5. októbra 2021

Najobľúbenejšia zákaznícka značka na slovenskom trhu – kníhkupectvo Martinus – zdvojnásobuje plochu, na ktorej bude pre čitateľov skladovať, baliť a posielať knižky objednané online. Druhé najväčšie internetové kníhkupectvo na Slovensku po 10 rokoch premiestnilo svoje sídlo, centrálu aj logistický sklad do nových a väčších priestorov. Napriek tomu, že najväčší odbyt knižiek eviduje v Bratislave, firma ostáva v Martine. 

Presun začala firma plánovať už pred dvomi rokmi, no potrebu zmeny urýchlila pandémia. Obmedzenia pohybu, regulácia vstupu do kamenných prevádzok či presun ľudí z kancelárií do domovov výrazne zvýšili záujem o online nakupovanie kníh a o e-commerce všeobecne.

Martinus napríklad vlani zvýšil medziročne tržby až o štvrtinu na 34 miliónov eur, čím sa takmer dotiahol na trhovú jednotku, kníhkupectvo Panta Rhei, a zdvojnásobil zisk na 1,4 milióna eur. Martinus pritom patril medzi prvých obchodníkov, ktorí po nástupe pandémie zatvorili všetky svoje kamenné prevádzky a osobný predaj zastavil už v marci 2020.  

„Zvýšený dopyt po knižkách zintenzívnil naše úsilie presunúť sa do väčších a modernejších priestorov,“ hovorí spolumajiteľ a CEO Martinusu Michal Meško. Za úspechy na čele firmy získal titul EY Podnikateľ roka 2020.

Firma v novej hale využíva plochu približne štyritisíc metrov štvorcových, čo je takmer dvojnásobok rozlohy pôvodných priestorov. Kým v pôvodnom sklade dokázala firma uskladniť maximálne s 250-tisíc položiek, aktuálne dokáže efektívne pracovať s pol miliónom knižiek, doskových hier, skladačiek puzzle či darčekových predmetov.

Reklama

Vedenie firmy si od nových priestorov sľubuje najmä zachovanie vysokej rýchlosti doručenia objednávok zákazníkovi pri vyššom obrate. Investície do novej centrály a logistiky presiahli podľa Meška jeden milión eur. „Časť technológie sme presťahovali z pôvodných priestorov a časť je úplne nová,“ dodal.

Rýchlejší sklad

Knihy sú v nových priestoroch umiestnené v troch rôznych blokoch podľa frekvencie, s ktorou si ich zákazníci vyberajú. Najmenej predávané knihy, napríklad oslavná kniha o bývalom prezidentovi s cenou necelé euro, sú zaradené na konci skladu. Najnovšia detektívka od Dominika Dána či ďalšie bestsellery sú vpredu, najbližšie k baliacej a expedičnej časti priestorov.

Martinus vie v nových skladoch pracovať s pol miliónom kníh, hier či darčekových predmetov. Foto: Tomáš Nejedlý.

Martinus používa systém multipozičného skladu, v ktorom sú knihy uskladňované bez ladu a skladu, na viacerých miestach bez abecedného alebo iného systému, len s digitálne zaznamenanou presnou pozíciou v priestore.

Keď zamestnanci kompletizujú objednávku pre konkrétneho zákazníka, postupujú medzi regálmi na základe navigácie a trasy, ktorú vybral a optimalizoval algoritmus. Algoritmy dodáva spoločnosti firma Algopine, ktorá ich tvorí pomocou použitia teórie grafov na základe dát z pohybov kníh po sklade.

„Optimalizácia už bola veľmi potrebná, pretože počet položiek na sklade narástol natoľko, že nech sme ich naskladnili akokoľvek logicky, pickeri museli pri kompletizácii objednávok prekonávať príliš dlhé trasy, takže sme hľadali riešenia ako ušetriť čas a energiu,“ hovorí manažér logistiky Radovan Ščibrany.

Výhody nového systému sa ukázali už v prvom silnom týždni, keď vyšli žiadané tituly a firma nemusela angažovať na výpomoc brigádnikov ako zvyčajne v čase vysokého dopytu.

Brownfield ožíva

Nová centrála Martinusu vyrástla v priemyselnom areáli bývalých Závodov ťažkého strojárstva ZŤS Martin. Obrovský strojársky komplex pred rokom 1989 zamestnával takmer 15-tisíc ľudí, ktorí na rozlohe 50 hektárov vyrábali tisícky tankov, lokomotív či traktorov pre krajiny socialistického bloku a tretieho sveta.

Po páde komunistického režimu a prechode krajiny na trhovú ekonomiku sa však strojárne rozpadli a priemyselný areál postupne schátral. V súčasnosti sa však súkromný investor snaží o jeho revitalizáciu. 

Žilinská developerská spoločnosť Licitor skúpila pozemky v bývalom areáli ZŤS a postupne ich renovuje a vracia do biznisu. Predvlani si zrekonštruovanú výrobnú halu s rozlohou viac ako 12-tisíc metrov štvorcových prenajala spoločnosť Humana, ktorá sa venuje obchodu s použitým oblečením.

Bývalé martinské strojárne majú vďaka projektu Northgate šancu na nový život. Vizualizácia: Licitor Development.

Druhou veľkou spoločnosťou, ktorá pokračuje v oživovaní „brownfieldu“ je práve Martinus. Spoločnosť tak napriek tomu, že má najviac zákazníkov v metropole Slovenska, ostáva verná okresnému mestu, v ktorom vznikla. V novej centrále Martinusu aktuálne pracuje približne polovica z takmer 200 zamestnancov spoločnosti.

Čakanie na tunel

„Radi by sme tu vybudovali priemyselný park a pritiahli ďalšie firmy. Výhodou je, že tento priestor je určený na priemyselné využitie a jeho vybudovanie by preto z pohľadu potrebných povolení a administratívy malo trvať oveľa kratšie,“ hovorí o halách zaniknutej „zéťéesky“ primátor Martina Ján Danko. 

V areáli bývalých strojární je aktuálne v ponuke ďalších približne 70-tisíc metrov štvorcových výrobných a logistických hál. Kľúčovým pre ďalší rozvoj „brownfieldu“ aj samotného mesta je však podľa primátora Danka najmä dlhodobo odkladané dokončenie tunela Višňové.

Tunel zrýchli spojenie medzi Žilinou a Martinom a presunie premávku z najvyťaženejšieho cestného úseku na Slovensku pod hradom Strečno na diaľnicu. Rozostavaný diaľničný úsek Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala by mal byť otvorený pre motoristov na konci roka 2023. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?