10. septembra 2018

Vedúci partner poradenskej spoločnosti EY Matej Bošňák približuje, ako vznikla a ako funguje nová centrála spoločnosti EY (Ernst & Young) na Slovensku.

Asi sto metrov od parlamentu a Hradu – akurát smerom priamo pod nimi. Zuckermandel, štvrť medzi Dunajom a hradným bralom, je novým sídlom slovenskej centrály poradenskej spoločnosti EY. „Presťahovali sme sa sem minulý rok v septembri,“ začína prehliadku vedúci partner Matej Bošňák. „Získali sme kompaktnejší, modernejší a technicky lepšie vybavený priestor. Patrí nám tu dva a pol poschodia a pracuje tu 300 ľudí.“

Čo je typické pre novú centrálu EY na Slovensku? Na jar ste za ňu získali cenu Office roka.

Áno, v kategórii „Kancelária ako DNA firmy.“ Presne to sme aj chceli dosiahnuť, keďže to vystihuje náš zámer – aby bol „office“ elegantný, účelný a reprezentoval spôsob, akým fungujeme. Priestory máme prepojené vnútorným schodiskom, slúži ako komunikačný kanál.

Čo naučil nový spôsob práce šéfa ČSOB?

Reklama

Ľudia chodia po poschodiach bez toho, aby nosili vstupné čipové karty, čo im veľmi pomáha. Vyhovujú aj mladšej generácii, ktorá otvorené kancelárie veľmi neobľubuje, má rada priestor s inou dynamikou.

Matej Bošňák EY kancelária office práca
FOTO: Gabriel Kuchta/Forbes

Zamestnanci nemajú vlastné miesta, ale si ich „objednávajú“. Týka sa to aj vás?

Vlastnú kanceláriu nemám, sedím s tímom. Na úvod boli ľudia chvíľku nervózni, potom si na to zvykli a už fungujú normálne. Ak sa manažment nevyčleňuje, má to na firmu pozitívny vplyv.

S tým, že ľudia nemajú fixné miesta a rezervujú si ich podľa aktuálnych možností na taký čas, aký budú potrebovať, súvisí aj „clean desk policy“. Po odchode zamestnanca na stole nezostáva neporiadok, ani papiere alebo šanóny. Čo človek potrebuje, odnesie si do skrinky.

Pracovné prostredie ponúka napríklad výškovo nastaviteľné miesta, ľudia teda môžu pracovať aj inak ako posediačky. Sú tu aj relaxačné zóny, využívajú sa terasy, k dispozícii je oddychová miestnosť či priestor na uvoľnenie sa pri hraní playstation. Ľudia nie sú na pobyt v kancelárii viazaní, a aj práca z domu je možná, aj keď to nie je to pravidlo.

Ako ďaleko ste s prechodom na bezpapierovú kanceláriu?

Aktuálne je to v pilotnej fáze v oddelení daní. Účtovníci a daňoví poradcovia bývali známi hromadami červených, zelených a ktovieakých šanónov. Aj u nás bývali štôsy papierov. Odstrániť ich kladie nároky na technológie, mnohí ľudia napríklad potrebujú dva monitory – na jednom pracujú, na druhom vidia pôvodný dokument.

Šéfka IKEA: Talent má každý. Dôležité je rozvíjať ho

Povinnosť archivovať dokumenty, na desať rokov aj viac, však máme tak či tak. Takže tento proces sme vyriešili externe. Časom budeme úplne „bezpapieroví“, a keď už nebudeme produkovať „zošrotované pásiky“, bude to veľký progres.

Je „bezpapierová firma“ požiadavka svetovej centrály? Alebo je to „country špecifický“ model?

Náš prechod je špecifický. Ale firma globálne reflektuje fakt, že „všetko je v počítači“. Všade investujeme do mobilných zariadení, aplikácií. Predstavili sme nový koncept práce pod hlavičkou EY@Work. S tým, ako sa jednotlivé kancelárie sťahujú, sa vždy niečo z tohto konceptu zavedie.

Ale je to skôr o nastavení ľudí – niekto napríklad hovorí, že šéf potrebuje mať vlastnú kanceláriu, keďže robí dôverné hovory a potrebuje sa sústrediť. Tu však každý pracuje s dôvernými informáciami a sústrediť sa tiež musíme všetci, takže šéf až taká výnimka nie je.

Matej Bošnák EY office práca kancelária
FOTO: Gabriel Kuchta/Forbes

Niekdajší audítori sa zmenili na „konzultantov“, teraz sú čoraz viac „integrátormi“. Čo to v praxi znamená?

Historicky sme boli známi ako auditorská firma a daňoví poradcovia. Dnes tvoria auditorské služby tretinu tržieb, daňové a právne druhú tretinu. A poslednú konzultačné, najmä v IT systémoch, kybernetickej bezpečnosti, práci s eurofondmi a transakčnom poradenstve. Ani audit sa už nerobí tak, že by niekto kontroloval účty, prebieha totiž analyticky. Využíva sa robotika, je to technologická práca.

Aké nároky to kladie na priestory?

Sťahovaniu predchádzalo množstvo práce. Keďže sme celosvetová firma, máme aj korporátne limity, napríklad škálu farieb, ktoré by sme mali používať. Veľa pracujeme s klientmi, potrebujeme tak viac „zasadačiek“ s technológiou, ktorá bude jednoducho fungovať, a reprezentatívnu recepciu. Takú, aby mal klient z návštevy dobrý pocit, ale aby ho priestor veľmi neprevalcoval.

Koncept je daný len do určitej miery, pri tvorbe sme mali pomerne voľnú ruku, keďže jednotlivé priestory EY po svete sú rôzneho charakteru.

Reklama

Aktuálne hľadáte v rámci súťaže EY ESO talenty v kyberbezpečnosti. Čo vás k tomu viedlo?

Dnes platí zásada – ak ste raz konzultanti, a máte vlastné odporúčania, tak si ich musíte vedieť aj implementovať. Pred pár rokmi by nás možno nenapadlo, že sa budeme venovať implementácii informačných systémov.

V rámci súťaže chceme z prostredia etických hackerov a security officerov osloviť ľudí, ktorí sa potýkajú s kybernetickým ohrozením nie ako užívatelia, ale ako profesionáli. A chceme poukázať na dôležitosť kybernetickej ochrany v súčasnom vývoji technológií a procesov vo firmách.

Začali ste podporovať hudobný festival Viva Musica! Prečo ste sa tak rozhodli?

Klasická hudba má noblesu, kultivuje prostredie. Myslíme si, že spoločnosť je zrelá, aby sa k nej trochu výraznejšie vrátila.

FOTO: Gabriel Kuchta/Forbes