20. augusta 2018

Zavádzali ste vo vašej spoločnosti zmenu, ktorá nedopadla podľa pôvodných predstáv? A ako bola odprezentovaná jednotlivcom i celej organizácii? Ako podporovali ľudia pravdepodobnosť jej úspešnej realizácie?

Na čo by sme nemali zabudnúť pri začiatku zmien, nám priblížil Pavel Křepelka, kouč a konzultant spoločnosti Krepelka.coach. Čo radí manažérom, ktorí sa chystajú vo svojich spoločnostiach robiť väčšie či menšie zmeny? Tu sú jeho tipy.

1. krok: Predajte to

Plánovanú zmenu začnite včas komunikovať a zamerajte sa pri tom na zodpovedanie základnej otázky „prečo?“.  Prečo je zmena dôležitá pre organizáciu, prečo je dôležitá pre vás osobne a prečo by mala byť dôležitá pre jednotlivé tímy a čo to vo výsledku všetkým prinesie. Jednoducho povedané, pracujte na zodpovedajúcom povedomí o zmene.

Myslite ako víťaz. Stačí robiť denne tieto 3 veci

Pokiaľ by ste to zanedbali, môže to dopadnúť podobne ako v spoločnosti, kde top manažérsky tím pracoval usilovne na formulácii vízie a stratégie na nasledujúce tri roky. Bohužiaľ, podcenil potrebu odkomunikovania vízie a nevysvetlil aspekty zmeny dosť dôkladne. Namiesto toho, aby ľudia z tímu priniesli novú energiu a nadšenie, vyvolali neistotu a zmätok, zamestnanci nerozumeli orientácii na ďalšie služby. Báli sa skončenia prevádzky jednej výrobnej linky (strach o miesto). Vo výsledku sa k samotnej zmene, napriek podpore faktami a s ohľadom na všetkých zamestnancov vo firme, postavili od začiatku negatívne. Svojim ľuďom musíte akúkoľvek zmenu jednoducho “predať”.

Reklama

2. krok: Vydiskutujte si predsudky

Ako druhý krok sa snažte pomenovať, otvorene komunikovať a diskutovať všetky možné predsudky, ktoré by mohli zmene zabrániť, alebo ktoré by mohli zamestnancom vôbec napadnúť. Vezmete tak vietor z plachiet neprajníkom. Pamätajte, že vašou úlohou je postarať sa o to, aby všetky možné predsudky, dohady a obavy boli zodpovedané. Inak si ich zodpovedajú vaši ľudia – samozrejme, po svojom. Čím otvorenejší a autentickejší budete, tým lepšie. Rozoberte si tie najhlbšie predsudky, z ktorých máte obavy, pomenujte ich a snažte sa ich objasniť. Inak sa určite postavia proti vám. Nepodceňujte ľudí okolo seba, sú bystrí a ak niečo úmyselne nepomenujete, odhalia to.

Akonáhle zmenu predstavíte v spoločnosti, pracujte na čo najotvorenejšej spätnej väzbe.

3. krok: Aktualizujte progres zmien

Podpora kontinuálneho cyklu spätnej väzby. Ak skutočne chcete dotiahnuť, čo ste si naplánovali, musíte mať excelentné realizačné zručnosti. Pravidelne stav revidovať a mať jasno v tom, čo sú vaše priority, sledovať vaše ciele, metriky a ukazovatele výkonu, aby ste vedeli, kde sa nachádzate a kde by ste mali byť. Neustále komunikujte progres a pokiaľ je to možné, poverte jednu osobu, ktorá bude zodpovedná za pravidelnú aktualizáciu ukazovateľov a na každom stretnutí zdieľajte všetky zmeny a vývoj.

Manažérska spoveď opáta na čele firmy: Ako ide dokopy cirkev a biznis?

Na záver upozornenie pre lídrov.  Pokiaľ nie ste zapálení pre zmenu, ostatných zapálite ťažko. A ako na to? Napríklad v jednej výrobnej spoločnosti po tom, čo zaviedli systém denných stand-up mítingov vo výrobe, ktoré boli zamerané na implementáciu kontinuálneho zlepšovania, sa týchto stretnutí zúčastňuje nielen vedúci výroby, ale vo viac ako 90 % prípadov aj samotný CEO spoločnosti, obchodný riaditeľ a ďalší členovia manažmentu. A dôvod? Veľmi dobre si uvedomujú, že bez vlastnej angažovanosti nemôžu očakávať angažovanosť ostatných.

Najčastejším dôvodom zlyhania pri zavádzaní zmien v spoločnostiach totiž býva nedostatočný zápal pre zmenu zo strany lídra a lídri zamestnaní v spoločnosti a nie pre spoločnosť, uzatvára tému Křepelka.

 Kto je Pavel Křepelka

Viac ako 20 rokov pôsobil v top manažérskych pozíciách v stredne veľkých spoločnostiach a má bohaté skúsenosti s akvizíciou firiem a ich reštrukturalizáciou, so sťahovaním výrobných spoločností pri zachovaní nonstop prevádzky a s riešením krízových situácií spojených s rastom firiem. Okrem toho bol viac ako šesť rokov tútorom na The Open University, v roku 2007 získal MBA titul na Nottingham Trent University so zameraním na Business Development a je tiež členom Českej Asociácie Koučov a akreditovaným profesionálnym koučom medzinárodnej organizácie EMCC (European Mentoring & Coaching Council).

 

Marek Kmeť je senior konzultant agentúry Educon, ktorá sa venuje vzdelávaniu a HR poradenstvu.