20. júna 2019

Svoje životy zasvätili vzdelávaniu. Slávka a Peter Belanovci sa zhodujú na tom, že slovenské školstvo vinou politikov posledných 30 rokov postupne upadá. Preto spoločnými silami založili Inštitút jazykov a vzdelávania a prišli s inteligentným systémom SmartBooks. Ten na Slovensku aktuálne využíva 11 565 detí, 1098 učiteľov, 2566 rodičov, a to celkovo na 129 školách.  

Podľa manželov je základnou myšlienkou tohto systému maximálna efektivita. Zameriavajú sa na vedomosti, ktoré majú žiaci vedieť, prípadne na informácie, ktoré by ich mohli zaujať. „Ideálne je, ak sa žiaci začnú v programe SmartBooks učiť už v prvom ročníku, aby nevznikli vo vedomostiach prázdne miesta. Takýto žiak sa denne pripravuje iba 20 až 30 minút,“ opisuje Belanová.

Najskôr jazyky, neskôr všetky predmety

Manželia ešte v roku 2004 založili Inštitút jazykov a vzdelávania, ktorý má aktuálne spolu 26 franšízových pobočiek. „Začiatok podnikania bol ťažký, po roku a pol sme boli v mínuse 600-tisíc slovenských korún. Obrat nastal postupne, keď sa spoločnosti začala venovať manželka na plný úväzok,“ vysvetľuje Belan. Niekoľko rokov po založení inštitútu sa rozhodli, že ich ďalším krokom bude vývoj systému SmartBooks. Ten mal pôvodne fungovať ako inteligentná aplikácia na výučbu jazykov.

Ako sa darí našej vzdelávacej platforme?
Butterfly Effect spojil sily s STU

V roku 2013 dostal najstarší syn manželov Belanovcov v škole z angličtiny päťku z 82 nepravidelných slovies. Posadili ho teda pred SmartBooks a za 75 minút sa ich všetky naučil v troch tvaroch. Nasledujúcu písomku napísal už ako najlepší z triedy. „V lete sme našich synov motivovali prísľubom mobilov. A oni sa slovíčka naučili – 2-tisíc najmladší, 3-tisíc stredný a 4-tisíc najstarší. Vtedy sme sa rozhodli rozšíriť SmartBooks na všetky predmety, ktoré sa vyučujú na základných školách,“ vysvetľuje Belan.

Reklama
belanovci belan smartbooks
Manželia Belanovci spolupracujú s ďalšími ľuďmi. Ich tím vyzerá i takto. Foto: archív Belanovcov

On sám v rámci svojej IT kariéry pracoval ako vedúci softvérového výskumu a vývoja na záchrane projektu inteligentnej logistiky ťahačov AGV vo Volkswagene, pri ktorej sa bližšie oboznámil s konceptom Industry 4.0. Nadobudnuté vedomosti následne uplatnil práve pri vývoji systému SmartBooks.

Spočiatku sa na tomto procese podieľalo okolo 140 ľudí a každá jedna vedomosť či úloha prešla po vytvorení až 7 kontrolami. Momentálne tím pracuje inak, tvorí ho približne 40 ľudí, z ktorých väčšina prispieva externe.

16-roční vývojári hier a programátori.
Stredoškoláci sú súčasťou unikátneho projektu

Počiatočné investície predstavovali v prvom roku vývoja mesačný plat jediného programátora. „Celkovo bolo investovaných približne 300-tisíc eur. V tom ale nie je naša práca, ktorú sme robili viacerí zdarma,“ pripúšťa Belanová pre Forbes.sk. Tento projekt financovali z Inštitútu jazykov a vzdelávania a po založení akciovej spoločnosti SmartBooks získali manželia Belanovci prostriedky tiež od akcionárov.

Žiaci nedokážu podvádzať

„SmartBooks má viacero funkcií, medzi nimi i schopnosť učiť žiaka, ako by sa s ním učil učiteľ. Jeho základnou časťou je inteligentný dril formou náučných úloh, ktorý žiaka na začiatku každú vedomosť vyskúša, aby zistil, čo vie. Ak ju dieťa nevie, ihneď mu ju vysvetlí,“ popisuje fungovanie systému Belanová.

