7. apríla 2021

Ocenenie EY Podnikateľ roka získal v 15. slovenskom ročníku súťaže Michal Meško, ktorý rozbehol a aj v pandémii udržal v raste úspešnú sieť kníhkupectiev Martinus. Slovensko bude reprezentovať na celosvetovom finále súťaže.

Aký bol jeho uplynulý rok? „Výživný,“ povedal šéf Martinusu Michal Meško v rozhovore pre aprílové vydanie Forbesu. „Najskôr sme všetci iba udivene sledovali, čo sa to vlastne deje. Spomínam si, že len niekoľko týždňov pred slovenským lockdownom zatvárali obchody v Taliansku. A ja som si stále nedokázal predstaviť, že by sa toto stalo aj u nás.“

Ideme v tom spoločne

V Martinuse krízu zobrali ako príležitosť „pozrieť sa na niektoré veci inak“. Prirodzene, opreli sa viac o svoj e-shop, dodávateľom ako podporu ponúkli skrátenie splatnosti faktúr, zaviedli „vydavateľský tringelt“ (kupujúcim dali možnosť, aby zľavu, ktorú by v kníhkupectve na knihu dostali, posunuli vydavateľom).

A naopak, aj Martinusu sa proaktívne ozvali niektorí vydavatelia v dobrej finančnej kondícii a ponúkli dodatočný rabat. „Vnímal som na trhu solidaritu a pocit, že v tom ideme spoločne,“ spomína Meško.

Michal Meško, EY Podnikateľ roka 2020. Foto: Ondřej Pýcha

Vďaka tomu, že ľudia chceli v pandémii podporiť obľúbenú značku Martinus, počet ich predaných kníh vlani výrazne stúpol, zhruba o 15 percent. Obratovo to nebol rovnaký výskok, keďže bežne ponúkajú aj neknižný tovar, ktorý sa až tak nepredával. Ťažili ich tiež zavreté kaviarne, ktoré sú súčasťou kníhkupectiev.

Reklama

Šéf bol však nakoniec spokojný: „Takže rok 2020 sme uzavreli s miernym navýšením obratu. Vzhľadom na to, že kamenné kníhkupectvá, ktoré nám pred krízou robili už pomaly polovicu tržieb, boli dlhodobo zatvorené, som veľmi hrdý na to, čo sa nám s kolegami podarilo. Mnoho ľudí sa naučilo nakupovať cez internet, zaznamenali sme najväčší nárast nových zákazníkov cez internet za posledné roky,“ konštatuje Meško.

Aha, diktátor

Čo spôsobila pandémia vnútri firmy? Urýchlila rozhodovanie – a z pokojného šéfa Meška sa zrazu stal… diktátor. „Posledné dva či tri roky pred pandémiou sme už v Martinuse fungovali na princípe akéhosi samoriadenia slobodnej organizácie. Mali sme v tíme dobrých ľudí, ktorí vedeli, čo majú robiť. Bola to trochu automatika. Potom však prišla kríza a po pár dňoch o mne kolegovia zo žartu hovorili – aha, zrodil sa diktátor,“ smeje sa.

Ako priznáva, vždy sa trochu obával, či nepatrí k tým manažérom „len na dobré časy“ a či bude vedieť firmu previesť aj krízou. Teraz si zase pripomína, aby sa krízové metódy nestali novým normálom.

„Sám si to predstavujem tak, že v mojom švajčiarskom nožíku manažérskych zručností som v tom období objavil nový nástroj, trochu ho aj obrúsil, no tiež prišiel čas opäť ho zavrieť a vytiahnuť namiesto neho nejaký vhodnejší.“

Kníhkupectvo Martinus vzniklo v roku 1990 otvorením prvej predajne v Martine. Vtedy ešte bez Meška (mal v tom čase šesť rokov). No ako stredoškolák sa k pôvodným zakladateľom pridal o desať rokov neskôr a pomohol im naprogramovať prvý e-shop.

To bolo základom rozbehu značky po celom Slovensku – a aktuálne už aj susednom Česku. Dnes je Meško zároveň CEO a tiež väčšinový spoluvlastník firmy, popri Santusovcoch, rodine spoluzakladateľov firmy.

Móda aj 3D

V súťaži udelili v stredu (7. apríla) tiež ocenenia pre výnimočných začínajúcich a technologických podnikateľov. Medzi technologickými firmami zaujala najviac Capturing Reality, ktorá sa nedávno stala súčasťou americkej firmy Epic Games.

Firma vytvorila úspešný fotogrametrický systém, vďaka ktorému možno z fotografií vytvárať 3D digitálne repliky čohokoľvek – od osôb a predmetov vo filmoch či videohrách po dokumentovanie kultúrneho dedičstva. Zakladatelia Capturing Reality si vďaka tomu odniesli titul EY Technologický podnikateľ roka 2020.

Jana Kurilaková z Kura Collection, Michal Meško z Martinusu a Martin Bujňák z Capturing Reality. Foto: Ondřej Pýcha

Víťazkou kategórie EY Začínajúci podnikateľ roka zameranej na firmy, ktoré majú dva až päť rokov, je Jana Kurilaková a jej módna značka Kura Collection. Košická podnikateľka a módna tvorkyňa aktuálne zamestnáva zhruba dvadsiatku ľudí a jej modely sa nosia nielen na Slovensku.

Rozhoduje podnikateľský príbeh a poctivosť

Poradenská firma EY organizuje súťaž na Slovensku 15 rokov. Vôbec prvým víťazom sa v roku 2006 stal Miroslav Trnka, spoluzakladateľ svetovo najúspešnejšej slovenskej spoločnosti Eset. Vlani si víťaznú trofej prevzal spoluzakladateľ oravskej automatizačnej firmy MTS Juraj Habovštiak.

Poroty pozostávajúce prevažne z víťazov predchádzajúcich ročníkov oceňujú v slovenskom i svetovom finále podnikavosť, finančné výsledky, stratégiu, inovatívnosť, dôsledky podnikania na komunitu a integritu podnikateľa. Rozhodujúci je predovšetkým podnikateľský príbeh, poctivosť a bezúhonnosť, hovorí o kritériách organizátor súťaže.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?