7. septembra 2020

„Je to rodinný biznis. U nás sa okolo neho točí všetko,“ začne Mária Pavlíková, ktorá spoločne s manželom Radovanom vedie farmu Chillihell v obci Veľký Kýr. Táto dvojica nadšencov do poľnohospodárstva sa počas celého roka stará o to, aby sa jej čili papričkám darilo. Na farme majú dokonca i exotickú odrodu Carolina Reaper, ktorá je zapísaná v Guinessovej knihe rekordov. Ich cieľom je pestovať organické plody, vyrábať z nich poctivé produkty, nepoužívať žiadnu chémiu. 

Postupne vytlačili rodičovskú zeleninu

Čili papričky nie sú v tejto rodine žiadnou novinkou. Mária vraví, že ich pestujú azda od nepamäti, keďže všetci obľubujú pikantné jedlá. Kým pôvodne siahali po známych paprikách, akými sú feferóny či baranie rohy, Radovan sa v roku 2010 rozhodol experimentovať. Preto zasial špeciálnejšie, exotickejšie a o čosi štipľavejšie odrody. Ďalší veľký zlom nastal pre farmu Chillihell v roku 2015, počas ktorého sa manželia rozhodli z dopestovaných papričiek vyrábať vlastné produkty. „Povedali sme si, že ich musíme priblížiť ľuďom,“ konštatuje. 

Na trh prišli s ručne vyrábanými sirupmi.
Problém so surovinami riešia podporou farmárov

Keď sa manželia rozhodli naplno pustiť do pestovania čili papričiek, objednali si od zahraničných pestovateľov a šľachtiteľov semiačka exotických odrôd. Okrem tých potrebovali na štart vykurovaný fóliovník, kultivátor i ďalšie záhradkárske pomôcky. Tie najpotrebnejšie veci mali k dispozícii ihneď, keďže ich rodina sa už niekoľko generácií venuje pestovaniu zeleniny a ovocia.

Manželia Pavlíkovci sa v tejto práci našli. Žijú ňou každý deň. Foto: archív Chillihell

„Potrebovali sme pôdu, ktorú sme mali tiež od rodičov. Postupne sme začali vytláčať ich zeleninu,“ hovorí Mária so smiechom. Čo sa týka výroby, postupne si z vlastných úspor prerábali prevádzku a dokupujú si technické vybavenie. Podnikanie však nie je vždy jednoduché. Pre Pavlíkovcov predstavujú najväčšiu výzvu veľkovýroba a zahraniční výrobcovia štipľavých omáčok. „Nesnažíme sa im konkurovať, pretože väčšinou pridávajú do omáčok rôzne náhrady, ktoré sú ekonomicky výhodnejšie. Takže sú ich omáčky lacnejšie,“ vysvetľuje.

Reklama

Aj v tomto segmente podľa manželov narastá záujem o lokálne značky a pestovateľov. Vidia to, keďže každý týždeň predávajú produkty v bratislavskej Starej tržnici. „Ľudia si to uvedomujú tak ako pri mäse. Nepotrebujú ho mať každý deň, radšej raz za týždeň a kvalitné. Tak je to i s omáčkami,“ upresňuje. 

Do boja proti škodcom bez chémie

Manželia momentálne na svojej farme Chillihell pestujú približne 70 odrôd čili papričiek. Od tých okrasných, ktoré sú menej štipľavé, ale stále jedlé, cez obľúbené jalapeño, habanero až po tú najštipľavejšiu odrodu Carolina Reaper, ktorá obsahuje okolo 2 200 000 SHU jednotiek pálivosti. Pestovanie týchto čili papričiek nie je na Slovensku jednoduché. „Keď semiačka schádzajú, potrebujú okolo 25 stupňov Celzia. Keď sa dopestovávajú sadenice, tak potrebujú okolo 20 stupňov Celzia, od januára do mája,“ konštatuje Mária. 

Na Záhorí vyrástlo levanduľové pole.
Trio nadšencov vyrába levanduľové víno aj džem

Práve tieto teplotné požiadavky čili papričiek sú dôvod, pre ktorý ich musia Pavlíkovci pestovať vo vykurovanom fóliovníku. „V máji ešte hrozia prízemné mrazy. Od polovice mája si vystačíme bez kúrenia, potom už skôr vetráme,“ približuje. Práve počas jarných mesiacov musia manželia pozorne sledovať teploty. 

Archív: Chillihell

„Musíme dávať aj pozor na škodcov a choroby rastlín, aby sme ich zachytili ešte v zárodku,“ dodáva. Najbežnejším problémom čili papričiek sú vošky, proti ktorým bojujú manželia biologickými spôsobmi, predovšetkým nasadením ich prirodzeného nepriateľa – dravého hmyzu, teda lienok či osičiek. Dôležitá je prevencia v podobe vetrania.  

Obdobie zberu sa podľa Márie začína v li a trvá až do novembra. Tento proces by sa nezaobišiel bez rukavíc, mletie a sušenie zase bez kompletného skafandra. Od roku 2015 vyrábajú manželia zo svojich čili papričiek rôzne produkty. Tým najobľúbenejším je čili elixír, ktorý pripravujú z každej odrody zvlášť, a ľudia si ho môžu iba tak nakvapkať na chlieb, alebo si ním dochutiť vývar či guláš.

Obľube sa tešia aj omáčky, do ktorých pridávajú med, višne, jahody, slivky, marhule či tekvicu hokkaido. „Zavárame aj celé papričky, jalapeño krúžky, krúžky uhoriek s tou najštipľavejšou papričkou. Sušíme čili papričky, robíme z nich drvené fliačky, mleté čili,“ menuje Mária.  

V rodine Pavlíkovcov sú štipľavé jedlá nesmierne obľúbené. Foto: archív Chillihell

Online, kameň aj zahraničie

V najbližších mesiacoch by Pavlíkovci chceli spustiť vlastný e-shop. „Ľudia sa preorientovali do online priestoru, takže sa tomu musíme prispôsobiť,“ konštatuje. Budúci rok by zase radi otvorili vlastný kamenný obchod, o ktorom premýšľajú už dlhšie obdobie. Najväčším cieľom manželov je dostať produkty do zahraničia. „Je tam väčšia znalosť a obľuba štipľavých jedál i omáčok,“ dopĺňa Mária.  

Ako vyzerá rok na farme Chillihell? 

  • január: príprava osiva, výsevného substrátu, priestorov pre výsev a samotný výsev, 
  • február – marec: predpestovanie sadeníc, udržiavanie podmienok pre rast, kontrola teploty a vlhkosti, 
  • apríl – máj: výsadba predpestovaných sadeníc do fóliovníkov, kontrola teploty a vlhkosti, 
  • jún – júl: dopestovávanie prvých plodov, prevencia pred škodcami, vetranie, sledovanie výskytu škodcov, 
  • august – november: zber a spracovávanie úrody, úprava pôdy, zaorávanie maštaľného hnoja, zazimovanie záhrady, 
  • december: koniec sezóny, príprava osiva na ďalšiu sezónu.
Manželia vyrábajú množstvo produktov z vlastnej úrody. Foto: archív Chillihell

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?