Takýto inteligentný dril môže zadať učiteľ svojej triede aj ako domácu úlohu. Stačia tri kliknutia, aby ju dostali všetci. Zároveň má k dispozícii informácie o tom, kto sa už čo naučil a ktoré úlohy sú problematické. „Žiaci nedokážu podvádzať, lebo každý dostáva mierne iné zadania. Rodičia sa už nemusia s deťmi učiť, lebo systém ich vyskúša i doučí,“ vysvetľuje.

I takéto testy si môžu žiaci v systéme SmartBooks vyskúšať. Foto: archív Belanovcov

Ďalším modulom systému sú poznámky. V niektorých triedach si ich žiaci už nepíšu, pretože ich majú k dispozícii v SmartBooks. Podľa slov Belanovej je to ideálny spôsob, ako čas na hodinách využiť efektívnejšie, a zjednodušuje to život deťom s poruchami učenia, napríklad dyslektikom a dysgrafikom. Systém obsahuje náučné úlohy z kompletného učiva základnej školy vrátane nahovorených slovíčok, diktátov, chemických prvkov, slepých máp a podobne.

„Modul SmartGuard zase riadi čas strávený doma na počítači. Koľko sa žiak učí, toľko sa hrá. Viac iba v tom prípade, ak mu voľné minúty pridajú rodičia,“ konštatuje Belan a ihneď dodáva, že deťom neškodí vzdelávanie cez internet, ale dlhé hodiny zábavy.

Systém má učiteľom uľahčiť prácu

To, že žiaci s obľubou pracujú s digitálnym obsahom, potvrdzuje i Zuzana Kasáková, ktorá je zástupkyňou riaditeľky na ZŠ Karpatská v Žiline, kde systém SmartBooks využívajú. „Na internete sú doma. Pokiaľ si osvoja i vzdelávanie cez internet, tak majú nekonečné možnosti sa rozvíjať,“ vysvetľuje. Podľa nej je totiž len veľmi zriedkavé, ak si dnes deti sadnú ku knihám, smartfóny však majú k dispozícii neustále. Túto možnosť teda treba pretransformovať do vzdelávania a ťažiť z toho.

Podľa Kasákovej systém pomáha žiakom i učiteľom. Deti si vedia nájsť digitálny obsah v prijateľnej a zrozumiteľne forme, no a učiteľ má prehľad o ich pokroku a záujme na sebe pracovať. Ten vedia sledovať tiež rodičia.

belan smartbooks žiaci vyučovanie internet
Žiaci si nemusia písať poznámky. Majú ich totiž pripravené v systéme. To je výhoda najmä pre deti, ktoré trpia poruchami učenia. Foto: archív Belanovci

Po vygenerovaní prístupových údajov zapojili do systému SmartBooks všetkých žiakov a učiteľov aj na ZŠ Petra Škrabáka v Dolnom Kubíne. „Používame ho na vyučovacej hodine formou frontálnej práce za využitia interaktívnej tabule, v novovytvorenej tabletovej učebni, v počítačovej učebni a na domácu prípravu žiakov,“ ozrejmuje riaditeľka školy Magdaléna Kubisová. Najčastejšie využívajú inteligentné učenie, kritické myslenie, testovanie a domáce úlohy.

Systém SmartBooks podľa Kubisovej uľahčuje prácu učiteľom v každej fáze vyučovacej hodiny. Nech už ide o zopakovanie predchádzajúceho, alebo vysvetlenie nového učiva za podpory textov z učebnice. Úlohy sú tiež ideálnym riešením pre žiakov s rôznym pracovným tempom. Niektorí ich stihnú v škole, iní zase v domácom prostredí.

Do projektu Kia Motors na využívanie SmartBooks sa vlani na jeseň zapojila tiež ZŠ a MŠ Zubrohlava (okres Námestovo). A uspela. „Je to myšlienka, ktorá je pretavená do reálnych situácií,“ konštatuje riaditeľka školy Renáta Pavčová. Tento vzdelávací systém si pochvaľuje i tamojší pedagóg Vladimír Kázik, ktorý sám vytvára vlastné úlohy a následne ich uverejňuje na svojej webovej stránke. „Treba dávať priestor ľuďom, ktorí vedia, čo robia,“ uzatvára Pavčová.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk