21. júla 2020

Najsilnejšie duše sa rodia z utrpenia. Tie najsilnejšie charaktery sú totiž vždy posiate hlbokými jazvami,“ znie výrok filozofa Kahlila Gibrana. Aká je však pravda?

Ako vojnový veterán, člen špeciálnej jednotky Navy SEAL, z ktorého sa stal podnikateľ, som prežil úspechy i zlyhania katastrofických rozmerov na mnohých bojiskách. Na tejto chaotickej a často nepredvídateľnej ceste sa venujem štúdiu ciest, po ktorých sa vydali iní.

Ľudia, ktorí našli ozajstné naplnenie v biznise a živote, veľmi dobre poznajú nasledovnú pravdu: Zručnosti pochádzajú z tvrdej práce a vždy je možné ich zlepšiť. Výzvy treba prijímať a považovať za príležitosti pre ďalší rast. Snaha je základom pre dosiahnutie majstrovstva. Spätná väzba je nevyhnutná pre rozvoj. A neúspechy sú zbraňou proti samoľúbosti.

Jedným z podnikateľov, ktorých som dlho obdivoval, je Bedros Keuilian, zakladateľ a CEO rýchlo rastúcej a pozoruhodnej fitnes siete Fit Body Boot Camp. Tu je 10 jednoduchých právd, ktoré by ste mali vedieť o víťazstve v biznise i živote:

1. Na vrchol sa nedostanete náhodou

Často reagujeme na veľké úspechy druhých zdravou zmesou obdivu a žiarlivosti. Zároveň však prehliadame bolesť a utrpenie, ktoré prežili, kým svoje úsilie investovali do dosiahnutia úspechu. Ako povedal Bruce Lee: „Nemodlite sa za ľahký život. Modlite sa za silu, vďaka ktorej vydržíte ťažký život.“ Zaslúžte si svoje miesto.

Reklama

2. Preceňujeme (ale aj podceňujeme), čo sa dá dosiahnuť

Bedros tvrdí, že ľudia často preceňujú, čo v konkrétnom roku môžu dosiahnuť, a podceňujú, čo sú schopní dosiahnuť za päť rokov. Plány vyzerajú oveľa lepšie na papieri než v skutočnosti. A „žiadne plány neprežijú prvý kontakt s nepriateľom“.

Príprava a plánovanie nepredvídateľných udalostí môžu byť oveľa cennejšie, než samotný pôvodný plán. Cesta k úspechu je často plná obchádzok a výmoľov, ktorým sa musíte prispôsobiť. Tak ako do všetkého ostatného, čo stojí v živote za to, musíte investovať svoj čas, zaslúžiť si svoje miesto – skrátka odviesť svoju prácu.

3. Leadership: vždy problém, a vždy aj riešenie

Vedúce postavenie je v dynamickom a nestabilnom svete biznisu (a živote) skutočnou výzvou. Predovšetkým v prostredí, ktoré je zložité a nejednoznačné. Počas tréningu SEAL a priamo v boji sa rýchlo učíme adaptovať na nebezpečné a vysoko stresujúce situácie. Aj keď svet biznisu a podnikania nemusí byť vecou života a smrti, hoci to tak niekedy pôsobí, vždy záleží na leadershipe. Ten možno rozdeliť na efektívny a neefektívny. Buď misiu splníte, alebo nie.

4. Dva faktory ne/úspechu: myšlienky a ľudia

Sme architektmi vlastných presvedčení, činov a výsledkov, ktoré prinášajú naše rozhodnutia. Dva základné prvky, ktoré ovplyvňujú úspech i neúspech, sú myšlienky, ktorým dovolíme, aby nás naplnili, a ľudia, ktorými sa obklopujeme. Dobrou správou je, že obe tieto veci máme sami pod kontrolou.

Keďže vieme, že naše skutky ovplyvňujú naše myšlienky, má zmysel predpokladať, že negatívne správy, klebety a externé faktory nad nami môžu mať značnú moc. Teda – ak im to dovolíme. To platí aj v prípade ľudí, ktorými sa obklopujeme. Nenechajte sa pomýliť, negatívni ľudia naplnia vašu myseľ pochybnosťami. Takže ich eliminujte. Nie doslova. Veď viete, ako to myslím.

