28. októbra 2020

Niekedy sa to jednoducho stáva. Ráno sa zobudíte, vypnete budík a už viete, že v tento deň to nepôjde. Aj keď sa počas neho akokoľvek snažíte zvrátiť nastolený smer, všetko je márne. Vesmír sa skrátka rozhodol, že budete mať deň blbec.

Čo robiť, aby ste ho prežili bez väčších následkov? Odborník na produktivitu a kouč Adam Fraser odporúča držať sa nasledujúcich jednoduchých krokov. A pripomína: nezabudnite, že deň blbec občas stretne každého a najdôležitejšie je, aby ste si z neho nerobili ťažkú hlavu.

Nechoďte rovno domov

Nedarí sa vám v práci? Najväčšia chyba, ktorú môžete urobiť pri nepriazni vesmíru, je, že po celom dni pôjdete rovno domov. Bude vám chýbať predel medzi pracovným a domácim prostredím, čo je pre vyrovnanie sa s negatívnymi emóciami to najdôležitejšie.

Namiesto spätnej väzby požiadajte druhých o radu.
Sústredia sa na to, ako vám pomôcť

Preto vyskúšajte po práci do svojho programu zaradiť ľubovoľnú aktivitu, pri ktorej budete mať čas vydýchnuť si. Môže to byť nákup potravín alebo krátka prechádzka. Ide skrátka o to, aby ste nahromadené pocity, ktoré vám kazia náladu, nevpustili do dverí svojho domova.

Reklama

Spomeňte si na to dobré

Chápeme, pri dni blbec sa zdá, že je všetko proti vám. Verte však, že aj vtedy okolo seba nájdete pozitívne príklady. Položte si preto tieto tri otázky: „Čo sa mi podarilo?“, „Čo som dosiahol/-a?“ a „Čo by som mal/-a zajtra urobiť  inak, aby sa situácia nezopakovala?“. Odpovede si zapíšte alebo ich nechajte iba tak poletovať hlavou. Hlavne sa nebojte pochváliť sa za maličkosti a veci, ktoré považujete za samozrejmosť. Aj tie sa pri dni blbec počítajú.

Pandémia berie aj dáva. Zvládli sme veci,
o ktorých sme ani nechyrovali, myslí si koučka

Urobte ostrý predel

Za zlým dňom treba urobiť hrubú čiaru. Nechajte preto pracovné spisy v práci, aby sa vám nepripomínali, vypnite si e-mail a prezlečte sa do niečoho, v čom do práce nikdy nechodíte. Skúste skrátka začať večer s čistým štítom. Verte, že zajtrajšok už taký strašný nebude.

Relaxujte

Pokiaľ sa vám po dni blbec nechce nič robiť, choďte ničnerobeniu oproti. Máte súhlas na dlhý horúci kúpeľ, pozrite si niekoľko dielov obľúbeného seriálu alebo si prečítajte dlho nedotknutý časopis či knihu. Do ničoho sa však netlačte a hlavne sa radšej do ničoho nepúšťajte. Nechcete predsa svojmu dňu blbec poskytovať ďalšie zámienky vás trápiť.

Článok vyšiel v českom vydaní Forbes v rubrike Ako byť lepší.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?