10. januára 2019

Poznáte ten pocit, keď pri pomyslení na stretnutie s kolegami cítite kŕče v žalúdku? Ako vám pri predstave spoločnej tímovej práce stúpa tlak a zrýchľuje sa dych? Uvedomenie si, že to, čo sa opakovalo už niekoľkokrát, bude mať opäť reprízu zajtra, o týždeň aj o mesiac…

A teraz zavrite oči a predstavte si, že to zažívajú ľudia vo vašom tíme a vy buď o tom netušíte, alebo tušíte, ale nechcete si to priznať. Alebo o tom viete, priznáte si to, no neviete, čo s tým.

Aby sa revolúcia neminula účinku:
Toto sú 3 kroky k úspešnému začiatku zmien vo firme

Ponorková choroba nie je žiadnou módnou vlnou vo vodách HR a personalistiky. Už vo vojsku Alexandra Veľkého pri tiahnutí do neistoty sa objavoval tento tímový fenomén.

Je tak na nás, manažéroch, ako chceme túto situáciu riešiť a čo očakávame od konečného riešenia. Aj „nechať problém vyhniť“ je riešením, no s neistým výsledkom.

Reklama

Odpoveď na otázku, ako liečiť „ponorku“, nemá jasný postup. Čo však na základe skúseností s prácou v tímoch môžeme poradiť, je zamyslieť sa nad troma odporúčaniami:

1. Buďte aktívni

Už spomínané odkladanie nepríjemných rozhovorov či vôbec obava naťukať slovné spojenie „problémy v tíme“ do vyhľadávača len eskaluje napätie ako snehová guľa, ktorá je po čase neudržateľná. Pomerne často sa stretávame so situáciou, že sa tím začne jednoducho rozpadať. Najskôr ľudia prestávajú vidieť zmysel v presviedčaní šéfa, keď mu hovoria, že stav začína byť podľa nich neúnosný, a následne jednoducho rezignujú.

Vlastnú kanceláriu nemám a sedím s tímom,
hovorí šéf Ernst & Young

Pracovali sme s tímami, kde sme zachraňovali kľúčových ľudí, keďže projekty, na ktorých pracovali, boli ohrozené. Problémy s „ponorkou“ sa pritom dali riešiť oveľa skôr.

2. Teambuilding ako všeliek?

Získať rozpočet na piatkovú „akciu“ s alkoholom síce znie pre mnohých lákavo, no skúsený manažér by mal vedieť, čo sa touto investíciou/nákladom dosiahne. A tak, ako môžeme využiť teambuilding na identifikovanie problémových faktorov v tíme, môže byť v inej situácii teambuilding orientovaný na odstránenie uvedených problémov. Pri ponorkovej chorobe v tíme by sme mali teda využiť príležitosť a odhaliť informácie, ktoré v dusnom prostredí nemáme šancu vidieť a počuť.

Ponorka s ľuďmi, ktorí sa v nej tlačia, znázorňuje ponorkovú chorobu v pracovnom kolektíve.
Nezatvárajte oči pred „ponorkou“ v tíme. Spoločná práca na projektoch by totiž mohla zlyhať. Autorka: Martina Matlovičová

3. Nerealizujte hodnotiace a rozvojové rozhovory z povinnosti

Prehodnocujte očakávania a situáciu v tíme. Pýtajte sa členov tímu. Buďte lídrom, ktorému nejde len o KPI (kľúčový ukazovateľ výkonnosti), ale i o ľudí. V tejto súvislosti je dôležité si uvedomiť, ako povedal Roman Klimčík, úspešný manažér viacerých košických IT projektov, že „zamestnanci vám odpustia všetko, len nie nezáujem o nich“.

Rutina a stereotyp nepomáhajú manažérom pri hľadaní nových motivátorov pre členov tímu. Za ostatný polrok sme absolvovali niekoľko rozhovorov a reflexií k tejto problematike. Problémom je niekedy aj osobná zainteresovanosť samotného lídra na tímových úlohách. Vedieť sa pozrieť na situáciu s odstupom, prípadne z rôznych perspektív, môže byť obtiažne a nie je vôbec hanbou si nechať poradiť nezainteresovaným externistom.

Hlavné foto: Unsplash/Josh Calabrese

Marek Kmeť je senior konzultant agentúry Educon, ktorá sa venuje vzdelávaniu a HR poradenstvu.