5. Myseľ a telo sú úzko spojené

Podľa Bedrosa sú naše telá priamym odrazom našich myšlienok. Absolútne súhlasím. Duševné a fyzické zdravie ovplyvňuje našu schopnosť rozhodovať sa, zvyšovať produktivitu, zvládať stres a úzkosť, viesť seba i ostatných. Nehovoriac o cvičení a zdravom životnom štýle, čo sú silné nástroje na rozvoj duševnej sily a disciplíny. A disciplína dláždi cestu k šťastiu a naplneniu. Prečo? Pretože disciplinovaní ľudia dosahujú viac cieľov, pomáhajú druhým, a nestrácajú čas aktivitami, ktoré nie sú v súlade s ich hodnotami.

6. Naplnený život je v službe

Ako v jednej básni píše indiánsky náčelník Tecumseh: „Snažte sa, aby bol váš život dlhý, a aby ste slúžili ostatným.“ Nie je žiadnym tajomstvom, že byť v prítomnosti ďalších ľudí je uspokojivejšie, než byť osamote. Sociálne vzťahy sú jednou z najväčších príčin celkového šťastia človeka. Vďaka výskumu University of Minnesota vieme, že dobrovoľnícke aktivity vedú k „väčšej interakcii, angažovanosti a dôvere“. To všetko významne ovplyvňuje duševné zdravie.

7. Rodič – dieťa: sú len dve šance

Prvú ako dieťa, druhú ako rodič. Všetci máme príležitosť, aby sme tú prvú zvládli správne. Samozrejme, nie všetci sme chceli byť rodičmi, no platí tá istá zásada. Všetko sa týka vzťahov.

Podľa nedávnych štúdií je úmrtnosť ľudí stopercentná. Kto by to bol povedal? Takže, keď tento nevyhnutný deň príde, hádajte čo? Ferrari si so sebou zobrať nemôžete. Akú stopu chcete zanechať na svete? Ktoré vzťahy pre vás budú znamenať najviac? Čo o vás povedia tí najbližší? Ďalšia dobrá správa. Aj toto máte vo svojej moci. Vynakladajte maximálne úsilie, aby ste to urobili dobre.

8. Nie každý bude podnikateľ

Členovia SEAL a úspešní podnikatelia majú veľa spoločného. Sú ochotní trpieť nad rámec toho, čo by vydržali ostatní. Sú ochotní riskovať do takej miery, v ktorej by ostatní spochybňovali zdravý rozum. Sú ochotní zotrvať v boji tak dlho, ako je potrebné, aby dosiahli výsledok vo svoj prospech.

Pre väčšinu ľudí táto úroveň rizika a stresu nestojí za potenciál odmeny. Nuž, a presne títo ľudia by mali byť vo vedení na druhom alebo treťom mieste. Mali by pracovať v oblasti, ktorú majú radi, a pre lídra, ktorého rešpektujú.

9. Ľútosť bolí viac ako úsilie

V tréningoch SEAL, biznise, manželstve, rodičovstve, alebo keď v živote čelíte mnohým prekážkam, je ľahké vzdať sa. Druhý zvyk, ktorý uvádza Stephen Covey vo svojej knihe The Seven Habits of Highly Effective People (u nás dostupné ako: 7 návykov skutočne efektívnych ľudí, pozn. red.) znie „začať v mysli od konca.“ Jednoducho povedané, najskôr venujte pozornosť „zoznamu ľútosti“, aby ste na konci mohli s istotou povedať: „Som pripravený.“ Ste ochotní vyjednávať cenu za dosiahnutie vašich cieľov a snov? Bude vás ľútosť stáť viac? Je to niečo, nad čím sa treba zamyslieť.

10. Kto má viesť ostatných, musí viesť najprv seba

V leadershipe, živote a podnikaní nedosiahneme úspech bez toho, aby sme sa najskôr naučili viesť sami seba. Čo tým myslíme? Sebauvedomenie. Osobnú zodpovednosť. Disciplínu v myšlienkach a skutkoch. A skutočnú túžbu celý život sa vzdelávať. Najefektívnejší lídri v podnikaní či na bojisku sú tí, ktorí majú povesť sebadisciplíny a vzbudzujú rešpekt u ľudí, ktorých vedú. 

Takže si zoberte niektoré (alebo všetky) z týchto právd k srdcu a pokročte ďalej. Prijmite bolesť. Buďte ochotní zámerne trpieť a vyhrať v živote i biznise. Cena ľútosti je totiž príliš vysoká! 

Prispievateľ Brent Gleeson píše pre Forbes.com o leadershipe.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?