11. augusta 2018

Často citujem Henryho Forda. Ten totiž hovorieval: „Či už si myslíte, že niečo dokážete, alebo si myslíte, že to nedokážete, tak máte v oboch prípadoch pravdu.“ Sebadôvera môže radikálne ovplyvniť vaše šance na úspech.  

Neuroveda pritom prináša novú podstatu a náhľad do témy leadershipu a samotnej sebadôvery. Neuroplasticita (schopnosť mozgu meniť sa a vytvárať nové spojenia) dokazuje, že je možné urobiť veľký skok od sebakritiky k sebadôvere. A ide pri tom o jednoduchú otázku odhodlania a pozitívneho myslenia.

Vnútorný boj

V mozgoch väčšiny ľudí dochádza k boju medzi dvoma mindsetmi – premýšľaním z perspektívy nedostatku alebo nadbytku. Ak sa na veci pozeráme z perspektívy nedostatku, tak sa riadime strachom. Premýšľame negatívne o tom, čo nemáme, čo nebude fungovať i o všetkom, čo je na nás zlé. Ak ste lídrom a máte takýto postoj, tak je pravdepodobné, že neradi riskujete a „pohár vidíte poloprázdny.“ To môže spôsobiť, že odmietnete všetky zaujímavé príležitosti a nápady. Ak vaše myslenie ovplyvňuje nedostatok, tak je tiež pravdepodobné, že sa budete chcieť držať statusu quo.

Buďte lepší líder. 9 rád, ako ukážete zamestnancom, že si ich ceníte  

Z neuroendokrinologického hľadiska takéto myslenie z perspektívy nedostatku aktivuje amygdalu, ktorá je spúšťačom vylučovania stresových hormónov, adrenalínu a kortizolu z nadobličiek. Tento koktejl vás núti uprednostniť vaše prežitie pred všetkým ostatným. A to predstavuje nebezpečenstvo pre akéhokoľvek lídra. Tieto mozgové chemikálie totiž fungujú tak, že vás ihneď odrežú od vyšších funkcií mozgu, vďaka ktorým dokážete myslieť vyváženým a integrovaným spôsobom. V tomto scenári je teda takmer nemožné dosiahnuť vizionárske myslenie a holistický prístup.

Chcete byť lepší líder? Zvážte túto radu: Nerobte chvíľu nič

Vaša amygdala a hipokampus spájajú emócie a spomienky, pričom vám v mysliach zostavujú vlastný katalóg predchádzajúcich zlyhaní. Prvým trikom, vďaka ktorému prelomíte takéto negatívne myslenie, je jednoducho si uvedomiť situáciu. Druhým je sústrediť všetku vašu energiu na to, aby ste dokázali myslieť inak.

Vyberte si nadbytok

Najsilnejšou alternatívou, ktorá pred vami stojí, je vybrať si pohľad na život i prácu z perspektívy nadbytku. Skúste svoje zlyhania vnímať ako súčasť úspechu, na ktorom stále pracujete. Podporíte tak myšlienkové návyky, vďaka ktorým budete vedieť, že máte moc meniť i zlepšovať sa a tiež rásť. Tento proces môže byť jednoduchší pre ľudí, ktorí majú tendenciu správať sa prirodzene ako optimisti.

Chcete byť lepší líder? Naučte sa počúvať

Uznanie vlastných úspechov, či už písaním denníka alebo požívaním pozitívnych tvrdení, je skvelý spôsob, ako „zapnúť“ vlastné emocionálne obvody spojené s láskou, dôverou a radosťou v mozgu. Je to výborná protilátka pre hormonálny koktejl spojený s perspektívou nedostatku, pretože spôsobuje uvoľnenie oxytocínu, vďaka ktorému sa pri iných ľuďoch cítite bezpečne a pozitívne. V dôsledku toho budete pravdepodobne viac konať podľa princípu, že pre každého je všetkého dostatok. Tiež však budete budovať vlastnú sebadôveru, a teda schopnosť robiť správne rozhodnutia.

Tak si to zopakujme. Pokiaľ chcete myslieť ako víťaz, tak by ste mali začať robiť tieto 3 veci každý deň:

  • Zapíšte si do denníka niečo dobré, čo ste v daný deň urobili. Buďte ale špecifickí vo veciach, ktoré to dokazujú, či už ide o kreatívne myslenie alebo húževnatosť.
  • Vytvorte si osobné motto, ktoré si môžete opakovať vždy, keď budete chcieť pracovať na svojej sebadôvere. Napríklad: „Robím dobré rozhodnutia a dokážem prejsť čímkoľvek.“
  • Prichyťte sa pri tom, keď plánujete odpovedať negatívne. Nech už ide o frázy ako „to by nikdy nefungovalo“ alebo „teraz nemáme čas o tom premýšľať.“ Opýtajte sa sami seba, či existuje v danej situácii optimistickejší prístup.

Prispievateľka Tara Swart píše pre Forbes.com o téme leadershipu.