jedna z týchto možností nie je správna. Keď sa vo svete posúvate ďalej, otvorená alebo zavretá myseľ môže vaše úsilie sabotovať.

Do istej miery je potrebná flexibilita otvorenej mysle. Ale tí, ktorí sa smerom k novým nápadom ohnú príliš rýchlo, sa možno až príliš rýchlo vzdávajú správnych názorov. Sú ako deti, ktoré automaticky veria všetkému novému bez toho, aby o tom najskôr samy porozmýšľali. Títo ľudia nikdy nezostanú verní princípom, pretože žiadne nemajú.

Desať právd o živote od bývalého vojaka.
Najdôležitejšie je to, čo máme pod kontrolou.

Na druhej strane má pevnosť uzavretej mysle svoje výhody vtedy, keď si chceme ochrániť dôležité hodnoty. No ľudia, ktorí sa uspokoja s dosiahnutým stupňom vzdelania a vedomostí, strácajú všetok zmysel pre objavovanie nového. Predpokladajú, že to, v čo veria, je pravda a nič viac nepotrebujú, a preto už nepotrebujú ďalej objavovať. Títo ľudia majú pevné presvedčenie – či už pravdivé, alebo nie – pretože v ich mysliach nič iné neexistuje.

Ja uprednostňujem tretiu možnosť. Filozofka Ayn Rand ju nazýva aktívnou mysľou. Tento koncept má menej do činenia s tým, či svoje názory meníte, a viac sa zaoberá tým, ako svoje názory formujete. Ľudia s aktívnou mysľou sa zameriavajú na učenie a kritické myslenie. Dôležitá je pre nich samotná cesta, nielen cieľ. Proces je pre nich dôležitejší ako výsledok a rast dosahujú v troch štádiách.

Počúvajte

Aktívna myseľ aktívne počúva. Ľudia, ktorí si vážia učenie, vyhľadávajú rôzne názory z rôznych zdrojov. Čítajú aj veci, ktoré ich urážajú, hovoria s ľuďmi z rôznych prostredí. Presne toto sme robili počas projektu s dvoma kolegami, ktorým dôverujem. „Počúvala“ som, čo nám počas nášho výskumu hovorili fakty — že angažovanie sa v neziskových aktivitách a sociálne podnikanie boli dôležitými faktormi pri vytváraní trhu, najmä v rozvojových oblastiach s obmedzenou infraštruktúrou.

Ľudia so zavretou mysľou prekrúcajú a dezinterpretujú fakty a vytvárajú si ľahké ciele, ktoré môžu poraziť. Často tiež jednoducho ignorujú opačný názor a druhú stranu obvinia z pokrytectva. Ľudia s otvorenou mysľou jednoducho súhlasia so všetkými novými informáciami. Vo vlastnej hlave zastávajú niekoľko často protirečivých pozícií a rozdiely nikdy neuvedú do súladu. Namiesto toho, aby diskutovali, zmieria sa s tým, čo je – niekedy aj preto, že sa obávajú konfliktov či záväzkov.

Syntetizujte

Keď ľudia s aktívnou mysľou počúvajú, následne informácie syntetizujú. Porovnávajú nové a staré informácie a skúmajú, ako do seba rôzne nápady zapadajú. Odlišujú medzi všeobecnými princípmi a detailami v konkrétnych prípadoch, ktoré nie sú vždy nevyhnutne reprezentatívne.

V mojom prípade som sa pristihla pri tom, že sa zameriavam na konkrétne myšlienky sociálnej inovácie, ktorým som pripisovala zúžený význam na základe vlastnej negatívnej skúsenosti s kolektivistickou kultúrou. Keď som nové informácie syntetizovala, našla som spoločné základné princípy, ktoré sú podstatou sociálnych inovácií aj inovácií s cieľom dosiahnutia zisku.

Keď ľudia konfrontujú opačný názor, výmena často prináša výhody obom stranám, pretože obe sa priblížia k pravde. No ľudia s aktívnou mysľou sa dokážu posunúť k novým myšlienkam, ktoré predtým nezvažovala ani jedna strana. Ľudia so zatvorenou mysľou sa takejto ceste snažia vyhýbať a ľudia s otvorenou mysľou majú zas iný problém. Čím viac počúvajú nové myšlienky, tým bezradnejšími sa stávajú.

Konajte

Keď aktívna myseľ zosyntetizuje staré a nové informácie, otestuje svoje nové myšlienky vo svete. Keď sa im podarí potvrdiť správnosť presvedčenia, držia sa jej, kým sa neobjaví ešte lepšia informácia. Keď odhalia chybu, svoje myslenie o toto poznanie aktualizujú.

Aktívna myseľ sa nebičuje, keď zistí, že spravila chybu. Namiesto toho oslavuje každú korekciu a napreduje bez hanby.

Ľudia s uzavretou mysľou zostávajú voči dôkazom zlyhania slepí. To, že by sa mali mýliť, by ohrozilo celý ich systém, všetko, v čo veria, a preto túto možnosť odmietajú. Ľudia s otvorenou mysľou naproti tomu netušia, kedy sa mýlia. Zistia to len vtedy, keď im to povie niekto iný. Čakajú a unikajú im príležitosti na vlastné objavovanie. A unikajú im aj možnosti na zdieľanie nových myšlienok s inými ľuďmi. Naopak, aktívna myseľ plodí kreatívne aktivity.

Ľudia s aktívnou mysľou sú flexibilní a zároveň pevní vo svojich presvedčeniach. Prispôsobujú sa na základe nových poznatkov a dôkazov. Kľúčom nie je byť vyučovaný, ale byť tým, kto sa učí.

Autorka článku Rajshree Agarval pre Forbes US píše o leadershipe

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?